Carebot
 

Ako vzniká závislosť na alkohole a kedy spozornieť? | Mgr. Rastislav Žemlička

Adiktológ Mgr. Rastislav Žemlička v novom diele podcastu ŽIVOTOZPRÁVY hovorí nielen o rôznych typoch závislostí, kódovaní chuti, spoločenských rituáloch či osobnom postoji k alkoholu, ale aj tom, prečo si k alkoholu deti môžu ľahko kódovať vzťah už v ranom období cez ich najbližší. Pokiaľ máte chuť a téma vás zaujíma, pustite si celý diel podcastu hneď teraz!

životozprávy

Keď príde na pretras tému alkoholu a závislosti, často si pripomíname, že Česi a Slováci stoja na popredných priečkach európskych štatistík. Napriek tomu však tento problém doteraz prehliadame, pretože alkohol má v našom nastavení stále ešte nezastupiteľné miesto.

Od pivnej peny po fľašu

Ako slovenský adiktológ pripomína, pitie je u nás úzko previazané so všetkým možným od svadieb, cez rodinné oslavy a jubileá až po „obyčajné“ upustenie pary po práci. Mnohým týmto situáciám sú prítomné aj naše deti, ktoré sú samozrejme všímavé a už od mala si kódujú, čo všetko je spojené s alkoholom – radosť, spriaznenosť, uvoľnenosť.

Veľakrát navyše deti v takýchto situáciách dostanú symbolicky do štamprle nejaké to nealko, niekedy môžu mať aj celý radler a inokedy sú zase vyzvané si usrknúť pivnú penu.

Možno to nepôsobí ako nič hrozné, avšak podľa Žemličky si aj týmto spôsobom kódujeme chuť, ktorá k alkoholu úzko patrí. Spájame si ju so spomínanými situáciami, zážitkami a spoločenskými rituálmi. Teda aj pri zdanlivo nevinných náhradách alkoholu je práve tá chuť riziková pre možný rozvoj budúcej závislosti.

Omron Alkohol tester JoyCare

Môžete mať za 2 dni v pondelok 29. 7.

Solight 1T07 alkohol tester

Môžete mať za 2 dni v pondelok 29. 7.

V-Net Kompaktný alkohol tester AL6000 Silver

Môžete mať za 2 dni v pondelok 29. 7.
89,99 €

Alkohol a my

Z medzinárodného prieskumu lekárenskej skupiny Pilulka a výskumnej agentúry Behavio vyplynulo, že niekoľkokrát do týždňa pije alkohol.

 

  • 24 % českých mužov
  • 17% slovenských mužov
  • 12 % českých žien
  • 6 % slovenských žien

 

Veľmi rizikovému každodennému pitiu alkoholu potom podlieha 1% Sloveniek, 2% Češok, 4% Slovákov a 5% Čechov.

Z generácie na generáciu

Alkohol však má aj svoju tienistú stránku, obzvlášť vo fáze závislosti. Veľmi často vytvára v rodine nepríjemné situácie, ktoré opäť najviac vnímajú deti.

Zo štatistiky vieme, že ak má jeden z rodičov problém so závislosťou, tak je 50% šanca, že ju bude mať aj jeho dieťa. To si k tomu na jednu stranu môže vytvoriť odpor, pretože má s pitím spojené samé negatívne zážitky. A nemusí ísť nutne len o agresivitu. Na detskú vnímavosť pôsobí napríklad už len rodičova emočná odťažnosť spôsobená drogou, a to navyše v citlivom období vývoja, keď je pre dieťa emočná blízkosť a istá predvídateľnosť zásadná.

Napriek tomu si ale každé druhé dieťa alkoholika neskôr v živote k rizikovému pitiu nakoniec nájde cestu.

Adiktológ Rastislav Žemlička o rodinách alkoholikov:

„Prichádzajú k nám klienti, ktorí si nevedia pomôcť sami alebo ich rodinní príslušníci. Najviac trpí rodina ako človek, ktorý s tým má problém, pretože v podstate ma v droge určité ukľudnenie. A tak to často veľmi negatívne ovplyvňuje ich najbližších.“

Mladé popíjanie

Bez ohľadu na to, či dieťa malo alebo nemalo skúsenosť s alkoholizmom v rodine, ďalším veľkým rizikovým obdobím je samozrejme dospievanie, keď často nastupuje vplyv partie. Mladý človek často krát nemá vyhranený životný postoj, chce len zapadnúť, a tak sa nechá ovplyvniť. 

Aj v tejto téme sa v spoločnosti ozýva veľa benevolentných hlasov, ktoré to nepovažujú za problém – my sme neboli iní. Podľa adiktológa však už aj tu ide o vysoko rizikové správanie, a to aj z hľadiska fyzického zdravia.

Adiktológ Rastislav Žemlička k rizikám pitia u mladých:

„Človek si to neuvedomuje, ale tam dochádza k vážnym poškodeniam. A bohužiaľ, moja skúsenosť je, že aj u veľmi mladých ľudí došlo alebo dochádza k trvalému poškodeniu pečene. A to už sú také stavy, ktoré sú nezvratné a tam tá prognóza kvality života je, ja by som povedal až tragická.“

Čo by rodičom adolescentov odporučil adiktológ? Čo je to „syndróm spoluzávislosti“ v rodine alkoholika a aký postoj k nemu treba zaujať? Ako nás celá konzumná spoločnosť zvádza k návykovému správaniu?

Pustite si celý rozhovor vo videu nižšie alebo si ho vypočujte na svojej obľúbenej streamovacej platforme.

životozprávy

Video rozhovor

Mgr. Rastislav Žemlička
Ako vzniká závislosť na alkohole a kedy spozornieť?

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Autor článku

David Ruth

Písaniu ako takému sa s prestávkami venujem už od detstva, kedy vznikali moje prvé pokusy o poviedky, pričom tvorivé písanie patrí medzi moje voľnočasové aktivity dodnes. Okrem toho občas editujem českú Wikipédiu a odreagovanie v dnešnom rýchlom a stresujúcom svete potom nachádzam predovšetkým v čítaní, v prírode a v tvorbe asembláží. Písaním článkov sa zaoberám už niekoľko rokov, pritom práve duševné aj fyzické zdravie, a s ním aj úzko súvisiaci lifestyle, patrí medzi moje hlavné oblasti profesijného záujmu. Ďalšou takou ľahko nevšednou oblasťou je potom aj podivuhodný svet svetelných technológií, ktoré koniec koncov nemajú od priameho vplyvu na naše zdravie príliš ďaleko.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.