Žihľava (Urtica dioica), je pichľavá rastlina, s ktorou má určite každý nejakú nepríjemnú skúsenosť. Za svrbivé pupienky nie je zodpovedná kyselina mravčia, ale acetylcholín, histamín a serotonín. Vo vnútri však skrýva mnoho výhod, vďaka ktorým je vysoko cenená v oblasti zdravia, kulinárstva a kozmetiky. Žihľava je bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie bioaktívne látky, ktoré prispievajú k jej prospešnosti.
Žihľava je cenená pre svoje protizápalové účinky. Tradične sa používa ako doplnok na riešenie:
Ako bylinka aj žihľava môže mať pozitívny vplyv na:
Nežiaduce účinky žihľavy:
Hoci je žihľava po mnoho rokov používaná bylinka a všeobecne sa považuje za nerizikovú, môže spôsobiť aj mierne nežiaduce účinky. Tými sú vyrážka, hnačka, zvýšenie potenia či problémy s močením, poprípade iné alergické reakcie. Ak užívate lieky na riedenie krvi, vysoký tlak, srdce či cukrovku, poraďte sa o užívaní prípravkov obsahujúcich žihľavu so svojím lekárom. Vo väčšom množstve tiež môže žihľava spôsobovať kontrakcie maternice. Nemali by ju preto užívať tehotné ženy.
Mladé listy žihľavy sú vynikajúce do polievok, omáčok alebo ako zeleninová príloha. Po uvarení strácajú svoje žihľavové vlastnosti a sú veľmi chutné. Možno ich pridať napríklad aj do jarných šalátov. Mnoho ľudí pečie veľkonočnú sekanú so žihľavou.
Žihľavový čaj je obľúbený pre svoje protizápalové účinky. Podporuje normálny stav kostí, vlasov a nechtov, cievneho systému, obličiek, kardiovaskulárneho systému, dýchacieho systému, prostaty a kĺbov. Žihľavové tinktúry a výťažky sa používajú na posilnenie vlasov a ako doplnok pri liečbe kožných problémov.
Žihľava je obľúbenou zložkou prírodnej kozmetiky, najmä v prípravkoch na starostlivosť o vlasy a pleť, kde pomáha regulovať tvorbu kožného mazu a bojovať proti lupinám. Typicky môžete poznať obľúbené žihľavové šampóny.
„Pomocou vlasovej vody zo žihľavy a rozmarínu sa môžeme účinne zbaviť lupín vo vlasoch. A ako ju vyrobiť? Minerálnu vodu (180 ml) zahrejeme, prelejeme ju do odmerky a pridáme do nej 2 lyžice sušenej žihľavy a 2 lyžice čerstvého alebo sušeného rozmarínu. Zmes necháme vychladnúť a nálev precedíme do misky.
Pomocou lyžice bylinky ešte vytlačíme, aby sme získali čo najväčšie množstvo bylinkového nálevu. Pridáme 2 lyžice olivového a 2 lyžice ricínového oleja a pomocou ručného šľahača všetko rozmiešame. Zmes naplníme pomocou lievika do sklenenej fľaštičky. Pred každým použitím vlasovú vodu dôkladne pretrepeme. Jemne vmasírujeme do pokožky na hlave a necháme 10 minút pôsobiť. Potom vlasy umyjeme jemným šampónom. Na záver si ich ešte opláchneme okyslenou vodou, pripravenou z rovnakých dielov jablčného octu a vody.“
Žihľavy v záhrade zvyčajne nechceme a považujeme ich za nežiaducu burinu (výnimkou je samozrejme žihľava africká alebo žihľava okrasná). Ak si však prinesieme listy z prírody, môžeme ich fermentovať a vyrobiť si účinné hnojivo obsahujúce dusík a železo. Žihľava je užitočná aj ako odpudzovač škodcov. Prípravok však vždy vyrábajte z mladých žihľav, ktoré ešte nekvitli, aby ste si do záhrady nezaniesli ich semená.
Žihľavu zbierajte v rukaviciach, aby vás nepopálila, a vyberajte vždy len mladé, čerstvé rastliny. Ideálne obdobie je od marca do mája, keď obsahujú menej dusičnanov a sú mäkké a šťavnaté. Dbajte tiež na čistotu miesta zberu. Netrhajte rastliny, ktoré sú v blízkosti cesty, kde sa venčia psy alebo v blízkosti chemicky ošetrených polí. V neposlednom rade dbajte na ich správnu identifikáciu a nezamieňajte si žihľavu s pŕhľavou.
Hoci sú žihľavy často zanedbávané alebo považované za nežiaducu burinu, skrýva v sebe množstvo prínosov pre zdravie, kuchyňu aj záhradu. Jej všestranné využitie a ľahká dostupnosť z nej robia cenný prírodný zdroj, ktorý si zaslúži vašu pozornosť, či už potrebujete posilniť imunitný systém alebo zdravie vašich vlasov.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-664/stinging-nettle
https://wearethesaltbox.co.uk/foraging-guide/foraging-for-nettle-seeds/
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.