Diéta pri zápale čriev: vhodné a nevhodné potraviny

Jedáliček môže byť vaším najlepším spojencom alebo najväčším nepriateľom, ak trpíte zápalom čriev. Či už sa stretávate s Crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou, alebo inými formami črevných zápalov, správna strava môže hrať kľúčovú úlohu v zvládaní vašich príznakov a v zlepšení kvality života. V tomto článku sa dozviete, ako môžete prostredníctvom diétnych zmien podporiť svoje črevné zdravie a získať kontrolu nad svojím ochorením.

 

Obsah článku

pilulka
pilulka

Zápalové ochorenia čriev

Zápalové ochorenia čriev, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, majú komplexné príčiny a prejavy. Tieto chronické stavy spôsobujú zápaly a poškodenie črevného traktu, čo môže viesť k rôznym ťažkostiam, ako sú

 

 

Pacienti postihnutí Crohnovou chorobou a ulceróznou kolikou trpia malnutríciou v 50 – 75 % prípadov. Medzi hlavné dôvody rozvoja poruchy výživy patria hnačky, nechutenstvo viazané na bolesti brucha a zvýšený energetický výdaj v období relapsu choroby.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Incidencia a prevalencia nešpecifických črevných zápalov celosvetovo vzrastá a postihuje najmä mladých ľudí v reproduktívnom veku. V Európe je postihnutých 1,5 milióna ľudí (0,2 % európskej populácie) a v Českej republike sa výskyt od roku 2005 výrazne zvýšil (Crohnova choroba o 44 % a ulcerózna kolitída o 20 %) a zápalovým črevným ochorením je postihnutých zhruba 60 000 pacientov. 

 

U týchto nevyliečiteľných ochorení sa striedajú fázy vzplanutia ochorenia a kľudová fáza. Preto sa aj strava v priebehu choroby odlišuje a tiež ju sprevádza individuálnosť podľa znášanlivosti každého pacienta. 

 

Diéta by mala byť zostavená individuálne nutričným terapeutom na základe odporúčania gastroenterológa. Mala by byť racionálna, rešpektovať súčasný zdravotný stav chorého a zohľadniť stupeň a závažnosť malnutrície, fázu choroby a pridružených komplikácií. Zároveň pre zvýšenie tzv. compliance (dodržiavanie liečby) a zapojenie pacienta by diéta mala zohľadniť jeho stravovacie zvyklosti a chute."

Zmeny stravy pri zápaloch čriev

Zmeny stravy sa odvíjajú podľa aktuálneho stavu choroby, teda podľa striedania obdobia relapsov a remisií. V pokojovej fáze (remisia) nie je prísna diéta nutná – záleží na konkrétnom pacientovi, čo mu vyhovuje a čo nie. Všeobecne sa však odporúča jesť menšie porcie viackrát denne (5–6×), zahrnúť dostatok rozpustnej vlákniny (niekedy tiež „jemná“ vláknina, napríklad psyllium), prijímať dostatok tekutín a obmedziť tučné aj nadúvavé potraviny.

 

Pri akútnej fáze (relaps) panuje tzv. bezzvyšková diéta, kde sa obmedzuje predovšetkým tuk a nerozpustná vláknina („hrubá“ vláknina), obsiahnutá najviac v celozrnnom pečive, strukovinách, orechoch a čerstvom ovocí a zelenine. Pokrmy sa upravujú primárne dusením, naopak nevhodné je vyprážanie, grilovanie a údenie.

