Späť do poradne
Otázka z 19. 2. 2024

Ako liečiť hemoroidy po pôrode?

Choroby a príznakyDojčenieLieky
Dobrý deň, dnes som zistila, že po pôrode mám hemoroidy, teda, nahmatala som si malý výstupok. Pretože dojčím a rodila som 20.10., neviem, aký liek si môžem kúpiť, ktorý by bol najúčinnejší. Môžete mi prosím poradiť?
Na otázku odpovedá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý deň,

mnoho nastávajúcich mamičiek sa stretáva v čase tehotenstva s hemoroidmi a pri pôrode je časté ich vyskočenie. Liečba závisí od závažnosti vašich problémov a stupni hemoroidov, ktorý vás trápi. Určite kontaktujte lekára, ktorý aj vzhľadom na krvácajúce hemoroidy, určí správnu diagnózu a nastaví liečbu práve pre vás.

Z režimových opatrení spomeniem zvýšiť príjem tekutiny a vlákniny (celozrnné pečivo, ovocie, zelenina), aby sa predišlo zápche a stolica bola pravidelná a nebola tuhá. Ďalej je možné užívať Lactulosu, preháňadlo, počas raňajok podávať 1 až 3 polievkové lyžice zmiešané s vodou či nápojom alebo ho možno vmiešať do jogurtu či polotuhého jedla. Účinok sa dostaví do 2-3 dní. Ak by bola zápcha akútna môžete krátkodobo použiť glycerínový čapík. Ráno po prebudení vypiť pohár vlažnej vody alebo čaju, za pol hodiny sa naraňajkovať a po raňajkách zaviesť do konečníka 1 čapík Suppositoria glycerini Ipsen. Po niekoľkých dňoch vynechávať čapíky a pokúšať sa o defekáciu v rovnakom čase bez nich.

Na prestriedanie okrem Procto-glyvenolu môžete zavádzať Avenoc čapíky na bolestivé aj krvácajúce hemoroidy alebo Preparation H čapíky, toré zmierňujú problémy pri hemoroidoch ako je svrbenie, podráždenie, bolesť aj opuch a zmierňujú bolestivé vyprázdňovanie.

Na upokojenie kombinujte so sedacím kúpeľom s odvarom z dubovej kôry , harmančeka alebo hrsťou epsomskej soli.

Dôležitá je zvýšená osobná hygiena Lactacyd, čo znamená omývanie konečníka po každej stolici. Môžem odporučiť tzv. WC spršku.

Problémy skonečníkom a hemoroidálne ochorenia sa dajú riešiť aj pomocou liekov, venotoník, na spevnenie žilovej steny a zamedzenie tvorby žilového zápalu. Predpísať vám ich môže lekár, najlepšie proktolog, ktorý zváži, ak prevyšuje predpokladaný terapeutický prínos potenciálne riziko pre dieťa.

Prajem skoré zlepšenie, Martina Macfeldová

Užitočné?

Články

Všetky články

Najhľadanejšie témy

LiekyZdravie a prevenciaChoroby a príznakyBolesťDoplnky stravyLiekové interakcieŽenské zdravieVitamíny a minerályInfekciaZažívanieKožaDuševné zdravieDetiImunitaPohybový systémAlergiaTehotenstvoVýživaStarostlivosť o teloIntímne problémyBylinkyDermokozmetikaProbiotikáMagnesiumOči a ušiAntibiotikáÚsta a zubyŽily a cievyVitamín DAntikoncepciaCholesterol a krvný tlakDýchacia sústavaNervový systémMenštruáciaVzťahy a sexKĺbyKašeľChrípka a prechladnutieMužské zdravieMočové cestyRegeneráciaHomeopatiaKontraindikácieDojčenieVitamín CStarostlivosť o pleťErekciaVlasy a nechtySvalyBolesť v krkuIntímna hygienaSpánokDetské chorobyOmega 3-6-9LaktobacilyPrvá pomocDetoxikaceNespavosťChudnutieEkzémAlkoholVaginálna infekciaReceptyKŕčové žilyHorúčka, zvýšená teplotaDezinfekciaŠportCestovanie a výletyZápchaSuperpotravinyRiedenie krviNadúvanieMaterstvo a rodinaMaznáčikoviaDiabetesDetská výživaKoronavírusPestrecDopyt na lekárneNádchaOparOpaľovanieNáplastiVegáni a vegetariániDomácnosťObehový systémLepokInkontinenciaKozmetika pre mužovLíčeniePrírodná kozmetika

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.

Všetky otázky