Existenciu slepého čreva obvykle vezmeme na vedomie až vtedy, keď v ňom vznikne zápal, inak o jeho existencii väčšinou ani nepremýšľame. Aká je jeho funkcia v tele a ako spoznať zápal slepého čreva?
Vakovitú časť hrubého čreva, ktorá spája posledný oddiel tenkého čreva (bedrovník) so vzostupným črevom, tvorí slepé črevo (lat. Intestinum caecum, ľudovo „slepák“). Jeho dĺžka je 6 až 8 cm a šírka 6 až 7,5 cm. Jeho koncovou časťou je malý červovitý výbežok, čiže Appendix vermiformis, ktorý je dlhý asi 5 až 10 cm.
Slepé črevo sa nachádza na pravej strane podbrušia. Na vyhľadanie polohy apendixu sa používajú dva body:
Úloha slepého čreva v tele nie je úplne jasná. Vedci sa domnievajú, že ide o pozostatok evolúcie ľudského tela z čias, keď sa človek živil ťažko stráviteľnou rastlinnou potravou. V súčasnosti je apendix vnímaný ako zásobáreň prospešných baktérií črevnej mikroflóry. Pokiaľ organizmus prekoná nejakú chorobu, ktorá spôsobuje nerovnováhu baktérií v črevách, môže ich „doplniť“ zo slepého čreva. Apendix sa tiež podieľa na funkcii imunitného systému, ale pokiaľ sa zapáli a odstráni, nemá žiadny významný vplyv na celkové zdravie.
Apendicitída, čiže zápal slepého čreva, patrí medzi najčastejšie náhle brušné príhody. Vyskytnúť sa môže kedykoľvek v každom veku u detí aj u dospelých. Hlavné príčiny vzniku zápalu nie sú presne známe, existujú však rizikové faktory, ktoré k rozvinutiu zápalu môžu prispieť:
Pre zápal slepého čreva je typické hlavne to, že prichádza v plnom zdraví. Nie je to teda tak, že by sa zápal nejako plazivo blížil. Obvykle sa príznaky objavia náhle a rýchlo sa vyvíjajú. Zápal sa prihlási:
Človeka môže rozbolieť brucho z rôznych dôvodov, preto môže byť ťažké spoznať akútny zápal slepého čreva. V prípade zápalu je však nutné neotáľať, pretože hrozí prasknutie slepého čreva, keď sa jeho obsah dostane do brušnej dutiny a tu spôsobí jej zápal. Bohužiaľ, tento stav sa môže končiť aj smrťou, ak sa neposkytne adekvátna pomoc.
Ako teda laik spozná zápal slepého čreva? Dôležitý je náhly nástup problémov bez toho, aby im predchádzala nejaká diétna chyba. Na človeka padne únava a malátnosť, objaví sa zvýšená teplota a môže dôjsť k zvracaniu.
Pravá časť podbrušia bude citlivejšia na dotyk. Bolesť brucha sa postupne zhoršuje, môže mať kolikovitý charakter a dočasne ustupovať. Je tiež pravdepodobné, že vo vzpriamenej polohe budú príznaky zápalu horšie a silná bolesť bude chorého nútiť k schúleniu do úľavovej polohy s pokrčenými nohami. Na nič nečakajte a volajte linku 155. Je lepšie sa mýliť ako nečinnosti neskôr ľutovať.
Okrem akútnej formy zápalu slepého čreva existuje ešte chronický zápal, ktorý môže trvať týždne, mesiace až roky. Prejavuje sa miernejšími príznakmi. Mierna až ostrá bolesť sa objavuje v spodnej pravej časti brucha a vystreľuje až k pupku alebo k žalúdku. Príznaky chronického zápalu slepého čreva sa objavujú a zase miznú, preto býva diagnostika náročná a nejasná.
Príčinou býva nejaká prekážka v apendixe, poranenie, cudzopasníci či nádory. Pokiaľ lekár skutočne určí ako príčinu bolestí slepé črevo, potom je na mieste ho nechať odstrániť operáciou.
