Zápal šliach: príznaky, príčina a liečba

Šľachy tvoria spojenie medzi svalom a kosťou. Ich hlavnou úlohou je prenos svalovej sily a rozpohybovanie tela. Šľacha je zložená z kolagénnych vlákien, ktoré sú kryté väzivom. Pokiaľ dôjde k ich zapáleniu, ide logicky o veľmi nepríjemný a bolestivý stav, ktorý komplikuje náš bežný pohyb. Zápal sa môže objaviť v akejkoľvek zo šliach v tele. Najčastejšie sa s ním však stretávame v oblasti predlaktia a rúk.

Tieto časti sú pri práci aj voľnočasových aktivitách najviac svalovo namáhavé a v dôsledku často sa opakujúcich či rizikových pohybov sa môžu šľachy zapáliť. Dobrou správou však je, že liečba nebýva problematická a že existuje pomerne ľahká prevencia proti preťaženiu šliach.

Typy zápalu šliach

Ako už viete, šľachy sú väzivové úpony, ktoré sú v jednom mieste prichytené k svalu a v druhom mieste ku kosti. Okrem povrchovej okostice zasahujú niektoré vlákna aj do hlbších vrstiev kosti. Šľachy sú uložené v takzvanej šľachovej pošve, čo je tekutinou vyplnený obal z spojivového tkaniva, ktorý šľachu obklopuje, chráni a zaisťuje vďaka vnútornej kvapaline jej premazávanie na hladké kĺzanie. Na základe tejto štruktúry môžeme rozlíšiť, v akom mieste zápal šliach vznikol:

 

  • zápal šľachy,
  • zápal šľachovej pošvy,
  • zápal napojenia šľachy na kosť.

 

Možná je aj kombinácia týchto typov. K tomu dochádza najmä v rozsiahlych prípadoch, keď sa zápal v tele začne šíriť.

 

Tendinitída (zápal šľachy)

Ide o zápal samotnej šľachy. Tento problém patrí k najbežnejším. Často sa nepresne o tendinitíde hovorí ako o zápale akejkoľvek šľachovej časti. Mimo lekársku prax však nie je spravidla nutné definovať, či je postihnutá priamo šľacha alebo jej okrajové časti. Príznaky bývajú vo všetkých prípadoch rovnaké.

 

Tenosynovitída/Pa­ratenonitída (zápal šľachovej pošvy)

Názvy tenosynovitída a paratenonitída sa líšia podľa toho, aký obal šľachy sa zapálil. Niektoré šľachy v tele (napr. Achillova šľacha) majú obal nazývaný paratenón, zatiaľ čo iné šľachy (napr. v zápästí a v ruke) sú obklopené iným typom tkaniva, ktorý sa nazýva synoviálna pošva. Keď sa zapáli paratenón, hovoríme o paratenonitíde, keď synoviálne puzdro, ide o tenosynovitídu. Často sú však tieto pojmy zamieňané.

 

Entezopatia (zápal napojenia šľachy ku kosti)

Entezopatia v úponoch šliach je viac riziková ako predchádzajúce typy, pretože sa týka nielen mäkkého, ale aj kostného či kĺbového tkaniva, do ktorého môže zasahovať. Oblasť napojenia je navyše dôležitou časťou šľachy, ktorá nenahraditeľne zaisťuje pohyblivosť a prenos sily. Okrem samotného zápalu je entezopatia problematická aj pre náročné hojenie a často chybné zrastanie mikroskopických poranení pri stálom alebo náhlom zaťažovaní. Počas hojenia tiež môže dochádzať ku kostnateniu tkaniva, čo má negatívny vplyv na hybnosť a celkovú správnu funkčnosť šľachy.

