Dobrý deň,
lieky, ktoré si vezmete so sebou do zahraničia, by mali byť prispôsobené podľa destinácie. Výber závisí od dĺžky pobytu, ročného obdobia a či bude pobyt aktívny alebo skôr odpočinkový.
Doma má človek istotu, že ak sa niečo stane, môže ísť k lekárovi alebo sa poradiť v lekárni. V zahraničí to však nemusí byť také jednoduché. Zdravotná starostlivosť môže byť odlišná, v lekárňach sú lieky, ktoré nepoznáte, a jazyková bariéra môže sťažiť vysvetlenie vašich potrieb. Obsah lekárničky nemožno napísať úplne univerzálne, ale tieto základné lieky by vám nemali chýbať nikde - Ibalgin a Paralen. Tieto lieky je vhodné vziať si v povolenom množstve do lietadla. Niektoré lety sú veľmi dlhé a vyčerpávajúce.
Nemali by chýbať lieky proti hnačkovým ochoreniam. Mnoho cestujúcich trápia takzvané cestovateľské hnačky. Na tie je vhodné mať po ruke napr. Imodium Rapid. Aktívne uhlie sa dá použiť vždy a je dobré ho tiež pribaliť so sebou. Vhodné je aj malé balenie antacída, napríklad Rennie.
V prípade bolesti v krku je vhodné mať so sebou Tantum Verde pastilky, ktoré pomôžu od bolesti a sú účinné aj pri aftách v ústnej dutine.
Nosové kvapky na uvoľnenie upchatého nosa. Tento banálny problém môže znepríjemniť celý pobyt - viz. Na upchatý nos.
Malé balenie borovej vody na výplach očí alebo očné kvapky s dezinfekčnou zložkou (napr. Ophthalmo-Septonex).
Lieky tlmiace alergické reakcie. Malé balenie systémovo pôsobiacich tabliet, napríklad Zodac, a na pokožku Fenistil gel, ktorý je vhodný ako na alergické prejavy pokožky, tak aj na štípance od hmyzu (viz. kategória Alergie).
Ak cestujete na dlhšiu dobu, môžete požiadať lekára o balenie antibiotík pre prípad núdze. Lekár vás poučí, kedy by sa mali antibiotiká podať a kedy nie.
S pozdravom,
Pavel Horký
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.