Petr Štěpánek
 

Ako testovanie DNA zlepší kvalitu nášho života? | Petr Štěpánek

Za posledných 10 až 15 rokov sa vďaka najmodernejším lekárskym metódam a technológiám získalo obrovské množstvo údajov. Bohužiaľ sa s nimi komplexne nepracuje. To, či sa u ľudí vyvinie choroba (alebo nie), závisí od mnohých faktorov.

 

„Prečo teda uvedené údaje napríklad o našom životnom štýle, vrodených predispozíciách DNA alebo údaje z našej zdravotnej a rodinnej anamnézy vhodne neprepojiť, aby nám pomohli predĺžiť naše aktívne zdravie?“ hovorí Petr Štěpánek, spolumajiteľ a zakladateľ spoločnosti Macromo.

Lepšia zdravotná prevencia? Cesta vpred vedie cez prepojenie DNA, krvi a údajov z testov životného štýlu

Najmodernejšie metódy a technológie, ktoré prenikli do medicíny za posledných 10 až 15 rokov, priniesli obrovské množstvo údajov. Bohužiaľ sa s nimi komplexne nepracuje. Keby sme ich dokázali spracovať dôkladne a spoľahlivo, dokázali by sme ich oveľa viac využiť v prospech nášho zdravia, najmä pokiaľ ide o prevenciu alebo presnejšiu diagnostiku.

 

Už na lekárskych fakultách a niektorých stredných školách sa učí, že to, či sa choroba skutočne vyvinie, závisí od kombinácie mnohých faktorov. „Prečo teda uvedené údaje napríklad o našom životnom štýle, vrodených predispozíciách DNA alebo údaje z našej zdravotnej a rodinnej anamnézy vhodne neprepojiť, aby nám pomohli predĺžiť naše aktívne zdravie?“ hovorí Petr Štěpánek, spolumajiteľ a zakladateľ spoločnosti Macromo, o prvotnej motivácii zaoberať sa nimi systematicky.

Ako prebieha testovanie?

Spoločnosť Macromo chce čo najviac prepojiť výsledky dlhodobej genetiky, krvných testov a životného štýlu. Pomocou mobilnej aplikácie je potom možné poskytovať personalizované odporúčania na základe týchto údajov. Analýza DNA je investíciou do vlastného zdravia na celý život. Keďže sa v priebehu života nemení, bezbolestne sa vykonáva zo slín len raz a nie je potrebné ju opakovať. „Pokiaľ ide o krvné testy, sme prvá spoločnosť v strednej Európe, ktorá ich zaviedla v pohodlí domova. A stačí na to len malé množstvo krvi (500 mikrolitrov),“ hovorí Štěpánek.

 

Krv odobratá z vpichu do prsta sa potom v skúmavke odošle do ich laboratória a výsledky nás upozornia na aktuálny zdravotný stav a na čo by sme si mali dať pozor v rámci nášho životného štýlu. „Obrazne povedané, nastavia nám "červené vlajky“, ktoré nám v kombinácii s našimi genetickými predispozíciami napríklad na cukrovku 2. typu ukážu, čomu sa máme vyhnúť, aby sme predišli prepuknutiu tohto ochorenia," vysvetľuje Štěpánek.

Kedy je potrebný lekár?

To isté platí aj pre iné ochorenia, ako sú kardiovaskulárne choroby, zápaly kĺbov, šliach a rakovina. Petr Štěpánek zároveň zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nenahrádzajú úlohu lekára. Práve naopak, prvotné výsledky získané preventívne doma, na odporúčanie spoločnosti Macrom, nás v mnohých prípadoch dovedú až do ordinácie lekára a pomôžu ochorenia včas zastaviť. Na druhej strane týmito modernými metódami zdravotnej prevencie v žiadnom prípade nechcú podporovať moderných hypochondrov.
 

Úplnou novinkou, ktorú predstavia už počas septembra, sú „domáce“ testy črevného mikrobiómu pre dospelých aj deti. Dokážu určiť jeho rozmanitosť alebo naopak monotónnosť, poskytnúť informáciu, či sa v čreve nenachádzajú nejaké baktérie v príliš veľkom množstve, čo by mohlo súvisieť s patogénnymi stavmi. „Vzorky odobraté doma pomocou výteru zo stolice a doručené do nášho laboratória môžeme porovnať aj s mikrobiómami diabetikov, obéznych ľudí alebo ľudí s Crohnovou chorobou,“ upozorňuje Štěpánek.
 

U detí je dôležité odhaliť problémy s črevným mikrobiómom v ranom veku, čo má potom veľmi pozitívny vplyv na ich zdravie. „Nerovnováha v črevnom mikrobióme často vzniká u detí (či už po pôrode cisárskym rezom, (ne)dojčení alebo prechode na zlú stravu). Chceli by sme matkám umožniť pravidelné testovanie, napríklad každé tri mesiace. Dieťa by potom dostávalo správne probiotiká a predchádzalo by sa autoimunitným a tráviacim problémom,“ zdôrazňuje.
 

Postupne by spoločnosť Macromo chcela poskytovať svoje služby nielen jednotlivcom, ako to robí teraz, ale napríklad aj lekárom. V rámci prevencie už spolupracujú s nemocnicami a klinikami. Budúcnosť v tom vidia v podobe nástroja, ktorý by lekárom pomáhal robiť efektívnejšie rozhodnutia.
 

„Nie je v ich silách adekvátne vyhodnotiť veľké množstvo údajov z moderných technológií, či už ide o črevný mikrobióm, genetiku (DNA), krvné testy, ale aj údaje napríklad z inteligentných hodiniek mapujúcich celý rad zdravotných parametrov, a dať nám časom odporúčania, čo je pre nás z hľadiska prevencie najlepšie. Chceme teda lekárom poskytovať prioritné, personalizované a predovšetkým relevantné údaje v čase,“ dodáva Petr Štěpánek.
 

Česká spoločnosť Macromo sa zameriava na rozsiahlu analýzu údajov z genetiky, laboratórnych testov a zariadení (hodiniek, mobilných telefónov atď.) mapujúcich naše zdravie. Jej cieľom je uľahčiť prechod zdravotnej starostlivosti od reaktívnej liečby chorôb k proaktívnemu prístupu zameranému na cielenú prevenciu a starostlivosť o seba. Petr Štěpánek, zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Macromo, pracuje s pacientmi so zriedkavou Wilsonovou chorobou už od študentských čias. Práve tam sa zrodila myšlienka algoritmu, ktorý by mohol prepojiť všetky zdravotné údaje a pomôcť lekárom diagnostikovať toto ťažko identifikovateľné ochorenie. Postupne tento prístup rozšíril aj na diagnostiku ďalších chorôb.

životozprávy

Video rozhovor

Petr Štěpánek
Jak nám DNA testování zlepší kvalitu života?

Priamo do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.