Črevná viroza, niekedy označovaná aj ako brušná chrípka, je častým ochorením tráviaceho systému. Príznaky črevnej virozy môžu zahŕňať zvracanie, hnačku, bolesti brucha a horúčku. Toto ochorenie môže byť spôsobené rôznymi …
Črevná viroza, niekedy označovaná aj ako brušná chrípka, je častým ochorením tráviaceho systému. Príznaky črevnej virozy môžu zahŕňať zvracanie, hnačku, bolesti brucha a horúčku. Toto ochorenie môže byť spôsobené rôznymi vírusmi, ako sú rotavírusy, norovírusy a adenovírusy. Črevná viroza obvykle trvá niekoľko dní a môže byť veľmi nepríjemná. Je dôležité dodržiavať hygienické pravidlá, ako je časté umývanie rúk, a dbať na hydratáciu, aby ste minimalizovali riziko dehydratácie.
Črevná chrípka je síce ochorenie veľmi nepríjemné, ale vo veľkej väčšine prípadov nijako závažné, takže si s ňou hravo poradíte vďaka domácej liečbe.
V skutočnosti nejde o chrípku v pravom slova zmysle. Zažívacie ťažkosti sú spôsobené buď vírusmi alebo baktériami, ktoré sa dostanú do tráviaceho traktu, kde dráždia sliznicu. To má za následok zvracanie a/alebo hnačku.
Kým v letných mesiacoch sú pôvodcom týchto ťažkostí predovšetkým baktérie, ktoré sa množia hlavne na zle skladovaných potravinách, v zimných mesiacoch črevnú chrípku častejšie spôsobujú vírusy. U vírusovej črevnej chrípky je veľmi vysoká nákazlivosť. K prenosu dochádza najčastejšie vo verejných priestoroch: kľučky na dverách, madlá v hromadnej doprave, pri potriasaní rukami. K nákaze stačia veľmi malé "kvapôčky", ktoré nie sme schopní okom zahliadnuť.
Neobvyklá nie je jednodňová črevná chrípka. Domácou liečbou by ste mali svoj stav zlepšiť v priebehu dvoch až troch dní. Ak sa to nedarí, je na mieste vyhľadať lekárske ošetrenie. Rovnako v prípade, že máte v stolici krv, ukrutné bolesti brucha, vysokú teplotu a iné nezvyčajné príznaky.
Diagnostika črevnej chrípky obvykle zahŕňa niekoľko krokov:
Prevencia črevnej virozy je kľúčová pre udržanie zdravia a minimalizáciu rizika nákazy. Vhodné opatrenia zamerané na prevenciu môžu výrazne znížiť výskyt tejto infekcie:
Črevná chrípka sa nevyhýba ani dojčatám, batoľatám a malým deťom do piatich rokov. Sú rizikovou skupinou a priebeh u nich môže byť veľmi závažný, predovšetkým preto, že hrozí rýchla dehydratácia. Preto je vhodné podávať malým pacientom nielen dostatok tekutín, ale aj rehydratačný roztok (Kulíšek). Pôvodcom tejto choroby sú u malých detí veľmi často rotavírusy, proti ktorým existuje očkovanie.
Ochorenie črevnou chrípkou (gastroenteritída) počas tehotenstva môže predstavovať zvláštne výzvy a vyžaduje zvýšenú pozornosť k zdraviu matky a dieťaťa. Tehotné ženy môžu byť náchylnejšie na infekcie kvôli zmenám v imunitnom systéme. Črevná chrípka môže spôsobiť dehydratáciu a vyčerpanie, čo môže byť pre tehotnú ženu nebezpečné.
Tehotné ženy by mali pravidelne piť tekutiny, ako je voda, bylinný čaj alebo elektrolytové nápoje, aby predišli dehydratácii.
V prípade črevnej chrípky s výraznými príznakmi alebo pokiaľ trvá dlhšie ako pár dní, by tehotná žena mala konzultovať zdravotný stav s lekárom. Lekár posúdi, či sú potrebné ďalšie liečebné kroky.
Od najlacnejších produktov sme zoradili kategóriu Črevná chrípka. Pozrite sa na produkty z kategórie Črevná chrípka zoradených od tých najpredávanejších.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.