 

Príčiny zápalu šliach

Zápal šliach sa nevyhýba ľuďom žiadneho pohlavia ani veku. Všeobecne sa však dá povedať, že riziko sa zvyšuje vekom, pretože s pribúdajúcimi rokmi šľachy postupne strácajú svoju pružnosť. To však neznamená, že mladým ľuďom by zápal šliach nehrozil. Naopak, veľmi častý býva pri zaťažujúcich aktivitách, ktoré sú obvykle výsadou pracujúcich alebo športujúcich jedincov. Tiež sa môže spojiť s ďalšími zdravotnými problémami rôzneho charakteru. Celkovo medzi najčastejšie príčiny zápalu šliach patrí:

 

  • nadmerné namáhanie a opakované pohyby
  • nedostatočné zahrievanie a preťahovanie pred športom
  • trauma a poranenie šľachy
  • infekcia šľachy
  • autoimunitné poruchy

 

Nadmerné namáhanie a opakované pohyby

Najčastejšou príčinou zápalu šľachy v ruke a v nohe je pravidelne sa opakujúci pohyb bez dostatočného času na regeneráciu. Hoci pre vás v danej chvíli nemusí byť činnosť fyzicky namáhavá, šľachy jednostranným mechanickým zaťažovaním trpia.

 

Príčinou zápalu šliach tak môžu byť športové aktivity založené na pravidelných pohyboch – napríklad tenis, golf, hod oštepom či baseball. Pri nich sa najčastejšie vyskytuje zápal šliach v lakti, respektíve spojenie svalu paže s lakťovou kosťou – zápal úponu k vonkajšej strane lakťa sa nazýva tenisový lakeť a zápal k vnútornej strane golfový lakeť alebo oštepársky lakeť či baseballový lakeť. Pri týchto športoch sa tiež objavuje zápal šliach zápästia a zápal šliach ramena. Bežci zase často trpia na zápal Achillovej šľachy, prípadne zápal šliach v priehlavku a v členku. Výnimkou nie je ani zápal šliach v kolene.

 

Okrem športu sú veľmi častou príčinou zápalu šliach aj povolania s jednostrannou záťažou. Nejde len o manuálne práce ako robotník, tesár či maliar izieb. Do rizikovej skupiny patria taktiež napríklad kaderníci a hráči na hudobné nástroje. Aj IT sektor či ľudia pracujúci v kancelárii môžu pri obsluhe počítača trpieť na zápal šliach v zápästí. 

 

Okrem pohybovej záťaže zvyšujú riziko zápalu šliach aj ďalšie prídavné faktory, ako silné vibrácie niektorých strojov, ktoré musíte pri práci držať v rukách – napríklad zbíjačka, vŕtačka a pod.

 

Nedostatočné zahrievanie a naťahovanie pred športom

Ďalšou príčinou býva náhle zvýšenie aktivity svalu. Tu hrozí poškodenie (natiahnutie až natrhnutie) ako svalu samotného, tak aj jeho šľachového úponu ku kosti. Svalové vlákna sú však menej odolné, a preto sa pri prudkom alebo neočakávanom zaťažení poškodia s väčšou pravdepodobnosťou ako pevnejšie a pružnejšie šľachy.
 

Ide najmä o situácie, keď netrénovaný človek skúsi naraz podať vysoký výkon alebo keď zaťažíte svoju pohybovú sústavu bez predchádzajúcej prípravy, ako je strečing a zahriatie sa pred športom. Zápal šľachy z nedostatočného pretiahnutia a zahriatia vzniká často v oblasti nôh – tu ide najmä o zápal šliach kolena. Napríklad pri posilňovaní alebo sťahovaní ťažkých predmetov sa však nevyhýba ani oblastiam chrbta, krku alebo rúk.

 

Trauma a poranenie šľachy

Zápal šliach môže byť sprievodným javom aj pri poranení šliach ostrým či tupým predmetom. Opäť je však nutné pripomenúť, že šľacha sama o sebe praská alebo sa zvonku poškodí menej často ako sval a dokonca aj menej často ako kosť.

