Späť do poradne
Otázka z 12. 2. 2024

Alternatíva lieku Doreta

BolesťChoroby a príznakyLieky
Dobrý deň, mamička užíva liek Doreta na bolesti spôsobené pásovým oparom, ktorý na začiatku pomáhal, ale po dlhšom užívaní jeho účinok slabne. Chcela by som sa opýtať, či existuje nejaký silnejší liek alebo liek s inou účinnou látkou (prípadne na predpis), ktorý by ste nám mohli odporučiť. Ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň.
Na otázku odpovedá:

Mgr. Dominika Zourková

Dobrý deň,

Doreta (tramadol/paracetamol), ktorú mamička užíva, môže mať tzv. stropový efekt, čo znamená, že po dosiahnutí určitej dávky už ďalšie zvyšovanie dávky nevedie k lepšiemu účinku a aj pri dlhodobom podávaní môže dôjsť k zníženiu efektu lieku. Podľa vášho popisu predpokladám, že sa jedná o tzv. postherpetickú neuralgiu, čo je stav, kedy bolesť spôsobená pásovým oparom pretrváva dlho po odznení vyrážky a môže byť veľmi ťažko liečiteľná.

Liečba tejto bolesti vyžaduje individuálny prístup a obvykle zahŕňa niekoľko krokov, ktoré lekári dodržiavajú: od správneho zhodnotenia bolesti, pomalej titrácie k terapeutickej dávke, pravidelného podávania analgetík "podľa hodín", až po postupné pridávanie lieku.

Na liečbu postherpetickej neuralgie sa často používajú (Zdroj: Postherpetická neuralgia a liečba bolesti):

- Ako lieky prvej voľby: antiepileptiká (gabapentín, pregabalín) a antidepresíva (amitriptylín, venlafaxín), a 5% lidokaínová náplasť.

- Druhá voľba zahŕňa opioidy (tramadol, tapentadol) a 8% kapsaicínovú náplasť.

- Tretia voľba potom obsahuje silnejšie opioidy (oxykodón, morfín) a ďalšie antikonvulzíva.

Vždy je nutná konzultácia s lekárom, ktorý liečbu prispôsobí konkrétnej situácii vašej mamičky, zváži pridanie ďalších liekov alebo zmenu liečebnej stratégie. Dôležité je tiež pravidelné vyhodnocovanie účinku liečby a prípadné úpravy.

Prajem pekný deň,

Mgr. Dominika Zourková

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyZdravie a prevenciaChoroby a príznakyBolesťDoplnky stravyLiekové interakcieŽenské zdravieVitamíny a minerályInfekciaZažívanieKožaDuševné zdravieDetiImunitaPohybový systémAlergiaTehotenstvoVýživaStarostlivosť o teloIntímne problémyBylinkyDermokozmetikaProbiotikáMagnesiumOči a ušiAntibiotikáÚsta a zubyŽily a cievyVitamín DAntikoncepciaCholesterol a krvný tlakDýchacia sústavaNervový systémMenštruáciaVzťahy a sexKĺbyKašeľChrípka a prechladnutieMužské zdravieMočové cestyRegeneráciaHomeopatiaKontraindikácieDojčenieVitamín CStarostlivosť o pleťErekciaVlasy a nechtySvalyBolesť v krkuIntímna hygienaSpánokDetské chorobyOmega 3-6-9LaktobacilyPrvá pomocDetoxikaceNespavosťChudnutieEkzémAlkoholVaginálna infekciaReceptyKŕčové žilyHorúčka, zvýšená teplotaDezinfekciaŠportCestovanie a výletyZápchaSuperpotravinyRiedenie krviNadúvanieMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaDiabetesDetská výživaKoronavírusPestrecDopyt na lekárneNádchaOparOpaľovanieNáplastiVegáni a vegetariániDomácnosťObehový systémLepokInkontinenciaKozmetika pre mužovLíčeniePrírodná kozmetika

Podobné otázky

Najnovšie otázky

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky