Brnenie nôh: príčiny a liečba

Brnenie nôh môže byť nepríjemným a znepokojujúcim zážitkom. Či už ide o občasné mravčenie po dlhšom sedení alebo o nepretržité nepohodlie, je dôležité porozumieť možným príčinám a zistiť, kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. V tomto článku sa pozrieme na rozličné príčiny brnenia nôh a na spôsoby ich liečby.

 

Obsah

  1. Nedostatok vitamínov a minerálov
  2. Neurologické stavy
  3. Metabolické a hormonálne ochorenia
  4. Lieky, drogy a toxíny
  5. Brnenie nôh zo stresu
  6. Brnenie v nohách v tehotenstve
  7. Ischemická choroba dolných končatín
  8. Nádorové ochorenia
  9. Liečba mravčenia v nohe
  10. Kedy vyhľadať okamžitú lekársku pomoc
  11. Záver
  12. Zdroje
pilulka
pilulka

Nedostatok vitamínov a minerálov

Kŕče, brnenie a ďalšie nepríjemné pocity na dolných končatinách sa objavujú najmä pri nedostatku horčíka. Brnenie môže byť tiež príznakom nedostatku vápnika alebo železa. Nedostatok vitamínov zo skupiny B (B-komplex) je pomerne často spojený s neuropatiou.

Neurologické stavy

Neurologické stavy, ako sú neuropatia, roztrúsená skleróza, alebo vyskočené medzistavcové platničky, sú častými príčinami brnenia nôh. Tieto stavy môžu viesť k poškodeniu alebo tlaku na nervy, čo spôsobuje zmeny v citlivosti, vrátane brnenia a mravčenia. Liečba týchto stavov často zahŕňa komplexný prístup, vrátane farmakoterapie, fyzioterapie a zmien životného štýlu.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Parestézia označuje poruchu zmyslového vnímania, ktorá sa prejavuje brnením, mravčením, svrbením či pálením kože. Vzniká pri poškodení nervového systému, napríklad útlakom nervov v oblasti chrbtice alebo narušením cievneho zásobenia nervu. 

 

Brnenie nôh, ale aj rúk je pomerne častý príznak mnohých chorôb. Obvykle ide len o dôsledok dlhodobého sedenia či preležania končatiny v spánku, avšak pokiaľ sa tieto pocity dlhodobo vracajú či neustávajú, je potrebné kontaktovať lekára."

Metabolické a hormonálne ochorenia

diabetikov môže byť brnenie nôh spojené s diabetickou neuropatiou. Malé cievky vyživujúce nervy sú poškodzované dlhšie trvajúcou vyššou hladinou cukru. Tým pádom dochádza aj k poškodzovaniu nervov, čo sa prejaví brnením koncov končatín, ich bolesťami a poruchami citlivosti.

Z hormonálnych ochorení môžeme spomenúť najmä poruchy funkcie štítnej žľazy. Brnenie končatín sa tiež môže objaviť pri zlyhávaní pečene a obličiek.

 

Lieky, drogy a toxíny

Niektoré lieky (napr. chemoterapeutiká) a expozícia niektorým toxickým látkam (olovo, ortuť) môžu viesť k brneniu nôh. To platí aj o zneužívaní drog alebo alkoholu. Dlhodobé nadužívanie alkoholu vedie okrem iného k poškodzovaniu nervov a k polyneuropatii. Objavujú sa tak poruchy citlivosti, brnenia končatín a vzhľadom na poškodenie mozgu aj zmeny osobnosti.

 

Liečba zahŕňa vysadenie alebo zmenu liekov, detoxikáciu a podpornú terapiu. Viac o problematike alkoholu a hraniciach rizikového pitia si môžete vypočuť v podcaste Životoprávy, kde na tému hovoril adiktológ Aleš Kuda. Ten sa potom u nás zastavil ešte raz, aby osvetlil aj nemenej škodlivé nadužívanie a zneužívanie liekov.

 

Brnenie nôh zo stresu

Stres a úzkosť môžu spôsobovať fyzické symptómy, vrátane brnenia nôh. To môže byť spôsobené zvýšeným napätím svalov alebo hyperventiláciou, ktorá nastáva v dôsledku panických záchvatov.

