Zubný kaz: ako vzniká a ako sa ošetruje?

Zubný kaz je svojím spôsobom infekčným ochorením, vzniká pokiaľ sa naruší zubná sklovina, najčastejšie pôsobením kyselín, ktoré pochádzajú z baktérií v zubnom plaku. Hoci je zub najtvrdším materiálom v ľudskom organizme, ani sklovina nie je imúnna voči pôsobeniu baktérií. Prečo zubný kaz vzniká, ako sa lieči a kam až môže dôjsť, pokiaľ sa budete zubárovi vyhýbať?

Skoncujte so zubnými kazmi raz a navždy

pilulka

Čo je zubný kaz?

Zubnú sklovinu tvorí z 96 % zlúčenina vápnika a fosforu, zvyšok sú organické látky a voda. Sklovina chráni korunku zuba. Jej hrúbka je v rozmedzí od 1 do 3 milimetrov podľa toho, ako je ktoré miesto namáhané. Zubná sklovina je najtvrdšie tkanivo v tele. Funguje vlastne ako brnenie a jej bezchybný stav je kľúčom k zdravým zubom. Bohužiaľ, veľmi často dochádza k jej poškodeniu, a teda k tvorbe zubných kazov.

 

Na zuboch sa hromadia baktérie a zvyšky potravy, ktoré spoločne tvoria zubný povlak. Tieto baktérie produkujú kyseliny a začnú narúšať sklovinu a dentín (vrstva pod sklovinou), čím postupne vznikajú otvory v zuboch – kazy. Sladké jedlá a nápoje prispievajú k produkcii ničivých kyselín najviac. Kvalitné čistenie zubov odstraňuje zubný povlak vrátane toho v medzizubných priestoroch.

Pilulka odborník Bc. Mária Siatka hovorí.

„Zubný kaz je ochorenie, ktoré spôsobujú kyseliny z baktérií na povrchu zubnej skloviny. Ide o civilizačné ochorenie, ktoré postihuje veľkú časť populácie. Ide aj o najčastejšie ochorenie zubov. Základnou prevenciou by malo byť pravidelné, dôkladné čistenie zubov a medzizubných priestorov, ktorým sa odstraňuje zubný povlak, pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára a návštevy dentálnej hygieny.“

Ako vzniká medzizubný kaz?

Medzizubné kazy sa vyskytujú v medzizubných priestoroch, kam sa bežná kefka nedostane a baktérie tam môžu veselo množiť. Tieto kazy sú pomerne zákerné, pretože nie sú viditeľné a človek o nich veľakrát nevie. Prídete na ne, až keď je zub vplyvom pôsobenia baktérií citlivejší, pretože došlo k narušeniu nielen zubnej skloviny, ale aj dentínu. Na odhalenie medzizubných kazov slúži röntgen. Určitým poznávacím znakom sú:

 

  • biele alebo žltkasté škvrny na zuboch
  • citlivosť zuba na chlad
  • zápach z úst
  • zmena chuti v ústach

 

Dôležitá je hygiena ústnej dutiny, ktorá pomáha predchádzať aj medzizubným kazom. Tá spočíva predovšetkým v používaní dentálnej nite alebo medzizubných kefiek pri čistení zubov. Samozrejmosťou je kvalitná zubná pasta, ktorá účinkuje proti tvorbe zubného povlaku.

Ako spoznať zubný kaz a ako sa prejavuje?

Najväčším problémom je to, že začínajúci zubný kaz nijako nespoznáte, pretože nemá príznaky – odhalí ho len röntgen počas preventívnej prehliadky u zubného lekára. Aj preto sa oplatí pravidelné návštevy nezanedbávať. Ušetríte si množstvo budúcich starostí s boľavým zubom a navyše ušetríte peniaze za náročnú nápravu pokročilého kazu. Prvé prejavy sú biele škvrny na zuboch s drsnejším povrchom, na ňom sa dobre drží zubný povlak. V tejto fáze sa zubný kaz ešte len tvorí a je možné tento proces ešte zastaviť. V pokročilom štádiu je už zubný kaz viditeľný a zub je citlivejší predovšetkým na teplé a studené jedlá či nápoje. Pokiaľ zub trvalo a silne bolí, tak je jeho poškodenie hlbšie a kaz prenikol až k nervu alebo sa rozvinul zápal.

