Carebot
 

Nahradí umelá inteligencia lekára? | Carebot

Daniel Kvak a Matěj Misař nám v novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY rozprávajú o tom, aké prínosy môže mať umelá inteligencia v zdravotníctve a ako ich projekt Carebot už teraz mení prácu lekárov. Môže teda AI nahradiť prácu lekárov? To všetko a oveľa viac sa dozviete v tejto epizóde podcastu ŽIVOTOZPRÁVY.

životozprávy

Röntgeny, ktoré zachraňujú životy

Na Slovensku sa za rok vykoná 3,5 milióna röntgenov hrudníka a zhruba 1 milión mamografií, či už v rámci nejakého konkrétneho vyšetrenia, alebo za účelom rutinného skríningu. Ak je napríklad taká rakovina prsníka odhalená už v 1. štádiu, potom je tu 99% šanca, že pacientka prežije viac ako 5 rokov po diagnostike.

Pokiaľ však rakovina medzitým stačila dospieť do 4. štádia, šanca na prežitie klesá na iba 25 %. Nehľadiac na liečebné náklady, ktoré v konečnom štádiu rakoviny vrastajú až na sumu 162 000 euro za prvý rok, teda násobne viac ako pri liečbe raného štádia. Podobne je to aj pri rakovine pľúc.

V skratke povedané – jedná sa o obrovský objem röntgenových snímok s obrovským spoločenským významom. Aj napriek najlepšej vôli a svedomitosti lekárov však nie je možné, aby vždy a za každých okolností došlo k ich správnemu vyhodnoteniu a neprehliadnutiu drobných lézií raného štádia rakoviny. Situácii rozhodne nepomáha ani dlhodobý nedostatok lekárov na Slovensku, najmä v menších a stredných nemocniciach na periférii.

Práve v tejto oblasti však môže byť užitočným pomocníkom umelá inteligencia (AI).

Ako môže AI pomôcť nášmu zdravotníctvu?

Už teraz v desiatkach českých aj zahraničných nemocníc funguje český projekt Carebot, ktorý dokáže proces diagnostiky v oblasti rakoviny pľúc a rakoviny prsníka značne urýchliť a zefektívniť. Impulzom k jeho vzniku bola nadmerná vyťaženosť českých nemocníc a lekárov počas pandémie covidu.

Vedeli ste, že...

…Carebot bol úplne prvým projektom, ktorý bol podporený investičným fondom Pilulka Lab? Fond vznikol v roku 2021 za účelom podporovať nádejné stredoeurópske štartupy v oblasti tzv. e-Health, teda elektronického zdravotníctva. Ide o pomerne novú oblasť, ktorá využíva potenciál obrovského množstva zdravotníckych dát, umelej inteligencie a ďalších moderných technológií.

V praxi Carebot funguje tak, že umelá inteligencia na röntgenovej snímke vyhodnotí a graficky označí podozrivé oblasti. To, ako bude lekár s touto informáciou následne pracovať, je už čisto na ňom. Môže napríklad najskôr použiť čisto vlastný úsudok a až potom skontrolovať predikciu AI, prípadne naopak. V každom prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť včasného záchytu rakoviny.

Predikcia AI možno tiež využiť na prioritizáciu určitých pacientov s vážnejším stavom. Ako sa navyše ukazuje, tento systém by mohol napomôcť aj vo vzdelávaní mladých rádiológov, skôr než aby len nahrádzal ich prácu a viedol k ich odbornému „leniveniu“.

Spoluzakladateľ startupu Carebot Matěj Misař hovorí:

„Umelá inteligencia je tam ako druhý pár očí lekára, ako odporúčací systém.“

Budúcnosť diagnostiky

V súčasnosti sa Carebot už využíva na röntgeny hrudníka, zároveň sa k tomu postupne pridáva aj mamografia a röntgen kostí. U toho však najskôr neskončí, existuje tu totiž potenciál využiť umelú inteligenciu pre prakticky akékoľvek zobrazovacie vyšetrenie. Viac o zavádzaní Carebota v nemocniciach, digitalizácii českého zdravotníctva a víziách do budúcnosti sa môžete dopočuť v rozhovore.

životozprávy

Video rozhovor

Carebot
Nahradí umelá inteligencia lekára?

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Autor článku

David Ruth

Písaniu ako takému sa s prestávkami venujem už od detstva, kedy vznikali moje prvé pokusy o poviedky, pričom tvorivé písanie patrí medzi moje voľnočasové aktivity dodnes. Okrem toho občas editujem českú Wikipédiu a odreagovanie v dnešnom rýchlom a stresujúcom svete potom nachádzam predovšetkým v čítaní, v prírode a v tvorbe asembláží. Písaním článkov sa zaoberám už niekoľko rokov, pritom práve duševné aj fyzické zdravie, a s ním aj úzko súvisiaci lifestyle, patrí medzi moje hlavné oblasti profesijného záujmu. Ďalšou takou ľahko nevšednou oblasťou je potom aj podivuhodný svet svetelných technológií, ktoré koniec koncov nemajú od priameho vplyvu na naše zdravie príliš ďaleko.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.