Štítna žľaza je orgán endokrinnej sústavy, ktorý má za úlohu hormonálnu reguláciu. Hormóny v tele ovplyvňujú veľké množstvo procesov od termoregulácie cez kolísanie hmotnosti až po zdravie pleti, vlasov a nechtov. Pri zápale štítnej žľazy dochádza k poškodeniu buniek a obmedzeniu alebo nadmernej tvorbe dôležitých hormónov. Z neliečeného zápalu môže vzniknúť hypotyreóza (nedostatočná funkcia štítnej žľazy) alebo hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy).
Štítna žľaza sa nachádza v oblasti krku a má na starosti nielen reguláciu hormónov, ale aj produkciu energie v bunkách, premenu živín na energie a vývoj mozgu plodu v prenatálnom období. Štítna žľaza je aktivovaná pomocou hormónu TSH z hypofýzy (mozgového podvesku). Správna funkcia štítnej žľazy sa teda odvíja od správnej funkcie hypofýzy. V štítnej žľaze dochádza k produkcii hormónov. Ide o hormóny T3 (trijodtyronín), T4 (tyroxín) a kalcitonín.
Hormón T3 je zodpovedný za metabolické funkcie a vývoj kostí, T4 za metabolizmus, teplotu a náladu a kalcitonín zbiera vápnik z krvi a presúva ho do kostí.
„Ochorenie štítnej žľazy patrí v ordinácii endokrinológa k najčastejším. V Českej republike postihujú až 5% populácie, u žien v porovnaní s mužmi sa nachádzajú v pomere 6–8: 1. V strednom a vyššom veku je ich prevalencia u žien okolo 10–15%. Po stanovení diagnózy nasleduje navrhnutie terapeutického postupu.
Najčastejšie sa využíva farmakoterapia, u indikovaných chorých sa volia operácie a/alebo liečba rádiojódom, časť pacientov sa len sleduje. Vždy je nutný individualizovaný prístup s prihliadnutím na vek, ďalšie komorbidity (najmä kardiovaskulárne), priania strán gravidity a ďalšie okolnosti.“
Zápal štítnej žľazy nie je len jeden. Najčastejším je
autoimunitná tyreoiditída (Hashimotova) a vzniká pri
chronickom zápale, keď organizmus bojuje proti vlastným bunkám. Príčinou
môže byť aj nerovnováha v črevnom
mikrobióme alebo syndróm priepustného čreva (IBS). K rozvoju tohto
ochorenia prispievajú aj stres,
zlá strava a nedostatok pohybu. V niektorých krajinách sa k tomu pridáva
aj nedostatok jódu.
Na začiatku ochorenia bývajú príznaky rôzne, niekedy dokonca minimálne,
čo sťažuje rýchlu diagnostiku. Neskôr sa zápal prejaví problémami s psychickým
zdravím, bolesťami šije, kĺbov a svalov, poruchami spánku, lámaním nechtov a vlasov, vysušením kože a
pod. Gravesova-Basedowa choroba je tiež auotimunitné
ochorenie, ale spôsobuje na rozdiel od Hashimotovej tyreoiditídy zvýšenú
funkciu štítnej žľazy a jej hormónov. Častejšie ňou trpia ženy
v mladšom veku a prejavuje sa nervozitou, úbytkom hmotnosti, potením,
nedovieraním očných viečok (lagoftalmus) a tachykardiou.
Akútna supuratívna tyreoiditída je zriedkavo sa vyskytujúci
infekčný hnisavý zápal spôsobený baktériami. Poznáte ho podľa
začervenania krku, bolestivosti v oblasti štítnej žľazy a horúčky. Subakútna
tyreoiditída postihuje častejšie ženy a ochorenie väčšinou
nadväzuje na iné vírusové choroby, ako je napríklad vírusová infekcia
horných dýchacích ciest. Chorí sú unavení a pociťujú bolesť krku, ktorá môže
vystreľovať až do čeľustí a uší. Ďalšou menej častou príčinou
vzniku tyreoiditídy je trauma, nech už vyvolaná úrazom, tak aj operáciou
v oblasti CNS.
Genetické predispozície sa týkajú predovšetkým Hashimotovej a subakútnej tyreoiditídy. Pri ostatných druhoch zápalov sú príčiny buď nejasné, alebo je na vine iná choroba či zlá životospráva.
Bežné príznaky zápalu štítnej žľazy sú nasledujúce:
Diagnostika prebieha nasledovne: Lekár vás pošle na krvné testy, aby zistil množstvo hormónov TSH, T3 a T4. Pre niektoré druhy zápalu sa využíva aj test CRP, pomocou ktorého je možné rozpoznať bakteriálnu infekciu. Ďalším krokom je ultrazvuk štítnej žľazy, ktorý zobrazí zmeny v jej štruktúre alebo veľkosti.
U žien sa tyreoiditída vyskytuje spravidla častejšie ako u mužov. V niektorých prípadoch spôsobuje dlhšie trvajúce krvácanie pri menštruácii až neplodnosť. Problémy nastávajú v tehotenstve, počas ktorého je potrebné zápal štítnej žľazy liečiť, pretože je ohrozený vývoj mozgu dieťaťa. V prvom roku po pôrode až u tretiny žien prepukne tzv. popôrodná tyreoiditída, podobná Hashimotovmu autoimunitnému ochoreniu. Príznaky sú depresívne myšlienky, nervozita, únava a potenie.
V prípade autoimunitných zápalov sa každý deň počas celého život podáva hormonálna liečba, ktorá nahrádza zlé fungovanie štítnej žľazy. Pri ostatných typoch zápalov to sú protizápalové lieky alebo kortikoidy, pri akútnej tyreoiditíde antibiotiká. V prípade abscesov či mnohonásobného zväčšenia oblasti štítnej žľazy sa indikuje chirurgický zákrok.
Pre bezpríznakovosť niektorých zápalov alebo ich nešpecifické prejavy sú dôležité pravidelné kontroly u endokrinológa. Najdôležitejšiu úlohu, čo sa týka prevencie, zohráva životospráva a predovšetkým zdravá strava. Štítnu žľazu ovplyvňuje váš mikrobióm, preto je podstatné do jedálnička zaradiť dostatok probiotík a prebiotík, mandlí, mrkvy, listovej zeleniny a bobuľovitého ovocia. Z vitamínov a minerálov konzumujte vitamín D, selén, horčík a zinok.
Pokiaľ zrazu pociťujete zmenu zdravotného stavu a nálad spolu s ostatnými príznakmi zápalu štítnej žľazy, vyhľadajte odborníka. Niekedy môžu byť podobné symptómy vyvolané aj nadmerným stresom, nedostatkom spánku a nevhodne zvolenou stravou.
Zápalov štítnej žľazy je viac druhov a líšia sa v príčine vzniku. Vzhľadom na dôležitosť tohto orgánu je potrebná správna diagnóza a včasné nasadenie liečby. Komplikácie môžu nastať v tehotenstve alebo pri neliečení zápalu. Skvelou prevenciou je dodržiavanie zdravého životného štýlu a doplnenie niektorých minerálov a vitamínov, ktoré podporujú funkciu štítnej žľazy.
Tento článok má iba informačný charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.
https://www.nzip.cz/clanek/814-onemocneni-stitne-zlazy
https://solen.cz/…21/04/02.pdf
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.