jak poznat zubni kaz

Zápal zuba: príčina a liečba

Keď človek zanedbá príznaky zubného kazu, môže sa nechtiac dočkať zápalu zuba alebo pulpitídy. Ide o zápal zubnej drene, ktorý sa prejavuje veľmi silnou pulzujúcou bolesťou vystreľujúcou k spánku alebo bolesťou celej čeľuste. Pridružiť sa môže silný opuch, horúčka aj bolesť hlavy. Na vine je hlboké poškodenie zuba vplyvom zubného kazu. Liečba zápalu zuba je závislá od štádia, v ktorom pacient navštívi svojho zubného lekára:

 

  • Počiatočné štádium zápalu zuba vyžaduje ošetrenie zubného kazu a odstránenie infikovaných kazivých ložísk.
  • Pri akútnom zápale zuba s prenikavou bolesťou je potrebné zbaviť zub infikovanej zubnej drene a zaplniť koreňový kanálik výplňovou hmotou, tzv. čistenie kanálikov (endodoncia).
  • Posledným štádiom je chronická pulpitída, keď postihnutý zub odumrie. Mŕtvy zub síce nie je bolestivý, ale môže dôjsť k rozšíreniu zápalu cez koreňové kanáliky do kosti a k vzniku zápalu tkaniva v okolí zubného hrotu. Následné problémy (periodontitída) vám budú spôsobovať opakované bolesti a ďalšie komplikácie, preto je dôležité zápal ošetriť.

 

Zápal zuba si doma sami nevyliečite. Môžete obmedziť opuch prikladaním studeného obkladu na postihnuté miesto, hoci pri zápale býva ťažké určiť, ktorý zub vlastne bolesť spôsobuje. Je nevyhnutné čo najskôr navštíviť stomatológa, prípadne aj zubnú pohotovosť.

pilulka

Ako zachrániť pokazený zub?

Jednoducho sa to stalo. Máte kaz na zube a pred sebou vidinu zubára s kliešťami v ruke. Málokto chodí k zubnému lekárovi bez strachom stiahnutého žalúdka, ale našťastie doba pokročila a už to nie je také dramatické. Než vôbec dôjde na obávané trhanie, zubár sa bude snažiť zub zachrániť klasickým vŕtaním alebo prípadne endodontickým ošetrením koreňových kanálikov. Ide o časovo aj finančne výhodnejšie riešenie ako vytrhnutie zuba a jeho nahradenie pomerne drahým implantátom alebo mostíkom.

Tri najčastejšie spôsoby, ako ošetriť pokazený zub:

vrtani zubu

Vŕtanie zuba

Pri vŕtaní sa mechanicky odvŕta poškodené zubné tkanivo. Do odvŕtanej časti sa dáva vhodný výplňový materiál, môže sa jednať o amalgám, umelú hmotu, keramiku či drahý kov. V zubnej sklovine nie sú nervové zakončenia, takže povrchové kazy je možné ošetriť bez lokálnej anestézie. Bolesť sa môže objaviť, len čo sa zubár bude vŕtačkou blížiť k hranici skloviny a dentínu, preto väčšina ordinácií ponúka anestéziu na pokojnejšiu prácu a zníženie obáv pacienta. Čas vŕtania zuba závisí od veľkosti vŕtanej dutiny, pretože niekedy je zub postihnutý nielen na žuvacej ploche, ale aj v medzizubnom priestore. Kvalitná práca môže trvať 30 až 60 minút.

cisteni korenovych kanalku

Čistenie kanálikov (endodoncia)

Pokiaľ je zub už veľmi poškodený a sú postihnuté aj nervy zuba, vykonáva sa čistenie koreňových kanálikov. Zubný lekár vyčistí koreňové kanáliky, rozšíri ich a vydezinfikuje. Potom ich musí zaplniť vhodným materiálom. Čistenie kanálikov je zdĺhavý zákrok. Zhruba 1 hodinu trvá ošetrenie jedného kanálika a ich počet sa líši podľa zuba a stavby vášho chrupu. Očné zuby mávajú 1 – 2 kanáliky, zatiaľ čo stoličky môžu mať 3 – 4. Preto sa môže ošetrenie rozdeliť na viac návštev, ale výsledok stojí za to – zvlášť po zápale býva jediným spôsobom, ako zachrániť postihnutý zub.

trhani zubu

Extrakcia (trhanie zuba)

Keď sa zub už nedá zachrániť, prichádza na rad jeho extrakcia alebo vytrhnutie. Napriek rozšíreným obavám býva trhanie zubov v modernej ordinácii veľmi rýchle a bezbolestné. Zubár sa najskôr opýta na zdravotný stav a užívané lieky, aby sa prípadne vylúčili budúce problémy. Anestézia sa injekciou aplikuje okolo chorého zuba, takže ucítite iba tlak, ale žiadnu bolesť. Skúsený zubár bude zhruba za 15 minút hotový s celou procedúrou.

