Zápal vaječníkov je významný a často sa vyskytujúci gynekologický zdravotný problém, ktorý podobne ako zápal pošvy môže mať rozsiahle dôsledky na zdravie žien. Tento článok poskytuje komplexný prehľad o tomto ochorení, jeho príznakoch, príčinách, diagnostike a možnostiach liečby.
Zápal vaječníkov, známy aj ako hlboké panvové zápalové ochorenie, je gynekologické ochorenie charakterizované infekciou v oblasti vaječníkov. Zápal vaječníkov zvyčajne postihuje nielen vaječníky, ale aj ďalšie orgány reprodukčného traktu, najčastejšie vajíčkovody a maternicu. Ochorenie má rôzne príčiny a prejavy a ak nie je správne diagnostikované a liečené, môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám.
Príznaky zápalu vaječníkov môžu byť rôzne, rovnako ako iné zápaly ženských pohlavných orgánov. Zvyčajne medzi ne patria:
U niektorých žien bývajú príznaky mierne alebo dokonca žiadne, čo sťažuje včasnú diagnostiku.
Zápal vaječníkov je najčastejšie spôsobený infekciou, pričom medzi najčastejších pôvodcov patria baktérie, ako sú Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Tieto baktérie sa šíria pohlavným stykom. Ďalšími príčinami môžu byť fyzikálne, chemické alebo imunitné faktory.
Rizikové faktory pre vznik zápalu vaječníkov zahŕňajú promisku a nechránený pohlavný styk. K prenosu baktérií však môže dôjsť aj počas pôrodu, potratu, zavádzania maternice alebo poranenia maternice.
„Zápal vaječníkov, ktorý je vhodnejšie označovať ako zápalové ochorenie panvy (PID), je ochorenie infekčného pôvodu. Pôvodcami zápalu sú vo väčšine prípadov pohlavne prenosné baktérie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Medzi rizikové faktory prenosu tohto ochorenia patrí veľký počet sexuálnych partnerov a nechránený pohlavný styk. Ak máte podozrenie na zápalové ochorenie pohlavných orgánov, navštívte lekára, včasná liečba zabráni neskorším závažným následkom, ako sú napríklad problémy s otehotnením.“
Gynekológ odoberie základnú anamnézu, vykoná dotyk, aby zistil, či je krčok maternice bolestivý, a odber krvi. Zápal sa prejavuje rýchlou sedimentáciou a vyšším počtom bielych krviniek. Okrem toho sa môžu vykonať výtery z pošvy a maternice na určenie pôvodcu ochorenia.
V prípade závažnejších problémov sa vykonáva aj ultrazvukové, CT, MRI alebo laparoskopické vyšetrenie.
Najčastejšie lekár volí antibiotiká ako základnú liečbu. Okrem toho sa odporúča pokojnejší režim, dostatočná hydratácia a prípadne lieky proti bolesti. Ak sa u vás toto ochorenie objaví, je vhodné začať liečbu aj u sexuálneho partnera. Ak je infekcia závažnejšia, je potrebné podávať antibiotiká intravenózne počas hospitalizácie.
Krátka odpoveď je áno. V niektorých prípadoch vedie k neplodnosti v dôsledku poškodenia vaječníkov alebo vajíčkovodov. Medzi ďalšie komplikácie patrí mimomaternicové tehotenstvo. Je dôležité zdôrazniť, že včasná diagnostika a účinná liečba tieto riziká minimalizujú.
Zápal vaječníkov je ochorenie, ktoré si vyžaduje primeranú lekársku starostlivosť. Je dôležité vyhľadať odbornú pomoc, ak sa objavia príznaky naznačujúce tento problém. Preventívne prehliadky, včasná diagnostika a správna liečba sú kľúčom k zachovaniu dobrého zdravia a plodnosti.
Tento článok má len informatívny charakter. Nenahrádza lekársku konzultáciu alebo vyšetrenie.
https://www.nzip.cz/clanek/622-zanet-vajecniku-a-zanet-vejcovodu-diagnostika-a-lecba
https://www.stefajir.cz/zanet-vajecniku
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pelvic-inflammatory-disease-pid
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.