Zápal očí: príznaky, príčina a liečba

Zápal oka nie je sám o sebe chorobou, ale odpoveďou organizmu na poškodenie. Pokiaľ dôjde k zanieteniu, potom to značí existenciu nejakého problému, ktorému sa náš imunitný systém bráni. Na liečbu je teda nutné predovšetkým nájsť príčinu. V tomto článku sa preto zameriame na možné príčiny a ich prejavy, odborné diagnostické postupy, rovnako ako na spôsoby liečby aj prevencie.

 

pilulka

Príčiny zápalu očí

Zapáliť sa môžu ako povrchové, tak aj hlbšie časti oka. Všeobecne platí, že čím viac vo vnútri oka sa centrum zápalu nachádza, tým je problém závažnejší. Zatiaľ čo ale hlbšie zápaly očí sú pomerne vzácny problém, povrchové zápaly sú výrazne častejšie a niekedy v živote sa s nimi stretne takmer každý. Rozhodne ich ale nie je dobré podceňovať – bez zodpovedajúcej liečby sa môžu aj ich následkom rozvinúť trvalé problémy.

 

K zápalu oka môže dôjsť vplyvom rôznych viac či menej zrejmých okolností:

 

  • poranenia
  • vniknutiu cudzích predmetov (prach, peľ, drobné čiastočky)
  • infekcie (vírusy, baktérie, vzácnejšie parazity)
  • alergia (peľ, zvieracia srsť, dráždivé látky)
  • poškodenie ochranného slzného filmu
  • autoimunitné ochorenie

Príznaky a symptómy očných zápalov

Zápal v oku nie je nejaký univerzálny problém. Môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi a vyžadovať rôznu starostlivosť. Základným vodítkom preto je, v akej časti oka sa zápal nachádza a akého je pôvodu.

Opuch očí a začervenanie

Najviditeľnejšie príznaky. Začervenanie sa môže vyskytnúť v okolí oka, aj priamo v bielku (červené žilky).

Slzenie a výtok

Typické najmä pre bakteriálne infekcie a alergie.

Suchosť či pocit cudzieho predmetu

Typické skôr pre vírusové zápaly, problémy spôsobené únavou očí či porušenie slznej funkcie.

Nepríjemná bolesť

Môže byť buď tupá (napr. pri poranení oka alebo pri zápale dúhovky), alebo naopak pálčivá a rezavá (napr. pri zápale spojiviek a rohovky).

Zhoršené videnie

Zrakové zmeny môžu naznačovať vnútroočný zápal alebo zápal zrakového nervu. V takýchto prípadoch nemusí byť spočiatku prítomná podráždenosť a bolestivosť.

Ďalšie varovné príznaky

Zmeny farby oka alebo zakalenie oka. Zmena tvaru očného viečka, napríklad jeho úplné uvoľnenie a poklesnutie smerom nadol. Zvýšená teplota

V nasledujúcich odsekoch sa podrobnejšie zameriame na niektoré konkrétne príčiny a prejavy rôznych očných ťažkostí.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápaly očí môžu mať mnoho príčin a prejavovať sa v rôznych častiach oka. Ide napr. o zápal očného viečka a s tým súvisiace jačmenné zrno, zápal spojiviek, zápal rohovky alebo zápal uveálnej časti oka. Príznaky zápalu očí nie je vhodné podceňovať a mali by ste navštíviť očného lekára, aby sa predišlo vzniku komplikácií."

Zápal očných viečok

Tento očný zápal patrí k najmenej rizikovým, pretože sa nevyskytuje priamo v oku, ale iba v jeho okolí na viečkach, respektíve v ich žľazách. Nebýva preto spojený s rizikom poškodenia zraku. Príčinou býva najčastejšie bakteriálna infekcia, ďalej potom podráždenie alebo nadbytočná produkcia maziva.

Infekciu očných viečok na prvý pohľad poznáte podľa ich začervenania, stvrdnutia alebo otečenia. Tiež sa dostavuje pocit svrbenia a pálenia, poprípade zdania, že máte v oku cudzie teleso. Niekedy je tento očný zápal sprevádzaný vypadávaním alebo zlepením rias. Na rozpúšťanie hnisu sa odporúčajú teplé obklady. Lekár najčastejšie predpíše antibiotické masti.