 

Nepríjemnosti nastávajú až doma po odznení anestézie, keď spravidla nastúpi bolesť a dôjde k opuchu tváre. Bude nutné nejaký čas jesť studenú tekutejšiu stravu a na tvár prikladať studený obklad. Bolesť by mala byť zvládnuteľná bežnými liekmi proti bolesti, ale pokiaľ neustáva alebo sa pridá teplota, opäť kontaktujte svojho zubára. Neskôr vytrhnutý zub môže byť nahradený mostíkom alebo fixnou zubnou náhradou.

Zuby múdrosti (osmičky)

Zuby, ktoré sa začnú prerezávať medzi 18. až 24. rokom života, nazývame zubami múdrosti. Sú to tretie stoličky alebo osmičky. U moderného človeka stratili pôvodnú funkciu, akú mali u našich dávnych predkov, keď pomáhali pri žuvaní tuhej stravy. V čeľusti nemajú dostatok miesta a málokedy sa správne zaradia do zubného oblúka. Preto spôsobujú časté problémy, ako sú zápaly ďasien, vznik zubných cýst, prípadne sa ťažko prerezávajú – ide o bolestivý proces sprevádzaný opuchom, horúčkou a celkovou vyčerpanosťou.

 

Možnosť trhania zubov múdrosti záleží na diskusii s vaším zubárom. Ak sa vám prerezali v poriadku a sú zdravé, môžete ich nechať tak. Ak sa však na röntgene objavujú zvláštne otočené alebo sú prerezané len čiastočne a kazia sa, potom je trhanie osmičiek na mieste.

Ako na pokazené zuby u detí?

O zuby sa treba starať už od útleho veku. Nie je však vôbec ojedinelé, že pokazené zuby majú už aj malé deti. Pre zdravie detských zubov je dôležitý dostatočný pitný režim, vďaka čomu sa tvoria sliny a pôsobia na elimináciu povlaku. Tým sa predchádza vzniku zubného kazu. Samozrejmosťou je pravidelné čistenie a obmedzenie sladkostí. Skúste svoje deti motivovať k čisteniu zubov pomocou detskej zubnej pasty s dobrou príchuťou a vykonávajte ústnu hygienu spoločne. Vyberte im tiež roztomilú zubnú kefku s ich obľúbenými motívmi.

zubni kaz u deti

Čo s kazmi na mliečnych zuboch?

Nad kazmi na mliečnych zuboch by rodičia nemali len mávnuť rukou. Hoci sú dočasné, ich starostlivosť má význam z viacerých dôvodov:

 

  • Neliečený zubný kaz môže viesť k závažnejším a oveľa bolestivejším problémom, ako je napríklad zápal zubnej drene.
  • Pokazený zub je plný baktérií, ktoré sa môžu rozšíriť na okolité zuby a všetky ich pokaziť. Kaz sa tak môže ľahko rozšíriť aj na rastúci stály zub.
  • Keď sa mliečne zuby predčasne vytrhnú, často dochádza ku komplikovanému prerezávaniu stálych zubov. Vzniknutá medzera sa môže začať uzatvárať a stály zub pod ňou vyrastie krivo. K trhaniu by malo dôjsť na radu zubára, pokiaľ je zub napríklad už veľmi pokazený.
  • Ak budete vodiť dieťa k zubárovi až vtedy, keď trpí bolesťou zubov, nebude mať k zubárom dobrý vzťah a bude zložité ho nechať ošetriť. Je lepšie nechať dieťa zažiť krátke a bezbolestné vŕtanie začínajúceho kazu než ho nechať sa zbytočne trápiť s hlbokým kazom. Pravidelné preventívne návštevy u zubára tiež pomáhajú k zníženiu strachu, pretože si deti zažijú aj bezbolestnú návštevu bez zákroku.

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/660-zubni-kaz-zakladni-informace

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zubn%C3%AD_kaz

https://www.ad­dent.cz/blog/zub­ni-kaz-co-to-je-jak-vznika-jak-se-leci

https://www.nzip­.cz/clanek/661-zubni-kaz-diagnoza-a-lecba

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.