Monika Arenbergerová
 

Ako obmedziť vypadávanie vlasov? | MUDr. Monika Arenbergerová

Ako sa starať o svoje vlasy, aby esteticky vyzerali zdravé a krásne, ale predovšetkým, aby sme zabránili ich vypadávaniu?
A kedy už máme navštíviť dermatológa alebo trichológa?

Profesorka MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D je uznávanou lekárskou kapacitou v tomto odbore a príčiny problémov s vypadávaním vlasov sa podľa nej dajú zaradiť do niekoľkých skupín.

Sto vypadaných vlasov denne môže byť problém

Aké sú príčiny vypadávania vlasov?

„Ide buď o rodinnú záťaž (genetiku), ktorá je veľmi dôležitá. Ďalej môže ísť o hormonálne výkyvy alebo vlasy padajú z dôvodu užívania niektorých liekov či autoimunitnej choroby, keď sa náš imunitný systém obráti proti vlasovému vačku. Medzi tie menej časté príčiny patrí, že si ich nesprávne upravujeme,“ hovorí na úvod profesorka Arenbergerová.

 

Vlasy nesprávnou úpravou trpia predovšetkým po veľmi agresívnych kaderníckych procedúrach, ako napr. v kombinácii trvalej ondulácie s odfarbovaním alebo melírovaním. Dobre im nerobí ani sušenie príliš horúcim vzduchom. Niektoré ženy tiež v účese preferujú tesný vrkoč alebo drdol, čo môže viesť k tzv. trakčnej alopécii, keď vlasy vypadávajú z dôvodu veľkého ťahu. „Odporúčam preto nenosiť naozaj príliš tesné vrkoče a drdolky, to sa týka najmä mladých dievčat, ktoré sa venujú baletu alebo tancu. Vrkoče je dobré mať vždy len na chvíľu, potom ich zase povoliť a nechať vlásky rozpustené,“ radí Arenbergerová.

 

Vypadávanie vlasov súvisí tiež s (ne)zdravou vlasovou pokožkou. Pokiaľ sa na nej vyskytujú veľké lupiny alebo niektoré kožné choroby, ako je lupienka, a naozaj veľké šupiny, tak sa neodporúča nosiť ani tesnú a príliš teplú pokrývku hlavy (to sa pre zmenu zase týka viacerých mužov). Spotenie môže v tomto prípade opäť viesť k zvýšenému padaniu vlasov.

Kedy navštíviť doktora?

Návštevu dermatológa/tricho­lóga (v drvivej väčšine je každý dermatológ zároveň profesne aj trichológom) by sme nemali odkladať, keď nám denne ubudne pri orientačnom počítaní 100 a viac vlasov. „Všetko, čo je nad 100 vlasov denne, už považujeme za patológiu a ak to trvá dlhší čas (v priebehu týždňov), prípadne by sa objavila lysina, tak by sme mali navštíviť odborníka,“ odporúča M. Arenbergerová. Dôležitú úlohu zohráva vlasový cyklus, keď sa striedajú tri fázy – rastová, prechodná (zastavenie rastu) a pokojová, počas ktorej sa uvoľňujú a vypadávajú. Sezónne k vypadávaniu vlasov dochádza na jar a na jeseň.

 

„Keď nám vlasy vypadávajú viac v týchto ročných obdobiach, nemusíme sa hneď znepokojovať. Siahla by som najskôr po nejakých výživových doplnkoch. Pokiaľ by sa po cca 3 mesiacoch situácia nestabilizovala, tak je vhodné navštíviť lekára,“ upresňuje profesorka Arenbergerová.

Ako sa starať o vlasy?

Samotná starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku je spojená so stravou, prípadne výživovými doplnkami a správne vybranou kozmetikou pre konkrétny typ vlasov (šampón aj kondicionér) vrátane využívania rôznych roztokov pri problémoch, ktoré sa vtierajú do pokožky. „Vlasová cibuľka, z ktorej vlasy vyrastajú, je veľmi metabolicky aktívna a citlivá na to, keď nám chýba nejaká potravina. Konkrétne z prvkov železo alebo vitamín B, selén alebo aminokyseliny,“ podčiarkuje dôležitosť nášho jedálnička Monika Arenbergerová.

 

Čo sa týka vlasovej kozmetiky (šampónu, kondicionéra, aj masky a pod.), tak tá sa v posledných rokoch kvalitatívne veľmi zlepšila a vďaka nej pri správnom výbere pre určitý typ vlasov (suché, jemné, mastné a iné) sa o ne dokážeme správne starať. Odporúča sa ich umývanie cca vždy po dvoch dňoch. Podľa profesorky Arenbergerovej však so správne zvolenou kozmetikou nevadí ani každodenné umývanie. „Oplatí sa byť konzervatívna a zostať pri jednej kozmetickej značke v celej škále prípravkov starostlivosti o vlasy. A tiež zbytočne neexperimentovať pri jej výmene. Napríklad len pre to, že sa objavím u kamarátok s nádhernými vlasmi,“ dodáva.

 

Kto trpí na lupiny, psoriázu alebo má problémy s vypadávaním vlasov, mal by sa vždy poradiť v lekárni, kde mu určite odporučia vhodný typ vlasovej kozmetiky. Vyhne sa tak sklamaniu z marketingovo vychvaľovaných prípravkov, ktoré „stopercentne“ podporia rast vlasov či vyliečia neduhy spojené s našimi vlasmi a ktorých je na trhu veľké množstvo. Odporúča sa tiež v prípade výskytu lupín striedať cca 3 šampóny a zakaždým sa umyť iným z nich.

 

V poslednom čase tiež urobila veľký pokrok transplantácia vlasov, hoci ju z 90 % stále využívajú hlavne muži. U žien je totiž príčina vypadávania iná a táto metóda tak nezaberá. Prípadne metódy, ako je plazmaterapia alebo mezoterapia, pri ktorých sa účinné látky aplikujú tenkou ihličkou priamo k vlasovému folikulu. Ide však, samozrejme, o finančne náročnejšie a niekedy aj bolestivejšie procedúry.

životozprávy

Videorozhovor

Monika Arenbergerová
Ako obmedziť vypadávanie vlasov?

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.