Zápal očných viečok môže viesť k ďalším problémom s očami:

Jačmenné zrno (Hordeolum)

Jedná sa o bakteriálny zápal folikulov rias, konkrétne Mollovej alebo Zeisovej žľazy. Vyskytuje sa teda na tesnej hranici s okom v riasovej oblasti. Prvými príznakmi sú svrbenie a pocit tlaku. Následne sa pridá opuch a objaví sa typiký hnisavý vačok. Ten v zriedkavých prípadoch môže zostať aj skrytý pod kožou. Jačmenné zrno je bolestivé a citlivé najmä pri žmurkaní. Našťastie netrvá dlho a obvykle mizne za týždeň.

Na zmiernenie zápalu pomáhajú teplé obklady, ktoré tiež urýchlia samovoľné prasknutie a vytečenie hnisu. Pokiaľ vo výnimočných prípadoch k otvoreniu hrčky nedôjde, nasleduje chirurgická pomoc. Po odstránení hnisu prikladajte naopak studené obklady na urýchlenie hojenia ranky a zníženie opuchu. Občas sa liečba dopĺňa aj antibiotikami a infračerveným svetlom.

Vlčie zrno (Chalazion)

Jedná sa o zápal Meibomovej žľazy, ktorá je uložená na očnom viečku ďalej od rias. Zapáliť sa môže aj viacero týchto žliaz naraz. Vlčie zrno nie je bakteriálneho ani vírusového pôvodu, nie je teda infekčné. Vzhľadovo je viac nápadné ako jačmenné zrno, avšak nebýva toľko bolestivé – nebolí buď vôbec alebo len prvých pár dní. Rozdiel je tiež v tom, že vlčie zrno nemáva tendenciu samo prasknúť alebo vymizne len čiastočne. Bežne sa teda odstraňuje chirurgicky.

Zápal spojiviek (konjunktivitída)

Spojivka je priehľadná sliznica, ktorá pokrýva vnútro očného viečka a viditeľnú časť očnej buľvy. Svoj názov dostala preto, že tieto dve časti spája. Miesto spoja je citlivé a ľahko sa doň dostanú patogény, drobné nečistoty či dôjde k mechanickej únave. Preto tiež zápal spojiviek patrí k najčastejším zápalovým očným ťažkostiam. Môže sa objaviť u kohokoľvek bez ohľadu na vek. K náchylnej skupine patria najmä malé deti.

 

Pri zápale spojiviek s bežným priebehom nedochádza k zhoršenému videniu. Spravidla je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi a začervenaním oka. Ďalšie príznaky závisia od príčiny, ktorá ho vyvolala:

 

Vírusový zápal spojiviek

Má náhly nástup a je vysoko nákazlivý. Typické sú pre neho začervenané oči, sekrét, pocit pálenia a cudzieho telesa alebo piesku v očiach. Objavuje sa aj citlivosť na svetlo.

U vírusového zápalu oka sa obvykle len mierni príznaky pomocou očných kvapiek, kým problémy neodznejú. V prípade pretrvávania môže lekár predpísať kortikoidy.

Bakteriálny zápal spojiviek

Vzniká v priebehu niekoľkých hodín. Stáva sa, že sa za 1 až 2 dni sa rozšíri do oboch očí. Hlavným príznakom je tvorba hlienu alebo hnisu. Ráno sa vám môže stať, že sa prebudíte s úplne zalepenými viečkami. Oči bývajú opuchnuté, červené a choroba môže byť sprevádzaná zvýšenou teplotou.

Menej závažné bakteriálne očné zápaly spojiviek niekedy samé odznejú, u vážnejších prípadov vám lekár predpíše antibiotické prípravky.

Alergický zápal spojiviek

Očný zápal spojiviek môže byť pridruženým javom nielen pri alergii na peľ, ale aj na zvieraciu srsť alebo roztoče. Spravidla je sprevádzaný ďalšími typickými príznakmi, ako je ťažké dýchanie či senná nádcha. Opuch okolo oka pri alergii býva bledý či takmer priehľadný a vodovitý, na rozdiel od infekčných typov, ktoré častejšie mávajú červený až fialkastý opuch, tvrdý na dotyk a často teplý.

