Protizápalové potraviny: k čomu slúžia a čo medzi ne patrí

V dnešnom svete, kde sa chronické ochorenia a zápalové stavy vyskytujú čoraz častejšie, je dôležité zamerať sa na prevenciu a prírodné metódy liečby. Jedným z kľúčov k lepšiemu zdraviu môže byť vaša strava. V tomto článku sa dozviete, ako môžu protizápalové potraviny pomôcť v boji proti zápalom a aké potraviny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička, aby bol čo najzdravší a najvyváženejší.

 

Obsah článku

Čo je to zápal?

Zápal je prirodzená obranná reakcia tela na poškodenie tkanív (infekcia, chemické, fyzikálne vplyvy). Jej príznakmi sú opuch, bolesť, začervenanie, teplanie a porucha funkcie postihnutej časti. Aj keď je táto reakcia nevyhnutná predovšetkým v akútnej fáze, chronický zápal môže viesť k rôznym dlhodobým zdravotným problémom. Porozumenie zápalu je prvým krokom k tomu, aby ste pochopili, ako môže strava pomôcť túto reakciu tela regulovať.

Zápalové ochorenia

Zápal môže byť kľúčovým faktorom pri vzniku a progresii rôznych zdravotných ochorení. Existuje mnoho zápalových ochorení, vrátane reumatoidnej artritídy, Crohnovej choroby, lupus erythematosus, syndróm dráždivého čreva a mnoho ďalších. Chronické zápaly predstavujú významný zdravotný problém, ktorý ovplyvňuje mnoho orgánových systémov, sú spájané s dlhodobou liečbou a značne ovplyvňujú kvalitu života. Boj s chronickými zápalmi môže byť náročný, a preto je prevencia a vhodná strava taká dôležitá.

Vplyv stravy na zápal

mastne kyseliny

Mastné kyseliny

Nasýtené a transmastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v potravinách, ako sú vyprážané jedlá a priemyselne spracované produkty, môžu zvýšiť zápal. Naopak, omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách a ľanovom semienku, konopné semienka, majú protizápalové vlastnosti.

antioxidanty

Antioxidanty

Potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú bobule, niektoré korenia a zelenina, môžu pomôcť znižovať oxidačný stres a zápal v tele.

vlaknina

Diéta s vysokým obsahom vlákniny

Vláknina v potravinách, ako sú celozrnné produkty a strukoviny, podporuje zdravú črevnú mikroflóru a znižuje zápal v tráviacom systéme.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Málokto dnes už pochybuje o tom, že strava ovplyvňuje naše telo. To, čo jeme a koľko toho jeme má vplyv na naše zdravie. Mnoho štúdií preukazuje súvislosť medzi výskytom a priebehom niektorých ochorení a spôsobom stravovania. Základom je vyvážená a pestrá strava, ktorá ide ruka v ruke s primeranou telesnou aktivitou, nefajčiarskym štýlom života a miernou alebo žiadnou konzumáciou alkoholu. 

 

Nedá sa jednoznačne povedať, že by človek mal klásť dôraz na určité živiny alebo na ich jednoduchý súčet, zdravie je upevňované predovšetkým vďaka vzájomným vzťahom medzi jednotlivými zložkami potravy. Na správnom fungovaní tela sa však významne podieľajú vitamíny, minerály, omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty a vláknina.“

Odporúčaná strava na zníženie zápalu

Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Losos, tuniak a makrela sú vynikajúce zdroje omega-3 mastných kyselín s protizápalovými vlastnosťami.

Orechy a semienka

Vlašské orechy, mandle a konopné a ľanové semienko obsahujú zdravé tuky a antioxidanty, ktoré môžu znižovať zápal.

Čerstvá zelenina a ovocie

Farebná zelenina a ovocie, napríklad slivky, fazuľa, čučoriedky, kel, sú bohaté na antioxidanty a vlákninu, čo pomáha znižovať zápal.

Celozrnné produkty

Celozrnný chlieb, ovsené vločky, quinoa a hnedá ryža sú bohaté na vlákninu, ktorá vykazuje protizápalové účinky.

Ďalšie odporúčania

Okrem konzumácie protizápalových potravín existujú aj ďalšie odporúčania pre udržanie zdravia a zníženie zápalových stavov:

 

  • Pitie dostatočného množstva vody: Hydratácia zohráva dôležitú úlohu v udržaní zdravia a pre správne fungovanie organizmu.
  • Zníženie konzumácie priemyselne spracovaných potravín: Potraviny s vysokým obsahom cukru, transmastných kyselín a umelých látok môžu zvyšovať zápal. Všeobecne pre vaše telo nerobia veľa dobrého, radšej ich teda vymeňte za prírodné alternatívy.
  • Pravidelná fyzická aktivita: Pohyb a cvičenie pomáhajú znižovať zápalové procesy v tele, bojovať proti civilizačným chorobám a ešte k tomu zlepšujú náladu. Pokiaľ ste však v strese a zvolíte si cvičenie vysokej intenzity, je to ešte ďalšia záťaž, s ktorou sa organizmus musí pobiť.
  • Dostatočný relax: Pravidelný režim, dostatok spánku a relaxácie určite napomôže v boji proti ochoreniam.

 

Záver

V dnešnej dobe plnej civilizačných ochorení (chorobou z blahobytu) existuje jedno jednoduché riešenie, a tým je zdravá, čo najmenej nespracovaná strava a pohyb. Ľudské telo si nedokáže vziať potrebné živiny z priemyselne spracovaných potravín, lepšie preto funguje na bežných a na prvý pohľad prostých potravinách, ako sú napríklad orechy a semienka, ryby a zelenina a ovocie bohaté na vlákninu. S ich pomocou podporíte alebo dokonca uzdravíte vaše telo a budete zase plní energie a dobrej nálady.

 

Zdroje

https://www.he­alth.harvard.e­du/staying-healthy/foods-that-fight-inflammation

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK597377/

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/26400429/

https://cpzp.cz/cla­nek/2506–0-Antioxidanty-a-vas-imunitni-system-vyborne-jidlo-pro-vase-zdravi.html

Autor článku

Samuel Černý

Záujem o témy ohľadom zdravia sa ma držia už od strednej školy. Na univerzite som sa začal venovať aj písaniu článkov a obe činnosti spájam dohromady už 4 roky. Okrem práce rád trávim čas v prírode alebo chodím s kamarátmi na stenu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.