„Na domáce rozháňanie slepého čreva radšej zabudnite. Liečba akútnej apendicitídy vyžaduje rýchly chirurgický zákrok, pri zanedbaní liečby hrozí perforácia apendixu a zápal pobrušnice či vznik abscesu.“
Treba si uvedomiť, že bolesť vzniknutú zápalom slepého čreva nerozchodíte a ani nerozoženiete pitím bylinných čajov. Tu pomôže iba lekár – chirurg. V počiatočných fázach zápalu je možné podstúpiť konzervatívnu liečbu, ktorá predstavuje pobyt na nemocničnom lôžku, podávanie výživy infúziou a ľadové obklady. Zápal môže ustúpiť, ale po nejakom čase sa môže opäť vrátiť, preto je jediným konečným riešením operácia (apendektómia).
Ak máte podozrenie na toto ochorenie, treba lekára urýchlene navštíviť. Ten odoberie anamnézu – zistí si informácie o zdravotnom stave pacienta, ktoré sú dôležité na zhodnotenie súčasného stavu. Potom lekár vykoná klinické vyšetrenie:
Chirurgického zákroku, pri ktorom je odstránený zapálený červovitý výbežok slepého čreva, sa netreba obávať. Ide totiž o jednu z najbežnejších operácií, ktorú chirurgovia vykonávajú. Navyše odstránenie apendixu nemá na ľudský organizmus negatívny efekt.
V súčasnosti sa dáva prednosť laparoskopickému odstráneniu apendixu. Ide o šetrnejšiu metódu, pri ktorej sa cez dva až tri menšie otvory (zhruba 1 cm nad lonovou sponou a v ľavom podbruší) zavedie kamera a tenké operačné nástroje. Všetko prebehne rýchlo a bez nutnosti otvárať brušnú dutinu, čím sa tiež skracuje čas hojenia a následného pobytu v nemocnici. Klasická operácia sa vykonáva jedným väčším rezom, vzniká teda jedna dlhšia jazva namiesto dvoch až troch menších.
Komplikácie pri apendektómii sú skôr vzácne. Môže ísť o krvácanie z operačnej rany alebo infekciu, ktorá koniec koncov hrozí pri každej operácii. Krátkodobo zvýšená teplota alebo horúčka sú po operácii bežné, ak by však pretrvávali, mohlo by ísť o známku infekcie.
Po operácii slepého čreva sa vždy riaďte radami lekárov a nebojte sa na všetko opýtať. Čo môžete očakávať počas rekonvalescencie? Po krátkej hospitalizácii je najdôležitejšie dodržiavať šetriacu diétu (bezzvyškovú), ktorá po sebe necháva čo najmenej nestráviteľných zvyškov a nedráždi črevá. Toto sú príklady, ako budete musieť upraviť svoj jedálniček:
Počas hojenia operačných rán nie je vhodné kúpanie (vaňa ani kúpalisko). Krátke sprchovanie by malo byť možné po niekoľkých dňoch. Na jazvu môžete nanášať hojivé masti, ale výber konzultujte s lekárom. Dĺžka pracovnej neschopnosti závisí od mnohých faktorov (druh zamestnania, komplikácie a pod.), spravidla ide o 3 týždne a viac.
Spoľahlivo predísť vzniku zápalu slepého čreva nejde, pretože nie je ani celkom jasné, čo ho spúšťa. Dôležité však je udržiavať zdravý životný štýl a hlavne sa zdravo stravovať. Pravidelný príjem dostatočného množstva vlákniny pomôže k zdravému prechodu potravy tráviacim traktom, čím sa znižuje riziko blokády čriev a možno aj upchatiu apendixu. Ako prevenciu sa môžu užívať aj doplnky stravy.
U detí do troch rokov sa zápal vyskytuje zriedka, najčastejšie nastane u detí od 10 do 15 rokov. Medzi príznaky patrí bolesť brucha, nútenie na zvracanie až zvracanie, hnačka a nechutenstvo. Ako test môžete použiť skok, napr. zoskočenie na zem zo stoličky s dopadom na obe nohy. Pokiaľ skok nespustí silnú bolesť, pravdepodobne nejde o zápal slepého čreva. Pre deti je jeden charakteristický príznak navyše – vybočovanie pravou nohou a vyhýbanie sa chôdzi na pravej nohe. Pretože skok spustí bolesť, dieťa nechce ani poskakovať na jednej nohe. Pokiaľ sa však dieťa sťažuje na silnú bolesť brucha v mieste slepého čreva a nedokáže poriadne stáť, pretože ho bolesť núti k schúleniu sa do klbka, rozhodne neváhajte a kontaktujte lekára.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/appendicitis/symptoms-causes/syc-20369543
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2004/08/06.pdf
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2003/04/12.pdf
Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.