Na zmiernenie príznakov alergického zápalu spojiviek sa používajú antihistaminiká  a podporné voľnopredajné očné kvapky.

Ostatné neinfekčné zápaly spojiviek

Môžu byť spôsobené prachom a nečistotami, silným slnečným žiarením, klimatizáciou, dymom z cigariet, chlórovanou vodou v bazéne, nevhodným alebo prílišným používaním kontaktných šošoviek či iným zaťažovaním očí. Medzi príznaky patrí svrbenie, nadmerné slzenie alebo naopak suché oči s pocitom cudzieho predmetu pod viečkami, pálenie v oku a celkové začervenanie.

Na prvú pomoc sa hodia očné kvapky, ktoré pomôžu s hydratáciou a s obnovením prirodzenej slznej bariéry, ktorá bráni vstupu nečistôt a infekcie.

Zápal rohovky (keratitída)

Rohovka je priehľadná zakrivená vrstva v prednej časti oka. Zakrýva dúhovku a zrenicu. Má ochrannú funkciu a taktiež je nevyhnutná pre správny priechod svetla. Vďaka svojmu povrchovému umiestneniu je citlivá na mechanické poškodenie. Veľa zápalov vzniká práve z neho. Do rizikovej skupiny preto patria ľudia, ktorí nosia kontaktné šošovky. Nevyhýba sa však nikomu.

 

  • Infekčná keratitída: Vzniká v dôsledku vniknutia vírusov, baktérií či plesní. Infekčný zápal môže viesť až k strate zraku.
  • Neinfekčnú keratitídu: Môže zapríčiniť porušenie slzného filmu pri vystavení očí klimatizácii, ostrému slnku a podobnej záťaži, ale aj pri nedovieraní alebo zlom postavení viečok (napríklad kvôli degenerácii vekom). Niekedy ju tiež máva na svedomí alergie.

 

Príznaky sa líšia podľa príčiny, podobne ako pri vyššie spomínanom zápale spojiviek – pri bakteriálnej infekcii dochádza k výtoku a so slzením, zatiaľ čo pri vírusovej infekcii alebo neinfekčnej príčine je typická suchosť a pocit cudzieho telesa v oku. Zápal očnej rohovky sa taktiež prejavuje bolestivosťou a začervenaním.

Na rozdiel od zapálenia spojiviek sa ale častejšie objavujú aj ďalšie komplikácie ako samovoľné kŕčové kontrakcie očných viečok a zmena farby dúhovky na žltozelenú. V neskorších fázach môže dochádzať až k zakaleniu rohovky a zhoršeniu zraku (predovšetkým nejasné a rozostrené videnie).

 

Zápal uveálnej časti oka ( Uveitída)

Na rozdiel od predchádzajúcich prípadov je uveitída už vnútroočný zápal. Z toho vyplýva aj oveľa väčšia závažnosť. Ide o zapálenie uveálnej časti oka, čo je vnútorná vrstva očnej buľvy tvorená cievnatkou, dúhovkou a riasnatým telesom. Uveitída vzniká infekciou, autoimunitnými mechanizmami či úrazom. S výnimkou mechanického poškodenia sa nie vždy však podarí príčinu zistiť. Na vine však nebýva alergia, únava či podráždenie. Najpočetnejšiu skupinu ľudí trpiacich vnútroočným zápalom tvoria pacienti medzi pubertou a 50. rokom života. Postihuje však aj deti alebo staršie osoby.

 

Pri uveitíde môže dôjsť k zapáleniu len jednej očnej časti alebo ku kompletnému zápalu vnútroočných štruktúr. Podľa miesta vzniku rozlišujeme:

Predná uveitída (zápal dúhovky a riasnatého telieska)

Najčastejšia forma uveitídy (40 až 70 % prípadov). Jej hlavným príznakom je tupá bolesť. Pri zápale ciliárneho telesa sa bolesť zvyšuje pri pohľade zblízka alebo pri zmene vzdialenosti zaostrenia. Ak je však problém chronický, bolesť nemusíte cítiť. Okrem toho sa pri prednej uveitíde vyskytuje svetloplachosť a slzenie očí. Môže ju sprevádzať aj zúženie zreničiek, začervenanie očí, vytretá dúhovka alebo zmena farby na zelenú.