Liečba zahŕňa riadenie stresu pomocou techník relaxácie, psychoterapie a v niektorých prípadoch medikácie. O tom, ako zvládať každodenný stres, hovorili v podcasti Životosprávy biologička Viktória Véle a kouč Václav Lavička.

Hyperventilácia

Hyperventilácia (hlboké a rýchle dýchanie) je spojená s brnením a kŕčmi končatín kvôli zníženiu koncentrácie voľného vápnika v krvi.

Brnenie nôh v tehotenstve

Počas tehotenstva môže dochádzať k brneniu nôh kvôli hormonálnym zmenám, zvýšenému tlaku na nervy a zmenám v obehovom systéme. Problémom môžu byť aj kŕčové žily, problémy s chrbticou či nedostatok vápnika a horčíka Je dôležité konzultovať tieto symptómy s lekárom, aby bolo možné vylúčiť vážnejšie príčiny a poskytnúť adekvátnu liečbu a odporúčania.

Ischemická choroba dolných končatín

Zle prekrvenie či nedokrvenie dolných končatín sa typicky prejaví bolesťou pri chôdzi, ale môže sa prejaviť aj brnením končatín a zhoršeným hojením rán. Častým dôvod býva ateroskleróza (kôrnatenie ciev), ktorá je spojená s vyššou hladinou cholesterolu, vyšším krvným tlakom, diabetom, obezitou a fajčením.

Nádorové ochorenia

Brnenie končatín sa niekedy môže objaviť aj pri nádorových ochoreniach. Ide potom o tzv. paraneoplastický syndróm. Ide o klinické prejavy nádoru, teda zmeny v orgánoch a tkanivách, v ktorých sa nádor alebo metastázy priamo nenachádzajú. Na problémoch môže mať podiel buď vlastný nádor tvoriaci najrôznejšie látky a splodiny metabolizmu, alebo imunitný systém, ktorý na nádorový proces reaguje obrannými mechanizmami.

 

Liečba mravčenia v nohe

Základná diagnostika spočíva v anamnéze, teda rozhovore medzi pacientom a lekárom. Podľa uváženia lekára potom majú význam krvné testy, vyšetrenie chrbtice a ďalšie. V prípade podozrenia na narušenie funkcie nervov je vhodné vykonať EMG vyšetrenie.

Liečba brnenia nôh závisí od príčiny tohto príznaku. Môže zahŕňať:

 

  • farmakologickú liečbu
  • fyzioterapeutické cvičenie
  • zmeny v životnom štýle a strave
  • chirurgický zákrok v prípade ťažších neurologických alebo ortopedických ochorení

 

Je dôležité konzultovať symptómy s lekárom, aby bola stanovená presná príčina a začala účinná liečba.

Kedy vyhľadať okamžitú lekársku pomoc

V niektorých prípadoch môže byť brnenie nôh príznakom vážneho zdravotného stavu, ako je cievna mozgová príhoda alebo iné akútne ochorenia. Je dôležité vyhľadať okamžitú lekársku pomoc, ak je brnenie nôh sprevádzané slabosťou, stratou citlivosti, náhlym zhoršením zdravotného stavu, alebo ak sa objavia ďalšie vážne príznaky.

Záver

Brnenie nôh je symptóm, ktorý môže mať mnoho príčin, od bežných až po vážne. Je dôležité rozpoznať, kedy je tento stav signálom vážnejšieho zdravotného problému, a kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Správna diagnóza a liečba môžu významne zlepšiť kvalitu života a predísť ďalším komplikáciám. Pamätajte, že každý prípad je jedinečný a liečba by mala byť prispôsobená vašim individuálnym potrebám

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/000686­.htm

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003206­.htm

https://www.he­alth.harvard.e­du/diseases-and-conditions/4-reasons-for-tingling-or-numbness-in-the-arms-and-legs

https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2013/01/05.pdf

https://www.he­althline.com/he­alth/paresthe­sia#outlook

https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2010/04/05.pdf

https://www.ne­urologiepropra­xi.cz/pdfs/ne­u/2009/01/08.pdf

https://www.ce­lostnimedicina­.cz/brneni-mravenceni-koncetin/

Autor článku

Ivana Golemová

Písaniu článkov sa dohromady venujem už 7 rokov. Píšem prevažne o zdravom životnom štýle, ku ktorému postupne naberám aj zdravotnícke témy. Voľný čas venujem hlavne vzdelávaniu a čítaniu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.