Zápal v tele: príznaky a ako sa ho zbaviť


Definícia zápalu

Zápal je prirodzenou reakciou tela na poškodenie alebo infekciu. Je to komplexná biologická odpoveď tela na škodlivé podnety, ako sú patogény, poškodené bunky alebo toxíny. Tento proces je sprostredkovaný imunitným systémom a má za cieľ odstrániť škodlivý podnet a začať proces hojenia.


Typy zápalu

Existujú dva hlavné typy zápalu: akútny a chronický.

 

Akútny zápal

Je krátkodobá reakcia, ktorá zvyčajne trvá len niekoľko dní. Je to prvá odpoveď tela na poranenie alebo infekciu a j

e obvykle charakterizovaná piatimi hlavnými príznakmi: bolesťou, teplom, začervenaním, opuchom a stratou funkcie.

 

Chronický zápal 

Je dlhodobý, trvajúci mesiac alebo dokonca roky. Môže vzniknúť, ak akútny zápal nie je úspešne vyliečený, alebo môže byť dôsledkom trvalého škodlivého podnetu, ako je dlhodobá expozícia toxínom alebo autoimunitná reakcia tela.


Príčiny zápalu

Zápal môže mať mnoho príčin, vrátane:

 

  • Infekcie spôsobené baktériami, vírusmi alebo hubami.
  • Autoimunitné ochorenie, keď imunitný systém útočí na vlastné bunky tela.
  • Fyzické poranenia, ako sú rezné rany, modriny alebo popáleniny.
  • Expozícia chemickým látkam alebo toxickým agens.
  • Chronické ochorenia, ako je diabetes, ateroskleróza alebo obezita.


Príznaky zápalu

Zápalová reakcia v tele môže vyvolať rôzne príznaky v závislosti od toho, ktorá časť tela je postihnutá a či je zápal akútny alebo chronický. Jedným z najznámejších prejavov zápalu je opuch postihnutej oblasti, ktorý vzniká v dôsledku nahromadenia tekutiny. Postihnutá oblasť tiež môže byť bolestivá, najmä pri dotyku alebo pohybe. Zvýšený prietok krvi do miesta zápalu ďalej môže spôsobiť začervenanie a pocit tepla. V závislosti od postihnutej oblasti dokáže v niektorých prípadoch zápal ovplyvniť normálnu funkciu orgánu alebo okolitého tkaniva. V neposlednom rade potom zápal môže spôsobiť celkovú únavu a malátnosť.


Diagnostika zápalu

Pre správnu diagnostiku zápalu je často potrebné vykonať niekoľko vyšetrení. Základom sú krvné testy. Zvýšená hladina bielych krviniek, CRP (C-reaktívny proteín) a ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) dokáže ukázať na prítomnosť zápalu v tele. Medzi ďalšie zobrazovacie metódy potom patrí ultrazvuk, MRI alebo CT, ktoré môžu odhaliť známky zápalu v konkrétnych orgánoch alebo tkanivách. V prípade vážnejších alebo menej jasných prípadov sa vykonáva aj odber vzorky tkaniva z postihnutej oblasti a jeho mikroskopické vyšetrenie.


Liečba zápalu

Liečba zápalu sa zvyčajne zameriava na odstránenie príčiny zápalu a zmiernenie príznakov a k tomu môžu pomôcť lieky. Protizá­palové lieky typu NSAID (nonsteroidné protizápalové lieky) ako ibuprofén alebo naproxén, ktoré pomôžu zmierniť bolesť a opuch. Antibiotiká sa nasadzujú, ak je zápal spôsobený bakteriálnou infekciou alebo ak z nejakého dôvodu hrozí (napr. zápal v kombinácii s otvorenou ranou)

 

Ďalej obmedzenie pohybu postihnutej oblasti môže pomôcť v procese hojenia a špeciálne cvičenia zase pomôže obnoviť normálnu funkciu postihnutej oblasti.

 


Komplikácia zápalu

Hoci zápal je prirodzenou obrannou reakciou tela, môže niekedy viesť k komplikáciám, pokiaľ nie je riadne liečený alebo ak trvá príliš dlho.

 

  • Chronický zápal: Ak zápal pretrváva, môže viesť k trvalému poškodeniu tkanív alebo orgánov.
  • Autoimunitné ochorenie: Niekedy imunitný systém môže zaútočiť na vlastné bunky tela, čo vedie k autoimunitným ochoreniam, ako je reumatoidná artritída alebo lupus.
  • Infekcia: Zápalová reakcia môže oslabit imunitný systém a zvýšiť riziko sekundárnych infekcií.
  • Skartácia: Chronický zápal môže viesť k tvorbe jaziev v postihnutom tkanive.


Prevencia zápalu

Kým niektoré formy zápalu sú nevyhnutné, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na jeho prevenciu. Základom je zdravý životný štýl: Vyvážená strava, pravidelné cvičenie, správna váha a vyhýbanie sa fajčeniu môže znížiť riziko chronického zápalu. Ak je zápal vyvolaný napríklad kvôli expozícii organizmu toxínom, nie je možné sa ho zbaviť, pokiaľ nebude odstránená príčina.

 

Rovnako by ste nemali podceňovať prevenciu a lekársky dohľad. Kontroly u lekára môžu pomôcť identifikovať a liečiť zápalové stavy skôr, než sa stanú vážnymi. Ďalej očkovanie proti niektorým infekčným ochoreniam dokáže zabrániť zápalu spôsobenému týmito chorobami.

 


Záver

Zápal je komplexná reakcia tela, ktorá hrá kľúčovú úlohu v našej schopnosti liečiť sa a bojovať proti infekciám. Správne porozumenie a riadenie zápalu môže pomôcť predchádzať komplikáciám a podporovať celkové zdravie.


Zdroje:

https://www.ni­ehs.nih.gov/he­alth/topics/con­ditions/inflam­mation/index.cfm

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/248423

https://www.no­vanthealth.or­g/healthy-headlines/chronic-inflammation-why-its-harmful-and-how-to-prevent-it

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápal je základným nástrojom vrodenej, nešpecifickej imunity, tzn. reakcií na poškodenie. Pri zápale telo spúšťa zložitý komplex biochemických reakcií. Liečba zápalu sa zvyčajne líši v závislosti od typu zápalu. 

 

Zápaly vyvolané infekčným agens, predovšetkým baktériami môže v prípade, že sú neliečené, vyvolať otravu krvi, preto v prípade choroby je dôležité navštíviť lekára, ktorý zvolí vhodnú antibiotickú liečbu. Nebezpečné sú aj chronické zápaly, o ktorých dlhodobo nemusíme vedieť.“

 

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.