Tereza Berounská
 

Ako zlepšiť svoj intímny život? | Tereza Berounská

Sex môžeme trénovať rovnako ako plávanie. Keď sa chceme stať úspešným plavcom, musíme si správnu techniku tiež osvojiť. Bez toho to nejde. Rovnaké je to v prípade sexu, učíme sa kam a ako siahnuť, aké sú naše erotogénne zóny, čo nám robí dobre a čo, naopak, nie. Podľa Terezy Berounskej často skúšame trendy a sex prekombinovávame. Preto je dôležité vrátiť sa späť k základom. Tereza Berounská je lektorkou a tvorkyňou projektov yogasexualis a uzivejte.si.

Dotazník o intímnom živote si môžete stiahnuť tu.

Aké sú aktuálne trendy v oblasti sexuality?

Čo je teraz „in“? Neviem, čo frčí, ale my sa v projekte uzivejte.si dostávame skôr k primitivizmu a pracujeme so základmi. Mám pocit, že často skúšame trendy a sex prekombinovávame. Zatiaľ čo základy nemáme vôbec podchytené, takže sa vraciame späť k podstate a tie základy kultivujeme a narovnávame tak, aby ľudia dokázali prežívať sex ako taký.

Na svojich webových stránkach píšeš, že údajne 35 % až 40 % žien nedosahuje orgazmus. Je to pravda?

Je to tak, aj keď je to trochu zavádzajúce, pretože 35 % až 40 % žien nemá vaginálne orgazmy, klitorálne väčšinou majú, a to za pomoci rôznych pomôcok – vibračných alebo sacích. Ženy bývajú často od týchto prístrojoch závislé, pretože už nie sú schopné tento orgazmus dosiahnuť inak. Potom si hovoria, že je to v poriadku, pretože aspoň dosiahnu orgazmus týmto spôsobom, keď si stimulujú klitoris zvonku. To je problém v spoločnosti, keď sa uspokojíme s málom a nemáme dostatočnú vôľu, alebo často ani nevieme, že môžeme prehlbovať naše potešenie a skúmať naše telo z rôznych uhlov.

V čom tkvie problematika dosahovania orgazmu? Je to vo fyziológii alebo viac v hlave?

Ide o rôzne vplyvy. Príkladom môže byť aj to, že väčšina z nás presedí 8 hodín denne na stoličke a ženská panva z toho začne postupne otupovať a tuhnúť. A potom je tam tá psychika. My s Milanom (spolupracujúci terapeut) milujeme prácu s psychosomatikou, keď kombinujeme telo a myseľ dohromady. Môžu tam byť aj rôzne ťažké emočné zážitky, ktoré tá žena prežila, či už je to potrebné znásilnenie alebo aj nejaký chirurgický zákrok. V momente, keď žena podstúpila napríklad potrat, alebo mala problémy s vaječníkmi, tak je to zmena, ktorá zasahuje do prežívania. Je bežné, že sa sústredíme na problém a nie na to, ako to celé uhladiť, aby sme sa dostali späť do prirodzeného stavu.

Ak sa zastavíme pri psychickej rovine, je niečo typické pre české ženy?

Často sa stretávam s tým, že buď ženy prichádzajú s traumou, keď im ako malým deťom rodičia povedali, že masturbovať sa nemá – potom je tam veľký stud a blok na nevedomej rovine. Tu je dôležitý pocit bezpečia a istoty. Môže to byť aj problém v komunikácii medzi partnermi, keď napríklad muž žene urobí niečo, čo nechcela. Napríklad k nám príde žena s tým, že ju jej bývalý partner vlastne znásilňoval, a to v zmysle sexu, keď ona úplne nechcela. Teraz má iného partnera a trápia ju bolesti alebo pálenie počas sexu, pretože v sebe nesie túto negatívnu skúsenosť.

Existuje niečo ako správny sex?

Ja si myslím, že správny sex neexistuje. Pre mňa je sex o naplnení vzájomných potrieb, či už sú to moje potreby alebo potreby partnera, pokiaľ sme sa na tom dohodli. Pokiaľ ide o samotný sex, rozdeľujeme ho počas našich kurzov na tri typy:

  1. Tréning, ktorý niekoho môže zaskočiť. Pre mňa je však najdôležitejšie, pretože zahŕňa prácu s mechanikou a učenie sa. Partneri sa dohodnú, že budú trénovať a oznamujú si, čo im je príjemné a čo nie, a to bez emocionálnych zážitkov. Učíme sa navzájom. Považujem to za dôležitú časť, ktorú by som odporúčala vo všetkých partnerských vzťahoch. Občas je dobré nastaviť si milovanie týmto spôsobom, aby sme sa naučili viac o svojich telách a potrebách.
  2. Živočíšne milovanie. Ide o spontánnosť, ktorú poznáme asi všetci, ale zase sa to dá oveľa viac pozdvihnúť v momente, keď už máme natrénovanú techniku. Keď už prechádzame tým tréningom a máme tam tú sebaistotu v tom, čo robíme.
  3. Dosahovanie vyšších orgazmických stavov, čo už je taká trošku vyššia dievčenská, ale môžeme tam dôjsť všetci, keď budeme chcieť.

Čo by si poradila ľuďom, ktorí majú rozdielne sexuálne libido v partnerskom vzťahu?

Za mňa sú tu dve možnosti. Pokiaľ sú partneri nastavení na monogamný vzťah a jeden partner sa nechce zúčastniť vyššieho libida toho druhého, je to o vzájomnej dohode a kultivácii monogamného vzťahu. V momente, keď ten človek má viac benefitov, ktoré prevážia to, že nemá dostatok sexu, tak je to čiastočne obetovanie pre ten vzťah a obetovanie tej sexuality, pretože chcem byť s týmto partnerom a chcem s ním budovať partnerstvo. Druhá možnosť je, že v momente, keď partneri majú voľnejší vzťah na základe vzájomných dohôd a jasne daných pravidiel, si ten partner, ktorý má vyššie libido, môže svoju sexualitu napĺňať inak a inde.

Ako si ľudia môžu „okoreniť“ svoj dlhodobý vzťah?

Máme dotazník, ktorý slúži ako návod. Pomáha partnerom otvorene hovoriť o tom, čo sú ochotní dávať alebo prijať. Dotazník zahŕňa široké spektrum všetkých možností, ktoré je možné počas sexu vykonávať. Je zaujímavé, keď nám naši klienti rozprávajú, ako im to pomohlo a ako sa ich vnímanie zmenilo. Veľakrát si mysleli, že niektoré veci by ich partnerka alebo partner nechceli, ale zistili sme cez dotazník, že v skutočnosti sú otvorení aj oni. Často si nedovolíme o týchto veciach hovoriť, pretože sa bojíme odmietnutia alebo obáv, že nás druhý odsúdi. Bohužiaľ, sa tým obmedzujeme. Škoda, že sa neodvažujeme otvorene hovoriť, pretože obavy z odmietnutia nás často brzdia.

Dotazník si môžete vyplniť aj vy. Stačí kliknúť na tento odkaz a dotazník si stiahnuť.

životozprávy

Videorozhovor

Tereza Berounská
Ako zlepšiť svoj intímny život?

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.