Stredná uveitída a zadná uveitída (zápal riasnatého telieska a cievovky)

Pomerne zriedkavé ochorenie. Tento zápal očí nie je bolestivý a nespôsobuje krvavé oči. Dochádza však k zhoršeniu videnia a zakaleniu zorného poľa. V 80 % prípadov sa centrálna uveitída prejavuje ako obojstranný zápal oka. Neskôr môže prejsť do zápalov zadného zrakového nervu na sietnici oka. V hlbšej časti je uveitída ťažšie liečiteľná a hrozí riziko trvalého poškodenia zraku.

Panuveitída (kompletný zápal vnútroočných štruktúr)

Vo väčšine prípadov vzniká v dôsledku preniknutia patogénov z vonkajšieho prostredia pri poranení oka alebo inom závažnom infekčnom ochorení (napr. borelióza, syfilis, toxoplazmóza). Najčastejším typom je endoftalmitída, čo je akútny hnisavý zápal oka, ktorý je sprevádzaný rýchlym zhoršením videnia, tupou bolesťou oka, začervenaním očí alebo opuchom viečok.

Hlavné komplikácie zápalu očí

Ak na sebe spozorujete nejaký z vyššie spomínaných príznakov či akýkoľvek iný náhly problém so zrakom, neotáľajte s návštevou očného lekára. Niektoré ľahšie zápaly očí síce môžu odznieť samy, ale pri takom dôležitom a citlivom zmyslovom orgáne, ako je oko, to nestojí za risk. Neliečený očný zápal môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku.


Aj pri povrchových zápaloch očí, ktoré nevyzerajú na prvý pohľad závažne, sa môže infekcia rozšíriť do okolitých tkanív a do hlbších vrstiev oka, kde sa už zápaly liečia ťažšie a môžu mať vážnejšie následky. Pri neliečení zápalu oka tiež hrozí jeho prechod do chronického priebehu, ktorý dokáže veľmi potrápiť a znepríjemniť život.

 

Diagnostika zápalu oka

Domáci odhad podľa najčastejších symptómov vám môže napovedať, že ide o zápal oka, stanovenie diagnózy by ste však mali vždy nechať na odborníkovi. Radšej zájdite do ordinácie aj s obyčajným podráždením oka, než aby ste nechali vážnejší zápal rozviť.

 

Vyšetrenie u očného lekára prebieha najčastejšie pomocou štrbinovej lampy. Vďaka nej je možné vidieť, ktorá časť oka je zápalom zasiahnutá, či nedošlo k vniknutiu cudzieho predmetu alebo kde je oko poškodené. Podľa farby a konzistencie zápalu tiež odborník dokáže určiť, čo je príčinou problému (vodový sekrét zodpovedá alergickému či vírusovému zápalu, hnisavý až zelenožltý bakteriálnemu, penitý potom podráždenie pri suchom oku).

 

Bežnou súčasťou vyšetrenia je aj meranie vnútroočného tlaku. V prípade, že by podanie bežných liekov do niekoľkých týždňov nezabralo, pristúpi lekár k steru z oka, aby bolo možné vykonať rozbor.

 

Možnosti liečby zápalu očí

Liečba očného zápalu závisí od toho, čo ho vyvolalo, aký má priebeh a tiež od závažnosti problému

1

Konzervatívna terapia

Základnú prvú pomoc môže vykonať každý doma voľnopredajnými dezinfekčnými a zvlhčujúcimi kvapkami do očí, alebo pomocou očnej vody na výplach. Tieto prípravky neliečia príčinu, avšak pomôžu s udržiavaním prirodzenej vlhkosti. To sa hodí najmä pri zápale z podráždenia a únavy očí. Tiež dokážu vďaka dezinfekčným účinkom čiastočne zmierniť infekciu. Voľne dostupné prípravky sa predávajú najčastejšie vo forme očných kvapiek. Stretnúť sa ale môžete aj s gélmi a masťami.

