Zvracanie: príčiny a diagnostika

Obsah článku

 

Definícia zvracania

Zvracanie je nepríjemná telesná reakcia – proces, pri ktorom sa pomocou obrátenej peristaltiky obsah žalúdka a dvanástnika dostáva do úst a je z nich vypudený. Vyskytuje sa ako súčasť obranného mechanizmu organizmu proti vstrebávaniu škodlivých látok, ale je aj príznakom rôznych ochorení a psychických a fyzických stavov. Tento proces zvyčajne sprevádza nevoľnosť, pocit tlaku a bolesť brucha.


Príčiny zvracania

Príčin zvracania je mnoho, od infekčných ochorení, cez otravy až po psychické stavy. Pri infekciách, ako je vírusová alebo bakteriálna gastroenteritída, je zvracanie často jedným z prvých príznakov. Podobne pri otrave jedlom alebo alkoholom sa zvracanie objavuje rýchlo po konzumácii. Okrem týchto zjavných príčin existujú aj situácie, keď je zvracanie skôr sekundárnym príznakom, napríklad v prípade migrény, tehotenstva alebo užívania niektorých liekov. Častým spúšťačom je aj nevoľnosť vznikajúca pri cestovaní dopravnými prostriedkami alebo pri návšteve atrakcií na púťach.

Mechanizmus zvracania

Proces zvracania nie je náhodný, ale je riadený mozgom. Keď je telo vystavené podnetom, ktoré vyvolávajú zvracanie (napr. toxíny, lieky alebo mechanické podráždenie žalúdka), do centra v predĺženej mieche sa vysielajú signály. Po vyhodnotení týchto signálov centrum vyšle odpoveď v podobe kontrakcií svalov žalúdka a hornej časti tráviaceho traktu (spätná peristaltika), čo vedie k vypudeniu žalúdočného obsahu.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Pri zvracaní je veľmi dôležité udržiavať telo správne hydratované, preto sa odporúča piť malé dúšky čistej vody, bylinkové čaje alebo rehydratačné roztoky. V počiatočných štádiách zvracania podávajte chladenú vodu po lyžičkách alebo olizujte kocky ľadu. Na upokojenie žalúdka sa odporúča dodržiavať BRAT diétu, ktorá zahŕňa banány, ryžu, jablká a toasty, a vyhýbať sa ťažkým, mastným, koreneným jedlám, alkoholu a kofeínu. Jedzte malé porcie a postupne prechádzajte späť na normálnu stravu, sledujte reakcie svojho tela a podľa toho upravujte stravu.“

Diagnostika zvracania

Na správnu liečbu zvracania je najprv potrebné určiť jeho príčinu. Lekári vytvoria históriu, ktorá obsahuje informácie o pacientovi a jeho príznakoch, anamnézu, užívané lieky a mnoho ďalších faktorov. Fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť príznaky dehydratácie, bolesti brucha alebo iné problémy. V niektorých prípadoch môžu byť na presné určenie príčiny zvracania potrebné laboratórne testy, ako sú krvné testy, testy moču alebo zobrazovacie vyšetrenia.

Liečba zvracania

Účinná liečba zvracania sa líši podľa jeho príčiny. V mnohých prípadoch môže byť primárnym cieľom liečby rehydratácia pacienta, pretože strata tekutín a elektrolytov počas zvracania vedie k strate veľkého množstva tekutín. V nemocniciach sa pacientom podávajú tekutiny intravenózne, čo je rýchla cesta k rehydratácii, ktorá nevedie k ďalšej nevoľnosti. Ak je zvracanie spôsobené liekmi alebo inými toxínmi, liečba je zameraná na odstránenie týchto látok z tela.

Existujú aj lieky známe ako antiemetiká, ktoré pôsobia proti zvracaniu ovplyvnením centra zvracania v mozgu alebo znížením podráždenia v tráviacom trakte. Ich užívanie je dôležité konzultovať s lekárom.

V niektorých prípadoch sa na zmiernenie podráždenia žalúdka a čriev môže odporučiť strava bohatá na tekutiny s obmedzením mastných a korenených jedál.

Možné komplikácie

Hoci môže byť zvracanie občas užitočnou obrannou reakciou organizmu, prináša aj množstvo potenciálnych komplikácií. Dehydratácia je najčastejšia, hroziaca najmä u detí a starších ľudí. Dlhodobé a časté zvracanie môže viesť aj k erózii zubnej skloviny v dôsledku kyslého obsahu žalúdka. Ďalšou závažnou komplikáciou je vdýchnutie žalúdočného obsahu do pľúc, čo môže spôsobiť aspiračný zápal pľúc. K tomu dochádza po konzumácii veľkého množstva alkoholu, v bezvedomí alebo počas lekárskeho zákroku.

Prevencia zvracania

Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Predchádzať zvracaniu možno dodržiavaním niekoľkých odporúčaní. Prvým krokom je správna dieta – vyhýbanie sa prejedaniu, konzumácia ľahkých jedál a vyhýbanie sa potravinám, o ktorých viete, že vám nevyhovujú. Niektorým ľuďom môže pomôcť častejšie konzumovanie menších porcií jedla počas dňa namiesto niekoľkých veľkých jedál.

Ľudia, ktorí trpia kinetózou, môžu na ňu vyskúšať lieky alebo prirodzené metódy, napríklad sledovanie horizontu pri cestovaní loďou alebo autom. Okrem toho je dôležité informovať svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate, pretože niektoré z nich môžu ako vedľajší účinok spôsobiť zvracanie.

 


Zaujímavosti o zvracaní

Zvracanie bolo v rôznych kultúrach vnímané rôznymi spôsobmi. V starovekom Grécku mali veľké hostiny špeciálne miestnosti, kde si návštevníci mohli urobiť prestávku od hostiny a zvracať pred pokračovaním v jedle. Vedci tiež zistili, že zvracanie môže byť nákazlivé – už samotná vizuálna alebo sluchová stimulácia zvracania môže u inej osoby vyvolať zvracanie.

Hoci je zvracanie nepríjemné, je dôležité si uvedomiť, že často slúži na ochranu organizmu pred škodlivými látkami. Vždy je dobré navštíviť lekára, ak máte akékoľvek obavy z zvracania alebo súvisiacich príznakov.

Tento článok má len informatívny charakter. Nenahrádza lekársku konzultáciu alebo vyšetrenie.

 

Zdroje

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Zvra­cen%C3%AD

https://www.he­althline.com/he­alth/vomiting-causes-treatment

https://www.he­althline.com/he­alth/nausea-and-vomiting

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.