 

K zápalu šliach v dôsledku traumy nemusí dôjsť len po vážnejších zraneniach. Typickým príkladom je takzvaný lupavý alebo skákavý prst. Jedná sa o zápalové poškodenie šliach s ich obalmi, čo vedie k ich zosilneniu. Pokiaľ sa v oblasti prstov niektoré šľachové vlákna pretrhnú a zrastú do podoby zhluku, ktorý má problém sa dostať cez svoj obal a okolo kosti, vzniká obmedzenie pohybu v podobe náročného prepnutia prsta. Keď prst aj napriek vnútornému mechanickému odporu narovnáte, dôjde k typickému lupnutiu či preskočeniu – od toho tiež získala táto zdravotná komplikácia svoj názov. Problémy sa obvykle časom zhoršujú a je nutná chirurgická oprava. Zaujímavosťou je, že skákavý prst sa často vyskytuje spoločne s artritídou, cukrovkou, syndrómom karpálneho tunela či u ľudí, ktorí chodia na dialýzu. Nie je to však nevyhnutným pravidlom.

 

Šľachy sú na zápal náchylné nielen v priebehu traumy, ale aj po jej vyliečení. Pokiaľ bola raz šľacha prasknutá či natrhnutá, môže sa stať, že bude citlivejšie reagovať na námahu v dôsledku opakujúcich sa pohybov či na zvýšenú záťaž bez pretiahnutia alebo zahriatia.

Infekcia šľachy

Infekčný alebo tiež bakteriálny zápal šliach či hnisavý zápal šliach nie je taký častý ako predchádzajúce typy. O to viac je však bolestivý a závažný. Dôležitá je včasná liečba. Okrem obmedzení v každodennom živote tu viac ako pri ostatných typoch hrozí nenávratné poškodenie v dôsledku odumretia postihnutej šľachy. Infekčný zápal šliach na rozdiel od predchádzajúcich príčin sami doma nevyliečite a nemožno mu vždy účinne predchádzať.

 

Baktérie sa do šliach spravidla dostanú z okolia otvorenou ranou či z iného miesta v organizme – najčastejšie ide o kožné infekcie, infekcie mäkkých tkanív, čriev alebo gynekologické infekcie. Tiež hrozí následné šírenie infekčného zápalu zo šľachy do ostatných častí tela.

Autoimunitné poruchy

Zápal šliach môže vyvolať aj autoimunitná porucha. Keď telo spustí imunitnú reakciu proti vlastnému tkanivu, spôsobí v ňom zápal a postupne ju začne poškodzovať. V takom prípade hovoríme o reumatickom zápale šliach, ktorý má chronickú podobu. Už podľa názvu sa toto ochorenie podobá reumatoidnej artritíde. Tá však postihuje kĺby (predovšetkým v kolenách, zápästí a v prstoch), zatiaľ čo reumatický zápal šliach sa týka spojiva medzi svalom a kosťou.

 

Autoimunitný zápal šliach nemusí ísť vždy ruka v ruke s reumatoidnou artritídou, často sa však vyskytujú spoločne buď pre celkovú poruchu imunity, alebo z dôvodu rozšírenia zápalu z kĺbu na okolité mäkké tkanivá.

 

Spočiatku sa reumatický zápal šliach prejavuje opuchmi a stuhnutosťou, a to najmä ráno. Postupne sa pridáva aj bolestivé zníženie pohyblivosti. Veľmi dôležitá je včasná diagnostika. Čím skôr sa začne liečba, tým je väčšia šanca, že choroba nespôsobí také veľké nevratné následky v podobe trvalej bolestivosti a obmedzenia hybnosti.

 

Diagnostické metódy zápalu šliach

Pri začínajúcich problémoch je dobré vyhľadať pomoc ortopéda. Špecialista na pohybové ústrojenstvo môže na základe opisovaných ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia začať liečbu ihneď sám. To je bežné najmä pri menej závažnom priebehu a na typických miestach pre zápaly šliach.

 

V niektorých prípadoch sú však potrebné ďalšie vyšetrenia, predovšetkým ultrazvuk. Ten potvrdí, že naozaj nejde o zápal šľachy. Zároveň vyvráti postihnutie iného mäkkého tkaniva či kĺbu aj prítomnosť chorôb, ktoré je možné so zápalom šliach zameniť (napr. hlbokú žilovú trombózu). Pokiaľ by ultrazvukový záznam nebol dostačujúci, možno na diagnostiku horšie prístupných (napr. za kosťami), drobných či, naopak, rozsiahlych zápalov šliach použiť magnetickú rezonanciu, ktorá vymodeluje digitálny 3D obraz postihnutého miesta a dokáže dobre rozlíšiť normálne tkanivá od tých zapálených.

