Späť do poradne
Otázka z 9. 2. 2025
Dobrý deň, chcem sa spýtať na užívanie viacerých vitamínov - vápnik, K2+D3, magnézium + B6 forte, vitamín C, zinok + selén, koenzým Q10 aké by malo byť správne užívanie v akých časoch, resp. ktoré je možné kombinovať. Je správne prosím takéto nastavenie? - vápnik večer po jedle - ráno nalačno v tekutej forme magnézium + B6 forte - po raňajkách K2+D3 /asi po pol hodine po užití magnézia/, stačí ráno užiť K2 s D3, keďže na vstrebanie vápnika je potrebné užívať D3 aj K2? nie je to dlhý odstup od užitia vápnika? - na obed po jedle zinok-selén + koenzým Q10 /môže sa naraz užiť takáto kombinácia?/ alebo radšej užiť koenzým Q10 ráno, príp. večer? - poobede kedykoľvek vitamín C. Ďakujem pekne za odpoveď.
Na otázku odpovedá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

rozvržení vitamínů a minerálů je celkově dobře nastaveno. Lze ještě trochu optimalizovat podání, aby účinnost byla efektivnější a minimalizovaly se případné interakce mezi jednotlivými látkami.

Magnesium + B6 forte ráno nalačno v tekuté formě je v pořádku, pokud by Vám způsobilo žaludeční nevolnost, podávejte po jídle.

Koenzym Q10 a vitamin D jsou lépe vstřebatelné spolu s tuky, proto doporučuji užívat ráno během snídaně. V čas oběda nebo po něm můžete nadále brát selen-zinek. Jelikož zinek může dráždit žaludek, je vhodné podávat po jídle. Pokud Koenzym Q10 nebyl užit ráno, berte ho v tuto denní dobu po obědě.

Vitamín C může být podán kdykoliv během dne, ideálně s jídlem , aby bylo menší riziko podráždění žaludku. Lze kombinovat se zinkem a selenem.

Vápník se lépe vstřebává večer, takže u toho zůstaňte. Vitamín D pomůže se vstřebáním, i přestože byl podán ráno.

Společně by naopak neměl být podán vápník se zinkem a hořčíkem, protože tyto minerály si mohou konkurovat při vstřebávání.

Pokračujte v podávání vitamínů a minerálů jako doposud. Jediné, co si stanovte, je doba podání Koenzymu Q 10. A pamatujte že vitamín D a Koenzym Q 10 se lépe vstřebají s tukem.

S pozdravem Pavel Horký.

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyZdravie a prevenciaChoroby a príznakyBolesťDoplnky stravyLiekové interakcieŽenské zdravieVitamíny a minerályInfekciaZažívanieKožaDuševné zdravieDetiImunitaPohybový systémAlergiaTehotenstvoVýživaStarostlivosť o teloIntímne problémyBylinkyDermokozmetikaProbiotikáMagnesiumOči a ušiAntibiotikáÚsta a zubyŽily a cievyVitamín DAntikoncepciaCholesterol a krvný tlakDýchacia sústavaNervový systémMenštruáciaVzťahy a sexKĺbyKašeľChrípka a prechladnutieMužské zdravieMočové cestyRegeneráciaHomeopatiaKontraindikácieDojčenieVitamín CStarostlivosť o pleťErekciaVlasy a nechtySvalyBolesť v krkuIntímna hygienaSpánokDetské chorobyOmega 3-6-9LaktobacilyPrvá pomocDetoxikaceNespavosťChudnutieEkzémAlkoholVaginálna infekciaReceptyKŕčové žilyHorúčka, zvýšená teplotaDezinfekciaŠportCestovanie a výletyZápchaSuperpotravinyRiedenie krviNadúvanieMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaDiabetesDetská výživaKoronavírusPestrecDopyt na lekárneNádchaOparOpaľovanieNáplastiVegáni a vegetariániDomácnosťObehový systémLepokInkontinenciaKozmetika pre mužovLíčeniePrírodná kozmetika

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky