Zápal žíl: príznaky, prevencia a liečba

Zápal žíl je bolestivé ochorenie, ktoré sa zvyčajne vyskytuje v nohách, zriedkavejšie v rukách. Najčastejšie postihuje žily v blízkosti povrchu kože, takže zápal je ľahko rozpoznateľný – oblasť je červená, opuchnutá a svrbí. Napriek nepríjemným príznakom zvyčajne nie je vážny. Ak však zápal postihne hlbšie žily, ide už o potenciálne nebezpečný stav, ktorý je potrebné riešiť.

pilulka
pilulka

Príčiny zápalu žíl

Zápal žíl je ochorenie, ktoré je zvyčajne spojené s prítomnosťou krvných zrazenín. Krvná zrazenina sa prilepí na žilu, kde blokuje prietok krvi. Telo reaguje tým, že postihnutá žila sa zapáli.

Medzi hlavné rizikové faktory ich výskytu patrí:

 

Klinické príznaky zápalu žíl

Nástup zápalu žíl je zvyčajne postupný. Dochádza k zčervenaniu podlhovastej oblasti okolo povrchovej žily a postupne sa objavujú typické príznaky, ktoré poznáme z iných typov zápalu.

Zapálená oblasť je:
 

  • opuchnutá
  • teplá
  • zatvrdnutá
  • nepríjemne svrbí

 

Nakoniec môže tiež silne páliť alebo pulzovať. Niektorí ľudia to dokonca opisujú ako „bolesť žíl“. Tieto hlavné príznaky zápalu žíl niekedy sprevádza zvýšená teplota (nad 37 °C).

Diagnostika zápalu žíl

Správnu diagnózu môže stanoviť len lekár. Okrem vyššie opísaných viditeľných príznakov môže na potvrdenie použiť krvný test, ktorý na základe protilátok určí pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny.

Pri zápale väčších žíl sa môže použiť aj ultrazvuk na zobrazenie samotnej zrazeniny. Pri tenších a hlbších žilách môže lekár použiť venografiu – ide o kombináciu röntgenového vyšetrenia a vstrieknutia špeciálneho farbiva.

Možnosti liečby zápalu žíl

Bolesti pri zápale žíl môžete zmierniť pomocou zdravotných kompresívnych pančúch, ktoré sú zároveň skvelou prevenciou. Gély s heparínom, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, alebo protizápalové gély, masti či lieky sú tiež špeciálne určené na povrchové zápaly žíl. 

Zvýšenie postihnutej končatiny do vyššej polohy tiež pomáha zmierniť bolesť, rovnako ako chladný alebo teplý obklad. A ako dlho takýto zápal žíl trvá? V miernejšej forme a pri správnej starostlivosti môže zápal zmiznúť do dvoch až šiestich týždňov. Pri vážnejších príznakoch môže zápal žíl trvať niekoľko týždňov.

Predovšetkým pri zápale hlbších žíl je potrebné venovať im zvýšenú pozornosť. Lekár vám môže predpísať lieky proti zrážaniu krvi, ktoré zabránia vzniku nových zrazenín a nezväčšia tie existujúce.

Ak váš lekár vyhodnotí krvné zrazeniny v hlbších žilách ako potenciálne nebezpečné, môže vám nasadiť aj lieky na rozpúšťanie krvných zrazenín, tzv. trombolytiká. Iba v závažných prípadoch sa krvné zrazeniny odstraňujú chirurgicky pomocou katétra.

Komplikácie zápalu žíl

Ak sa opakovanému zápalu žíl a jeho možným príčinám nevenuje pozornosť, môžu sa časom objaviť závažné komplikácie. Návšteva lekára je preto o to vhodnejšia, že príznaky vážnejších problémov sú niekedy prítomné bez viditeľných symptómov. Platí to najmä v prípade hĺbkovej žilovej trombózy (DVT). Tá sa síce môže prejaviť veľmi bolestivým opuchom nohy (a dokonca aj sfarbením kože), ale môže zostať aj nebezpečne bezpríznaková.

Pri HŽT už existuje vysoké riziko, že sa väčšia krvná zrazenina uvoľní a cirkuluje krvným obehom do pľúc, kde dôjde k upchatiu. Tento závažný stav sa potom nazýva pľúcna embólia a v dôsledku nedostatočného okysličenia je už život ohrozujúci. Embólia si už vyžaduje lekársku pohotovosť. Prejavuje sa:
 

Prevencia na zníženie rizika zápalu žíl

Dobrou správou je, že zápalu žíl sa dá predísť najmä väčšou aktivitou a častejším pohybom.

Kedykoľvek niekde dlho sedíte alebo stojíte, snažte sa nájsť si chvíľu na to, aby ste si aspoň pretiahli nohy, ideálne vrátane nejakého cvičenia. Pomôcť vám môže krútenie nohami a státie na špičkách a inšpirovať sa môžete aj cvičeniami určenými na kŕčové žily.

Na pravidelné cvičenie nezabúdajte ani mimo práce, a to niekoľkokrát týždenne. Počíta sa aj polovičná prechádzka, ideálne niečo akčnejšie. 

Dôležitým faktorom je aj dodržiavanie pitného režimu, pretože dehydratácia zaťažuje krvný obeh. Podobnú záťaž pre naše cievy predstavuje nadmerný príjem cukrov, soli a nezdravých tukov. Namiesto toho zaraďte do svojho jedálnička panenský olivový olej, rybí tuk a predovšetkým veľa listovej zeleniny. Ak však užívate lieky na riedenie krvi, poraďte sa o svojom jedálničku s odborníkom.

Nakoniec je na mieste aj zníženie rizikových faktorov, ak je to aspoň trochu možné:

 

  • fajčenie
  • dlhé sedenie
  • nadváha
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie

Záver

Ak je zápal len na povrchovej žile a nemáte žiadne závažné zdravotné problémy, váš všeobecný lekár vás s najväčšou pravdepodobnosťou pustí domov hneď po vyšetrení. Štandardnou liečbou sú kompresívne pančuchy a liečivé gély. Aby sa problém s cievami v budúcnosti nevrátil, pomáha úprava vášho životného štýlu. Ak však trpíte zápalom žíl pravidelne, určite sa poraďte s lekárom – včasná diagnostika skrytých problémov vám môže doslova zachrániť život.
 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely. V žiadnom prípade nenahrádza kompletnú lekársku alebo lekárenskú konzultáciu.

Zdroje

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2006/04/09­.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/throm­bophlebitis/sym­ptoms-causes/syc-20354607

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/23311-thrombophlebitis

https://www.nzip­.cz/clanek/949-zanet-povrchovych-zil

pilulka

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.