 

Prevencia zápalu šliach

V prvom rade je potrebné vylúčiť dlhodobé neprirodzené pohyby, ktoré dostávajú šľachy do napnutých či stláčaných pozícií. S tým súvisí predovšetkým vykonávanie správnej techniky pri športe a používaní ergonomického vybavenia, ako napríklad vertikálnej myši pri práci na počítači alebo vhodne zvolenej obuvy pri akejkoľvek chôdzi (správna veľkosť a strih, dostatočné vystuženie, nie príliš vysoký podpätok a, naopak, na beh dostatočne veľký drop – rozdiel medzi výškou päty a špičky).

 

Pokiaľ pri práci alebo voľnočasovej aktivite zaťažujete šľachy jednostranne, nezabúdajte si robiť občasné prestávky. Namáhaná časť potrebuje dostatočný čas na odpočinok a regeneráciu. Do svojho denného programu je dobré tiež zaradiť aktivitu, ktorá vybočuje z normy a umožní šľachám pohyb v inom postavení. Ideálne je napríklad jednoduché naťahovacie cvičenie. Nezabúdajte tiež na rozhýbanie a zahriatie pred športovým výkonom. Pokiaľ nie ste zvyknutí športovať, zaraďujte fyzickú aktivitu do svojho života postupne, nie naraz v podobe extrémnej záťaže.

 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápal šliach je ochorenie, ktoré sa rozvíja pomaly, ale až k zápalu dôjde, je veľmi bolestivý. Väčšina zápalov šliach väčšinou súvisí s preťažovaním šľachy pri nadmernej jednostrannej fyzickej aktivite. Rad zápalov šliach je typický pre rôzne športy (tenis, golf, beh a pod.) a manuálne zamestnanie s opakovaním určitej činnosti.“

Liečba zápalu šliach

Čas, ako dlho sa lieči zápal šliach, bude závisieť od miery poškodenia, od jeho typu aj od dodržiavania liečebných postupov. V počiatočných štádiách môže odznieť už za pár dní. Niekedy však pretrváva 4 až 6 týždňov. Pokiaľ je so zápalom šľachy spojené aj jej poškodenie, bude zrastanie trvať mesiace a nie týždne.

 

Prvá pomoc pri spozorovaní príznakov je vyradiť alebo aspoň čo najviac obmedziť pohyb, ktorý je pre vás bolestivý. Zníženie záťaže je celkovo najúčinnejšou liečbou. V začiatkoch môže problém vyriešiť len odpočinok, pri pokročilejšom zápale šľachy vám lekár postihnuté miesto zafixuje pomocou ortézy (tú si môžete zaobstarať aj sami), dlahy či vo vážnejších prípadoch aj sadrou.

 

Od bolesti vám uľaví predovšetkým masť proti zápalu šliach, svalov a kĺbov – napríklad Voltaren, Lioton, Dolgit či Ibalgin. V prípade, že vám tieto povrchovo aplikované gély dostatočne nezaberú, môžete dočasne použiť aj voľnopredajné lieky na tíšenie bolesti s perorálnym podaním vo forme tabliet.

 

Proti opuchu pomáha okrem spomínaných mastí proti zápalu šliach aj chladenie pomocou studených obkladov alebo ľadu. Dávajte si však pozor na stanovanie správnej diagnózy doma, pretože môže ísť o kĺbové problémy, ktoré sú so zápalom šliach niekedy zameniteľné a ktorým, naopak, prospieva teplo. Z tohto dôvodu je lepšie aj pri miernejších problémoch navštíviť lekára. S odbornou diagnózou získate istotu správneho postupu. Pri zápale šliach v ruke alebo v nohe tiež proti opuchu pomôže postihnutú končatinu pri odpočinku zdvihnúť nahor alebo použiť kompresné rukavice či pančuchy.

