Zápal močových ciest vzniká väčšinou z prechladnutia a dokáže poriadne potrápiť. Toto ochorenie je však veľmi dobre liečiteľné a dá sa mu predchádzať. V článku nájdete jeho typické príznaky, príčiny aj možnosti domácej liečby.
Zápal močových ciest, čiže IMC, je zápalové ochorenie, ktoré býva najčastejšie spôsobené baktériou Escherichia coli. Prejavuje sa ťažkosťami s močením, môže ho sprevádzať bolesť v podbrušku a celková slabosť. Zápaly vyvolané vírusmi alebo plesňami sú menej časté. Ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré sťažuje každodenné činnosti nutnosťou neustále odbiehať na toaletu. Lieky proti zápalu močových ciest predpisuje lekár a s ich pomocou sa zbavia nepríjemných starostí v priebehu niekoľkých dní.
Zápal najbežnejšie vzniká po preniknutí baktérií do močových ciest od konečníka. Častý je tiež zápal močových ciest po sexe z dôvodu vniknutia baktérií. Ďalšími príčinami môžu byť:
Príznakmi sprevádzajúcimi zápal močových ciest sú bolesť či pálenie pri močení, častá potreba a pocit nedostatočného vyprázdnenia. V niektorých prípadoch je sprevádzaný aj bolesťou v oblasti podbruška a zvýšenou teplotou. Moč je hustejší, tmavší (v niektorých prípadoch obsahuje krv) a môže zapáchať. Nástup infekcie býva rýchly a intenzívny alebo pozvoľný s postupne sa objavujúcimi príznakmi. Na domáce použitie je vhodný test na zápal močových ciest, ktorý s vysokou (nie však 100 %) presnosťou určí obsah zápalových látok v moči.
Zápal močových ciest je súhrnné označenie pre zápal močovej trubice, zápal močového mechúra, močovodu a obličiek. Keď je vám diagnostikovaný zápal močového mechúra, vo všeobecnosti máte zápal močových ciest. Jednotlivé zápaly sa prejavujú podobnými príznakmi, líšia sa však v mieste pôsobenia baktérií. Zápal močovej trubice býva u žien často spojený aj s problémami v oblasti pohlavnej sústavy, na rozdiel od zápalu močového mechúra však nebýva vždy spojený s nutkaním na močenie.
U detí bývajú zápaly veľmi časté a môžu sa vyskytovať spoločne so zápchou. Obvykle je príčinou nedostatočná hygiena alebo napríklad zadržiavanie moču zo strachu. Dieťa sa sťažuje na bolesť pri močení, zároveň má potrebu močiť častejšie. Ak máte menšie deti, ktoré vám ešte nie sú schopné nič rozumné popísať, zápal môžete odhaliť vďaka tmavo sfarbenému, hustejšiemu a zapáchajúcemu moču, v niektorých prípadoch s obsahom menšieho množstva krvi.
U mužov sa zápal močových ciest vyskytuje menej ako u žien, baktérie totiž musia prejsť močovou trubicou, ktorú majú oproti ženám dlhšiu. Môže sa však vyskytnúť akútny zápal prostaty, ktorý sprevádzajú aj horúčky. Z dôvodu zväčšenia prostaty v staršom veku rastie výskyt zápalu močových ciest, pretože prostata tlačí na močovú trubicu a obmedzuje tak možnosť vyprázdnenia močového mechúra.