Odporúčanie: V prípade, že sa vám tvorí v oku hnis, mali by ste ho pred použitím týchto prípravkov čo najviac odstrániť. Po nakvapkaní kvapiek alebo nanesení masti či gélu zavrite oko a zaguľajte očnou buľvou, aby došlo k rozotretiu látky.

2

Antibiotická a antivirotická liečba

Najčastejšia liečba na predpis, ktorú vám naordinuje váš očný lekár, sú antibiotiká a antivirotiká – spravidla vo forme kvapiek, mastí či gélov. Okrem lokálnych liečiv sa v ťažších prípadoch užívajú aj celkové antibiotiká či antivirotiká s ústnym podávaním. Vždy dodržuje stanovenú frekvenciu aplikácie a ďalšie inštrukcie lekára. Ako doplnok je možné používať aj vyššie spomínanú konzervatívnu terapiu. V prípade alergického zápalu sa predpisujú antihistaminiká.

Odporúčanie: Výplachy voľnopredajnými očnými prípravkami vykonávajte vždy pred použitím antibiotík/an­tivirotík, nikdy nie naopak. Ak máte už rozvinutý očný zápal, môže vám lekár predpísať očné kvapky s obsahom kortikoidov. Tieto lieky by však mali používať iba ľudia, u ktorých iná medikácia nepomohla. Kortikoidy totiž dokážu negatívne ovplyvňovať imunitný systém oka.

3

Chirurgické zákroky

Pokiaľ sa v oku vytvorí zapuzdrená dutina vyplnená hnisom (absces alebo napríklad chronické vlčie zrno), je často nutné pristúpiť k chirurgickému zákroku. Vznik takýchto útvarov priamo vo vnútornej časti oka je spojený vo väčšine prípadov s bakteriálnymi infekciami. Nejedná sa ale o príliš častý jav – objavuje sa prevažne pri úrazoch alebo pri hlbšom rozšírení zápalového postihnutia.

Prevencia zápalu očí

Zápalu oka nemožno úplne spoľahlivo predchádzať. Riziko ale zmiernite, pokiaľ budete dodržiavať bežné hygienické pravidlá, ktoré minimalizujú zanesenie patogénu do oka. Tiež pomáha oči zbytočne nezaťažovať:

 

  • na ostrom slnku nosiť tmavé okuliare s UV ochranou
  • nepotápať sa vo veľmi chlórovanej vode
  • dávať si prestávky pri pozeraní do obrazoviek a monitorov
  • nenechávať si do očí fúkať klimatizáciu
  • dbať na dostatočnú hydratáciu
  • vyhýbať sa zafajčeným a znečisteným priestorom
  • vyhýbať sa make-upu v oblasti očí

 

Rovnaké opatrenia je vhodné dodržiavať aj počas liečby už vzniknutého očného zápalu. Pri prebiehajúcom zápale oka tiež nie je vhodné nosiť kontaktné šošovky, pretože môžu zhoršovať podráždenie. Namiesto nich si počas liečby vezmite radšej dioptrické okuliare.

Nenakazte svoje okolie

Pri infekčnom zápale oka je nutné dbať na to, aby nedošlo k prenosu na členov domácnosti a ďalšie osoby, ktoré sú s vami v kontakte. Napríklad nepoužívajte spoločný uterák a nesiahajte si zbytočne do oblasti očí.

Záver

Očné zápaly mávajú veľa príznakov, a to od začervenania cez bolesť až po zhoršené videnie. Môžu sa nachádzať v rôznych častiach oka a môžu mať veľa príčin. Konkrétnemu typu by mala zodpovedať zvolená liečba. Diagnostiku nechajte vždy na odborníkovi a návštevu ordinácie neodkladajte – očné zápaly vyžadujú včasný zásah, aby nedošlo k ich šíreniu, prechodu do chronickej fázy či poškodeniu vášho zraku.

 

Tento článok má iba informatívny charakter. Neslúži ako náhrada lekárskej konzultácie. Pri akýchkoľvek problémoch sa obráťte na odborníka.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK540993/

https://emedi­cine.medscape­.com/article/798323-overview?form=fpf

https://www.y­alemedicine.or­g/conditions/u­veitis

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/166410

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/uve­itis/symptoms-causes/syc-20378734

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/14414-uveitis

https://www.web­md.com/eye-health/uveitis-inflammation-eye

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.