milan hořinek
 

Čo je to PCOS a aký vplyv má na (ne)plodnosť? | Indiánky

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má v súčasnosti problém s neplodnosťou každý šiesty človek. Jednou zo zdravotných príčin, ktoré bránia počatiu dieťaťa u žien, je diagnóza PCOS. Ako sa vyhnúť „pseudoradám“ a zachovať si zdravý rozum? Na otázky nám odpovedali Anna Sedláková a Karolína Krejčová z projektu Indiánky.

V Česku hormonálnou poruchou PCOS oficiálne trpí cca 10 % žien, v USA dokonca 15 %. V skutočnosti sú tieto čísla však ešte vyššie.

Neplodnosť v číslach

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má v súčasnosti problém s neplodnosťou každý šiesty človek, čo je v osemmiliardovej populácii enormne vysoké absolútne číslo. Reprodukčné problémy sa vyskytujú rovnomerne medzi mužmi aj ženami. Jednou z najčastejších zdravotných príčin, ktoré bránia počatiu dieťaťa, je u žien diagnóza PCOS (syndróm polycystických vaječníkov). K ďalším patrí endometrióza (dochádza k rastu endometria, čo sú čiastočky sliznice maternice mimo dutinu maternice), predčasná menopauza či hormonálna nerovnováha.

Možné príznaky PCOS

V Česku hormonálnou poruchou PCOS oficiálne trpí cca 10 % žien, v USA dokonca 15 %. V skutočnosti sú tieto čísla však ešte vyššie. Prejavy PCOS sú fyzicky spojené napríklad s vypadávaním vlasov alebo, naopak, so zvýšeným rastom ochlpenia, akné a vynechávaním menštruácie či ovulácie. Psychicky sa môžu prejavovať depresiami, nespavosťou a ďalšími symptómami.

Nevyžiadané otázky

Pre drvivú väčšinu žien, ktoré túžia po dieťati a majú problémy s otehotnením, je, samozrejme, neplodnosť spojená s akoukoľvek diagnózou ťažkou traumou. Tieto ženy sú veľmi citlivé na reakcie okolia vrátane svojich najbližších. Preto je dobré vedieť, prečo sa nepýtať žien, kedy plánujú mať deti.

Ako to už totiž býva, tak ani v 21. storočí o týchto intímnych veciach s citom a empatiou hovoriť väčšinou nedokážeme. Vlastne ani v najbližšej rodine (česť výnimkám). Pseudorady, ako odísť na dovolenku alebo vymeniť partnera, skôr zabolia, než pomôžu. Ide stále o spoločenské tabu, ktoré potrebuje osvetu.

Anna Sedláková a Karolína Krejčová, obe s diagnostikovanou PCOS, sa preto na konci roka 2019 rozhodli „niečo“ urobiť. Štyri roky poskytujú podporu rádovo desiatim tisícom žien v rámci projektu Indiánky. A radosť im určite robí aj to, že mnoho z nich sa už stalo mamičkami. Indiánky, ako napokon avizujú vo svojom kréde na webe indianky.cz, spolu otvorene hovoria „o (ne)plodnosti bez strašenia a hanby“.

Ako Indiánky pomáhajú

„Pomenovanie indiánky má vzbudzovať archetyp silných žien, ktoré nechcú, aby ich niekto ľutoval. Svoju diagnózu chápu ako výzvu, niečo s ňou urobiť. Nežijeme v típí, ako si možno niektorí gynekológovia myslia,“ hovoria Anna s Karolínou. Okrem vzájomných stretnutí za účasti psychológa, prepájajú ženy aj s ďalšími odborníkmi (gynekológmi, ďalšími lekármi, terapeutmi a fyzioterapeutmi), ktorých je v Česku v tejto profesnej oblasti naozaj málo.

Obe české indiánky A. Sedláková a K. Krejčová plánujú, že by sa v blízkej budúcnosti rady uplatnili aj na Slovensku. Vzhľadom na to, že neplodnosť sa väčšinou rieši v rámci partnerského vzťahu, tak sa chystajú viac rozšíriť pomoc aj pre mužov majúcich s ňou problémy. Hlavne čo sa týka zaistenia ich hormonálnej rovnováhy, (ne)dostatku testosterónu a (ne)chuti na sex. Viac si vypočujte v novom podcaste Životozprávy pri rozprávaní Lucie Petrákovej s oboma dámami.

životozprávy

Videorozhovor

Milan Hořínek
Čo je to PCOS a aký vplyv má na (ne)plodnosť? | Indiánky

Rovno do uší

Pustite si Životozprávy na obľúbených podcastových platformách alebo na Youtube.

životozprávy

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.