Lucie Žáčková
 

Aký je život so srdcovou arytmiou? | doc. MUDr. Tomáš Skála, PhD.

Poruchy srdcového rytmu oplyvňujú životy miliónov ľudí po celom svete. V novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY sa s kardiológom a spoluzakladateľom Kardi Ai doc. MUDr. Tomáš Skála, PhD. porozprávame o živote so srdcovou arytmiou. Aké sú inovatívne technológie a prístupy pri týchto problémoch? Ako sa dá využiť umelá inteligencia v kardiológii?

Aké sú najbežnejšie poruchy srdcového rytmu?

Najbežnejšia z tých významnejších porúch srdcového rytmu dospelej populácie je fibrilácia predsiení. Je to taká chaotická arytmia v sieni, pretože v srdci máte 2 siene a 2 komory. A ak sa úplne zblázni elektrika v sieňach, tak sa prevádza veľmi rýchlo a nepravidelne na komory a srdce potom bije nepravidelne a rýchlo. To je spojené s rizikami, ako je napríklad s cievna mozgová príhoda, mŕtvička, ľudovo povedané, alebo aj skorý nástup demencie alebo srdcové zlyhanie, čo je v slovenskej republike tá najčastejšia porucha srdcového rytmu. Zhruba 500-tisíc ľudí má vykázanú diagnózu. Samozrejme sú aj ďalšie, ako napríklad arytmie. Nejaké arytmie nájdete u drvivej väčšine ľudí a potom ide iba o to, či sú významné, alebo nie.

Je nejaký typický predstaviteľ, ktorého sa arytmia týka?

Úplne najtypickejší pacient, ktorý k nám do arytmologickej poradne príde je ľahko obézny a má vyšší krvný tlak. S tým je spojené preťaženie v sieňach, objemové a tlakové preťaženie v srdci. Väčšina takýchto pacientov ani nemá nadváhu, ale trápi ho skutočná obezita. Veľmi často vídame diabetikov, cukrovkárov a čo sa týka fibrilácie predsiení, nie sú to väčšinou mladí ľudia.

Ak vidíme mladšieho pacienta, tak sa snažíme najskôr premýšľať, či za tým nie je nejaké iné skryté ochorenie, niečo iné ako klasické civilizačné choroby – nedostatok pohybu a nadváha. V takých prípadoch robíme ultrazvuky srdca a premýšľame ďalej, či za tým nie je naozaj niečo iné. Máme veľké množstvo pacientok, mladších žien, ktoré majú arytmie trošku iného typu, rýchle, ktoré nemusia byť spojené vôbec v žiadnom srdcovom ochorení.

Jaká je aktuální bežná praxe při detekci poruch srdečního rytmu?

Aktuální běžná praxe je taková, že pokud má pacient podezření na arytmii, přijde za svým obvodním lékařem, řeknete mu, že je vám občas špatně a pokud bude váš doktor zvídáví a napadne ho, že by to mohla být třeba nějaká porucha srdečního rytmu, pošle vás ke kardiologovi. Kardiolog vás objedná na Holter, to je taková krabička, kde se zaznamenává EKG, většinou ji dostanete na 1 den. Během dne pravidelně měří záznamy o délce 10 vteřin. Jestliže máte arytmii, která je takzvaně paroxysmální, to znamená, vyskytuje se občas, tak je šance na detekci zhruba 1%, Jsou pacienti, kteří mají arytmie, které běží pořád, tam i prosté šáhnutí na puls a následné natočení EKG odhalí spoustu problémů. Navíc EKG samotné dokáže ukázat nějaké nepřímé známky toho, že  něco není úplně v pořádku, jde o naprosto základní vyšetření.

Jakou roli hraje umělá inteligence při diagnostice srdeční arytmie?

Dominantní postavení má umělá inteligence v možnosti prohlížení obrovského množství dat. Ačkoli lékař je ten, kdo musí stanovit a potvrdit diagnózu. Dejme tomu, že za den se zvládnu podívat na data o EKG 20 lidí, ale ve spádu jich můžou být i 1000 a ty já prohlédnout nedokážu. Když by tyto pacienti měli možnost monitorovat si činnost srdce například pomocí Kardi Ai tak dokážeme identifikovat skupinu pacientů, která si zaslouží pozornost lékaře. Je naprosto úžasné vidět, když najdeme diagnózu dopředu, jenom tak z ulice u pacienta, u kterého jsem si jistý, že má nezanedbatelnou šanci na závažné komplikace.

Pokud AI najde arytmii a náš kardiolog ji potvrdí, nastane sekvence kroků, které jsou nutné k tomu, aby se pacient co nejrychleji dostal k léčbě. Lékař se na EKG podívá, dá si dohromady potíže pacienta, nález rytmu, předchorobí pacienta, léky, anamnéza, si to tak nějak jako se sumarizuje. Je naprosto úžasné vidět, když najdeme diagnózu dopředu, jenom tak z ulice u pacienta, u kterého jsem si jistý, že má nezanedbatelnou šanci na závažné komplikace.

Ako funguje Kardi Ai?

Na využitie služby Kardi Ai potrebujete chytrý telefón na inštaláciu aplikácie a hrudný pás, ktorý vám bude po objednaní služby zaslaný a už vám zostane. Spojenie medzi pásom a aplikáciou zaisťuje technológia Bluetooth. Súčasťou služby je aj prepojenie s naším kardiológom, nejde tu len o ten EKG pás ale aj o softvér na telefón a softvér pre lekárov a umelú inteligenciu, okrem toho aj podpora help desk. Je to veľmi komplexný produkt.

Odporúčame sa merať 2–3× týždenne, treba 2 – 3 hodiny, aby celkový záznam za týždeň bol aspoň 7 hodín, prierezovo v priebehu celého roka a vždy, keď máte problémy. Keď sa EKG meria takto v priebehu celého roka, tak je veľká šanca, že sa niečo nájde, hlavne keď sa pacient necíti dobre, vždy si sám môže zmerať EKG a má istotu, že žiadne meranie nestratí, všetko zostáva zaznamenané.

Behom pár minút potom, čo ukončíte meranie, tak uvidíte, či je všetko super, až nabudúce uvidíte doktora, tak mu to ukážete a práve lekár vykoná tú diagnostiku. Ak máte nejaký závažný nález, mali by ste naozaj zvážiť na základe svojich problémov kontaktovať lekára alebo zájsť do nemocnice. Ak umelá inteligencia vyhodnotí nejaký nález ako zásadný, kardiológ má prístup k vašim záznamom av prípade potreby vás kontaktuje.

životozprávy

Video rozhovor

Tomáš Skála
Aký je život so srdcovou arytmiou?

Rovnou do uší

Pustite si Životosprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.