„Zápal močových ciest je charakterizovaný opakujúcimi ťažkosťami. Na prevenciu vzniku močových infekcií a na zníženie rizika navrátenia ťažkostí je dôležité užívať prípravky určené na intímnu hygienu, ktoré podporujú prirodzené kyslé pH. Na prevenciu môžete užiť aj prípravky na báze brusníc alebo manózy. Konkrétne napríklad prípravok blokurima obsahuje tri druhy schém (AKUT, LONG, SEX), kedy práve schéma LONG je dávkovanie odporúčané na preventívne použitie.“
Predpisovaným liekom sú antibiotiká proti zápalu močových ciest. Aj potom, čo vám príznaky odznejú, je nutné dobrať všetky lieky. Občas sa môže vyskytnúť aj pálenie močovej trubice bez zápalu, ale rozdiel spozná len lekár. Správnu diagnostiku už máte, teraz vás však zaujíma, za ako dlho odznie zápal močových ciest a vy budete zase môcť normálne fungovať. Pri včasnom podchytení ochorenia a dodržaním vhodnej liečby zápal ustúpi v priebehu týždňa (príznaky môžu odznievať postupne).
Pri domácej liečbe zápalu močových ciest nie je preukázaná rovnako vysoká účinnosť ako pri liečbe antibiotikami, ale môžete ju ňou podporiť. Dostatočne odpočívajte, nevystavujte sa chladu, ale ani horúčave, a to predovšetkým v oblasti močových ciest. Dbajte na zvýšenú hygienu pri vyústení močovej trubice a vyvarujte sa produktom obsahujúcim veľké množstvo chemických látok, ktoré by mohli spôsobiť ešte väčšie podráždenie.
Vhodným výživovým doplnkom sú kanadské či horské brusnice, ktoré majú schopnosť moč okysliť. Čím je prostredie močových ciest kyslejšie, tým náročnejšie je pre škodlivé baktérie prežiť a množiť sa.
Doplnkom vhodným na klasickú liečbu sú urologické čaje obsahujúce
listy z medvedice lekárskej, ktorá je prírodné antibiotikum, a ďalšie
bylinky proti zápalu močových ciest, ktoré vaše telo upokoja (harmanček,
bez čierny, rebríček, žihľava).
Pokiaľ vás trápia opakované zápaly močových ciest, príčin môže byť viac. Okrem nedodržiavania hygienických návykov a častého pobytu v chlade môže ísť o zápal, ktorý v minulosti nebol doliečený. Neliečený zápal močových ciest môže viesť k prenosu infekcie až do obličiek a k nezvratným zmenám. Vždy je vhodné zájsť k lekárovi na vyšetrenie a dodržať predpísané dávkovanie liekov. Ako každé iné ochorenie, aj chronický zápal močových ciest vedie v tele k ďalším dlhotrvajúcim problémom.
Oproti tomu akútny zápal močového mechúra sa vyskytuje minimálne a po jednom až dvoch týždňoch príznaky úplne odznejú.
Čo pomáha proti zápalu močových ciest? Súčasťou urologických čajov býva vyššie spomínaná medvedica lekárska. Nie je vhodné ju užívať dlhodobo, pretože by mohla podráždiť obličky. Pri liečbe akútneho zápalu sa však ukázala byť najúčinnejšia z byliniek. Na dlhodobejšie užívanie si vyberte radšej tinktúru alebo kapsuly kapucínky, ktorá má síce menšiu účinnosť, je ale vhodná na konzumáciu dlhšie časové obdobie.
Okrem brusníc a urologických čajov správnej funkcii močových ciest napomáha aj d-manóza, ktorá je vylučovaná močom a má schopnosť viazať na seba baktérie. Prirodzene sa vyskytuje napríklad v kvasných produktoch a jablkách.
Na podporu „dobrých“ baktérií zaraďte do svojho jedálnička probiotiká a prebiotiká.
Priama súvislosť medzi psychikou a zápalmi močových ciest nie je preukázaná. Váš psychický stav však môže vznik zápalu ovplyvniť nepriamo. Keď je telo vystavované veľkému množstvu stresu, zvyšuje sa hladina hormónu kortizol. Následkom je zhoršená funkcia obranyschopnosti organizmu, a tým väčšia náchylnosť k ochoreniu.
Pravdepodobnosť, že u vás prepukne zápal močových ciest je možné znížiť nasledovnými spôsobmi:
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2018/02/10.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24484571/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447
Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.