Začervenané oko, opuch viečok a svrbenie alebo rezanie. Toto je typický obraz zápalu spojiviek, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako banálne očné ochorenie, dokáže však spôsobiť nepríjemnosti a potrápiť toho, u koho sa vyskytne. Aké sú príčiny jeho vzniku a ako sa lieči?
Zápalom spojiviek, čiže konjunktivitídou, označujeme zápalové ochorenie tenkej transparentnej blanky – spojivky. Tá pokrýva zadné plochy dolného a horného viečka, prekrýva očné bielko a dosahuje až k okraju rohovky. Hlavnou rolou spojivky je ochrana oka pred rôznymi vonkajšími vplyvmi a vniknutím škodlivých látok a mikroorganizmov.
Ak infekcia (vírus, baktérie) prenikne až do spojivky, odpoveďou organizmu je vznik zápalu ako obranného mechanizmu na ochranu poškodeného tkaniva. Inkubačný čas konjunktivitídy je pomerne krátky. Niekedy ubehne len pár hodín, kým človek začne mať pocit, ako by mal v oku piesok, čo ho núti si ho neustále šúchať prstami.
Do boja s nepriateľskými mikroorganizmami, ktoré spôsobujú podráždenie spojivky a narušenie jej zvlhčujúcej a ochrannej funkcie, sa vydáva krvná plazma. V jej tesnom závese ju s bojovým nadšením nasledujú leukocyty a bunkové a medzibunkové zložky spojivového tkaniva.
K zápalu spojiviek dochádza z rôznych príčin. Spôsobujú ho vírusy aj baktérie, pričom vírusová konjunktivitída patrí k najčastejším zápalom spojiviek. Pozor je treba dávať pri pobyte v prašnom a suchom prostredí alebo pri kontakte s chemikáliami (chlórovaná voda v bazénoch), ktoré tiež môžu zápal zaviniť rovnako ako UV žiarenie, studený vietor alebo používanie kontaktných šošoviek, ak človek poruší hygienické pravidlá.
Pri tomto type zápalu spojiviek je jeho spúšťačom kontakt alergika s alergénmi – peľ, srsť zvierat, prach, roztoče, kozmetika, lieky. Najčastejšie sa vyskytuje v čase kvitnutia rastlín, tráv, kríkov a stromov, teda na jar a v lete. Ak je človek alergický na prach, potom sa u neho spojivkový zápal môže objaviť kedykoľvek počas roka nezávisle od ročného obdobia. Alergický zápal spojiviek obvykle sprevádzajú aj ďalšie príznaky alergie, ako je alergická nádcha. Chýba, naopak, hnisavý sekrét. Postihnuté bývajú obe oči.
Najrozšírenejšiu konjunktivitídu spôsobujú vírusy, konkrétne adenovírusy. Aj preto býva vírusový zápal spojiviek spojený s infekciou horných dýchacích ciest s prechladnutím alebo bolesťami v krku. K prenosu dochádza kontaktom s infikovaným predmetom alebo osobou. Veľmi často si infekciu môžete priniesť domov po návšteve verejného kúpaliska. Vírus zvyčajne napáda obe oči naraz. Toto ochorenie je vysokoinfekčné a prejavuje sa slzením, svrbením a začervenaním oka a svetloplachosťou.
Pre konjunktivitídu vyvolanú baktériami je typický hnisavý výtok, ktorý sa v oku tvorí a zlepuje viečka. Infekciu sprevádza opuch, začervenanie oka, svrbenie a rezanie. Najčastejšie patogény sú Streptococcus pneumoniae a Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Postihnuté býva najprv jedno oko, pričom v krátkom čase sa zápal prenáša aj do druhého oka.
Bakteriálny zápal spojiviek môže mať aj chronický priebeh, ktorý je síce dlhý, nie však dramatický. Sprevádza ho zápal viečok.
Nákazlivosť zápalu spojiviek záleží na tom, čo ho vyvolalo. Pokiaľ je na vine alergia, nie je teda infekčného pôvodu, jeho nákazlivosť je nulová. Netreba sa teda obávať, že by sme sa od osoby trpiacej alergickým zápalom spojiviek nakazili.
Na druhú stranu infekčné konjunktivitídy spôsobené vírusmi a baktériami sú vysokonákazlivé. V prípade vírusu, ktorý spôsobuje osýpky, infekčnosť trvá dva a viac týždňov, a to od prvých príznakov, ako je začervenanie, slzenie a svrbenie oka.
Riziko nákazy trvá niekedy aj týždne, ak nie sú kontaminované predmety dostatočne vyčistené a dezinfikované. Platí to najmä pre líčidlá, ktoré je lepšie vyhodiť, ak ste prekonali infekčný zápal spojiviek.
Človek sa infekčným zápalom spojiviek môže nakaziť zo spoločne používaného uteráka a iných hygienických predmetov. Je tiež napríklad nevhodné si požičiavať kozmetiku na líčenie očí – tiene, maskary a ceruzky.
Infekčná konjunktivitída postihuje aj deti, dokonca aj tie najmenšie. Dojčatá sa môžu nakaziť od svojej mamičky počas pôrodu pri prechode pôrodnými cestami, ak sú v nich prítomné chlamýdie. Zápal spojiviek u bábätka sa obvykle prejaví do 2 až 14 dní od narodenia hustým žltým sekrétom, opuchom a začervenaním očí. Lieči sa očnými kvapkami alebo masťou s antibiotikami, najčastejšie 10 dní.
Aj staršie deti trpia na zápal spojiviek. Nakazia sa vo verejnom bazéne alebo si infekciu môžu medzi sebou odovzdávať deti v materskej či základnej škole. Rodiča často zaujíma, kedy sa môže dieťa vrátiť späť do školy potom, ako prekonalo zápal spojiviek. Všeobecne platí, že vhodný čas na návrat do detského kolektívu nastal, keď už u dieťaťa nie sú prítomné zjavné príznaky infekcie. Oči by teda mali byť bez žltkastého výtoku a začervenania, čo môže trvať 7 až 10 dní.
Zápal spojiviek je nutné liečiť na základe toho, čo je jeho príčinou. Niektoré lieky sú voľnopredajné, iné predpisuje lekár.
Pri všetkých typoch zápalu spojiviek je potrebné dodržiavať čistotu rúk a hlavne si nimi nepretierať oči. Mohlo by dôjsť k zhoršeniu príznakov. Počas liečby infekčnej konjunktivitídy by ste mali používať výhradne svoj vlastný uterák a hygienické potreby, aby nedošlo k nákaze aj ostatných členov domácnosti.
Pred aplikáciou liečiva proti zápalu spojiviek by ste si mali umyť ruky. Očné kvapky sa kvapkajú do spojovkového vaku, najlepšie do priestoru medzi okom a spodným viečkom. Aplikácia je najlepšia pri zaklonenej hlave. Po nakvapkaní lieku zavrite oko a zatlačte mierne na jeho kútik. Nevadí, ak malá časť lieku z oka vytečie.
Očnú masť či gél aplikujte od kútika oka smerom von. Pred prvým použitím je nutné 1 cm masti alebo gélu vytlačiť von z tuby a odstrániť. Po aplikácii oko zatvorte a hýbte ním zo strany na stranu, aby sa masť dostala na celú spojivku. Je možné, že pre liek budete horšie vidieť, preto je vhodnejšie si masť či gél do oka nanášať večer.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pink-eye/symptoms-causes/syc-20376355
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2012/04/03.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26319341/
Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.