 

Na ďalšie vhodné a nevhodné potraviny počas akútnej fázy sa pozrieme v nasledujúcich odsekoch:

Potraviny, ktorým sa vyhnúť

 

  • Tučné, vyprážané a ťažké jedlá
  • Potraviny, ktoré zvyšujú množstvo stolice: Čerstvé ovocie a zelenina, sušené slivky, všeobecne potraviny s veľkým množstvom nestráviteľnej vlákniny.
  • Kofeínové nápoje: Môžu spôsobovať hnačku a ďalšie črevné problémy.
  • Sladkosti a sladké nápoje: Naťahujú vodu do čreva a zhoršujú hnačku.
  • Alkohol: Môže zhoršovať zápalové procesy a hnačky.
  • Ostré korenie: Pokrmy korenené korením, chilli, tabascom, karí atp.
  • strukoviny
  • kysnuté pečivo a múčniky

 

Odporúčané potraviny

 

  • Varené, dusené a na pare robené jedlá
  • Nízkotučné zdroje bielkovín: Chudé mäso, hydina, králičie, ryby bez kože.
  • Prílohy: Zemiaky a všetko z nich, cestoviny, ryža.
  • Biele pečivo: Menej dráždi črevá ako celozrnné varianty.
  • Nízkotučné a kyslé mliečne výrobky
  • Nenadúvavá zelenina: Mrkva, zeler, špenát, petržlen, olúpané paradajky.
  • Korenie: Prevažne zelené vňate – ligurček, pažítka, petržlen, kôpor a pod.
  • Zeleninové polievky, netučné vývary
  • Ovocné pyré

Potravinové intolerancie a alergie

Pokiaľ vám niektoré z týchto potravín nerobia dobre alebo na ne máte alergiu, vyhnite sa im aj pri zápale čriev. Sami už najskôr viete, ktoré potraviny znesiete bez problémov, a ktoré nie. V prípade neistoty sa poraďte s lekárom alebo vyskúšajte domáce testy na potravinové intolerancie.

Ďalšie tipy

Sipping (enterálna výživa)

V preklade doslova „usrkávanie“, jedná sa o nutrične bohatú tekutú stravu, ktorá sa popíja po malom množstve. Predáva sa v lekárňach, spravidla vo forme malých fliaš. Vhodné najmä u osôb s malnutríciou.

Pozorovanie reakcií na potraviny

Je dôležité sledovať, ako vaše telo reaguje na rôzne potraviny a prispôsobiť stravu podľa individuálnej znášanlivosti. Nenechajte sa zviklat aktuálnymi trendmi, počúvajte svoje telo.

Doplňovanie vitamínov a minerálov

Obzvlášť dôležité sú vitamíny rozpustné v tukoch (napr. D a K), ďalej vitamíny C a B komplex, a minerály ako je železo, draslík, vápnik a horčík.

Dostatočná hydratácia

Najmä pri hnačkách spojených so stratou tekutín. Najlepšie piť menšie množstvo vody, ale častejšie, avšak vždy oddelene od stravy.

Spôsob stravovania

Okrem druhu potravín a spôsobu tepelnej úpravy je nemenej dôležité jesť v pokojnom prostredí, v sede pri stole.

Pozor na úplnú reštrikciu tukov

Menšie množstvo tukov je potrebné na vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch.

Obmedzenie mlieka

V akútnom stave sa môže objaviť intolerancia laktózy, preto je často vhodné obmedziť čerstvé mlieko a mliečne výrobky.

Záver

Diéta pri zápale čriev vyžaduje starostlivý a individuálny prístup. Základom je správny výber potravín, ktoré nezaťažujú črevá, a dostatočný príjem tekutín. Každý pacient by mal pristupovať k diétnym zmenám s ohľadom na svoje špecifické potreby a vždy by mal konzultovať diétny plán s odborníkom. Vhodná strava môže výrazne prispieť k zlepšeniu kvality života a ku kontrole príznakov zápalových ochorení čriev.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4843­040/

https://www.croh­nscolitisfounda­tion.org/diet-and-nutrition/what-should-i-eat

https://www.nzip­.cz/clanek/514-dieta-pri-strevnich-zanetech

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2019/01/06­.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2011/07/08­.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2011/10/10­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2022/04/04.pdf

Autor článku

Ivana Golemová

Písaniu článkov sa dohromady venujem už 7 rokov. Píšem prevažne o zdravom životnom štýle, ku ktorému postupne naberám aj zdravotnícke témy. Voľný čas venujem hlavne vzdelávaniu a čítaniu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.