Lucie Žáčková
 

Ako mať zdravý črevný mikrobióm? | MUDr. Danka Eklová

Črevný mikrobióm hrá kľúčovú úlohu v našom imunitnom systéme, psychike a celkovom zdraví. Okrem toho tiež zaisťuje nepriepustnosť črevnej steny a jeho rozmanitosť pomáha učiť našu imunitu, čo je pre nás prínosné a čo nie. Ako teda môžeme podporiť zdravie nášho črevného mikrobiómu? A ako sa líši črevná mikroflóra u tehotných žien? Odpovede na tieto otázky poskytne MUDr. Danka Eklová, zakladajúca členka Českej mikrobiómovej spoločnosti ČLS JEP a členka výboru ČMS.

Na udržanie zdravého črevného mikrobiómu je potrebných 30 gramov vlákniny denne. Priemerný Čech zje iba polovicu.

Čo je črevný mikrobióm?

Ide o súbor mikroorganizmov, ktoré prebývajú v našich črevách. Tvoria ho nielen baktérie či vírusy, ale aj prvoky, huby alebo plesne. Odborné štúdie s pribúdajúcimi novými dátami potvrdzujú, že v ľudskom tele toho ovplyvňuje veľmi veľa a predovšetkým náš imunitný systém. „Mikrobióm veľmi intenzívne formuje imunitu na svoj obraz, takže podľa toho, aké baktérie máme v čreve, sa rozvíja aj naša imunita,“ vysvetľuje MUDr. Danka Eklová z Českej mikrobiómovej spoločnosti.

Čo všetko črevný mikróbiom ovplyvňuje?

Črevný mikróbiom zjednodušene zaisťuje nepriepustnosť obsahu čreva. Naše telo nie je vďaka tomu vystavené chronickým zápalom, ktoré súvisia práve s mikrobiálnou nerovnováhou. Ukazuje sa tiež, že má veľký vplyv aj na ľudskú psychiku. „Črevu sa vlastne začalo hovoriť druhý mozog. Predstavuje druhú najväčšiu nervovú štruktúru ľudského tela, pretože je obalené neuveriteľným množstvom nervových vlákien,“ dokazuje jeho dôležitosť Eklová. O svoju črevnú mikrobiotu by sme sa preto mali starať a čím skôr s tým začneme, tým lepšie. Lekári už od Hippokratových čias vedeli, že všetky choroby začínajú v čreve, prípadne že tam na nás číha začiatok smrti. Všetko sa teda odvíja od toho, čo jeme. Keď chceme byť nielen zdraví, ale aj v životnej pohode a spokojnejší, najskôr sa musíme postarať o zdravie svojho čreva.

Ako mať pestrý mikrobióm v našich črevách?

Platí totiž, že čím je záhradka rozmanitejšia, tým lepšie učí našu imunitu rozpoznávať, čo je pre nás dobré a čo škodí. „Mali by sme jesť minimálne 30 gramov vlákniny denne, zatiaľ čo teraz údaje zo štúdií uvádzajú, že sme na polovici. Hlavne ovocie, zeleninu, strukoviny a určite rastlinné nenasýtené tuky, ako je olivový olej. Znížiť príjem živočíšnych tukov aj priemyselne spracovaných potravín a sacharidov, ktoré predstavujú skutočne vysokoprozápalovú látku,“ vymenúva základy spojené so stravou D. Eklová.

 

Jedným dychom dodáva, že by však rozhodne nemalo ísť o nejakú nútenú formu alebo trápenie seba samého. To sa týka aj pravidelného pohybu. „Chce to trikrát týždenne minimálnu fyzickú aktivitu, akúkoľvek. Každý krok je dobrý, všetko sa počíta. Pohybom udržujeme svaly aktívne a tie nám uvoľňujú zdraviu prospešné látky,“ uvádza MUDr. Eklová. Nemusí ísť o žiadny stres, ktorý aj v nadmernom množstve našu mikrobiómovú rozmanitosť dosť ničí.

 

Hlavnú trojčlenku podpory zdravého mikrobiómu doplní spánok. Pri ňom regeneruje celé telo, najviac mozog a naše črevné baktérie spia. Je dokázané, že inak fungujú cez deň, inak v noci. „Keď ste nevyspatí, telo reaguje určitým stresom. Máte väčšiu chuť na sladké, to asi vypozoroval každý z nás. Siahame po sladkých nezdravých veciach, pretože sú rýchlym zdrojom energie,“ varuje pred nevyspaním D. Eklová.

 

Celé kúzlo, ako sa o rozmanitosť črevného mikrobiómu jednoducho starať, je podľa Danky Eklovej v zmene osobného prístupu. „Veď sa stačí zamyslieť a povedať si: Och, dnes som si ešte nevzala žiadnu zeleninu a nenakŕmila svoje mikroorganizmy, pretože bez svojho „paliva“ nám svoju prácu neodvedú. Keď chcem mať silnú imunitu, tak ich musím jednoducho nakŕmiť. Potom bude naše telo dobre pripravené čeliť všetkým chorobám, akými bol nedávno napr. aj covid,“ dodáva Eklová.

životozprávy

Videorozhovor

Libor Mattuš
Ako mať zdravý črevný mikrobióm? | MUDr. Danka Eklová

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.