 

Pri vážnejšom priebehu vám lekár môže predpísať kortikosteroidy, ktoré majú za úlohu utlmiť zápal šľachy. Na bakteriálny zápal šľachy dostanete antibiotiká. V niektorých prípadoch je tiež nevyhnutné vykonať chirurgický zákrok. Jemu sa nevyhnete napríklad po zlom zraste poškodenej šľachy či v prípade nutnosti vybratia jej nevratne odumretej časti.

 

Po kompletnom odznení zápalu vám na obnovenie pôvodnej pohyblivosti a na predchádzanie ďalším problémom pomôžu rehabilitácia a fyzioterapia. Účinné je vykonávať cvičenia s excentrickou kontrakciou, keď dôjde k natiahnutiu svalu so šľachou do krajnej polohy. Liečba sa tiež môže doplniť podpornými fyzikálnymi terapiami, ako je napríklad ultrazvuk, laser či rázová vlna.

 

Alternatívna liečba zápalov šliach, čiže babské rady

Medzi alternatívne liečebné metódy zápalu šliach patria napríklad akupunktúra, masáže alebo tejpovanie, ktoré v mieste postihnutia slúžia ako opora, aby si šľachy odpočinuli. Pri už vzniknutých ťažkostiach sa najčastejšie využíva pevné tejpovanie zapalených šliach v ruke alebo Achilovej šľachy, ktoré vám pomôže prekonať ťažkosti pri bežných denných činnostiach a pohyboch. 

 

Medzi babské rady proti zápalu šliach patria bylinky, ako gaštan konský s účinnou látkou aescín alebo kostihoj s účinnými látkami alantoín a kyselina rozmarínová. Na vnútorné užívanie sa odporúča kôra stromu Boswellia serrata, ktorá obsahuje veľké množstvo boswellových kyselín, ktoré bojujú proti zápalovému procesu v tele. Na obnovu kolagénových vlákien sa hodia podporné prostriedky, ako sú vitamín C či priamo kolagénové výživové doplnky, glukozamín, chondroitín, MSM a ďalšie látky, ktoré sa nachádzajú vo výživových doplnkoch pre kĺby a z ktorých môžu benefitovať aj šľachy.

 

Komplikácie a dlhodobé dopady zápalu šliach

Zápal šliach nie je nič príjemné. Predovšetkým bolesť šliach na ruke alebo na nohe výrazne komplikuje bežný život a prináša obmedzenia v práci aj vo voľnočasových aktivitách. V prípade neliečenia hrozí chronická bolesť, postupné rozšírenie zápalu do ďalších častí a hlbších vrstiev šľachy a postihnutie okolitého tkaniva. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť až k odumretiu šľachy.

Záver

Zápal šliach najčastejšie spôsobuje jednostranné zaťažovanie alebo, naopak, náhla námaha. Najlepšou prevenciou je preto pravidelný odpočinok a rozmanitý pohyb s naťahovaním a zahrievaním sa pred väčším výkonom. V niektorých prípadoch však môžu mať problémy so šľachami na svedomí aj bakteriálne infekcie či autoimunitné poruchy.

 

Bolesť šliach pri zápale je veľmi nepríjemná a má tendenciu sa bez zodpovedajúcej liečby časom zhoršovať. Prvou pomocou je pokojový režim, chladenie a protizápalová masť na zápal šliach, svalov a kĺbov. Zápal šliach rozhodne nepodceňujte a v prípade problémov radšej vyhľadajte lekára. Včasná liečba je účinná, pomerne rýchla a zamedzí trvalému poškodeniu pohybovej sústavy.

 

Tento článok slúži iba na informatívne účely a nenahrádza konzultáciu s lekárom.

 

 

Zdroje

https://www.he­althline.com/he­alth/tendonitis-of-wrist#symptoms

https://fyzio­klinika.cz/po­radna/clanky-o-zdravi/473-zanet-slach

https://www.ste­fajir.cz/zanet-slach

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Pra­covn%C3%AD_z%C3­%A1t%C4%9B%C5%BE_a_mus­kuloskelet%C3%A1ln%­C3%AD_onemocn%C4%9Bn%C3%­AD

pilulka

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.