Zápal sedacieho nervu: príčiny, príznaky a liečba

Zápal sedacieho nervu, známy tiež ako ischias, húser alebo ústrel, je veľmi bolestivé a nepríjemné ochorenie. Vzniká podráždením a kompresiou príslušného nervu. Sedací nerv začína v bedrovej časti chrbta, odkiaľ sa bolesť môže šíriť cez stehenný sval až do lýtok a chodidiel. Bolesť je teda lokalizovaná od spodnej časti chrbta až po končeky prstov. Ischias sa objavuje v každom veku a v mnohých prípadoch je spôsobený vlastnou vinou človeka. Nezriedka je bolesť spôsobená zlým pohybom alebo ťahaním ťažkých predmetov.


Funkcia sedacieho nervu

Nervus ischiadicus je najmohutnejší nerv v ľudskom tele. Ide o párový nerv, ktorý inervuje podstatnú časť dolnej končatiny. Nerv prebieha pod sedacími svalmi, stehnom a v podkolennej sa ďalej rozdeľuje na čiastkové nervy. Takto vzniknutý nervový systém inervuje motoricky väčšinu svalov na predkolení a nohe.

Príčiny zápalu sedacieho nervu

Ischias vzniká pri podráždení miechových nervov, ktoré sa vetvia v Nervus ischiadicus. Bolesť je veľmi nepríjemná, môže spôsobovať aj mravčenie, brnenie a ochabnutie svalov. Častou príčinou býva vyskočenie medzistavcovej platničky alebo hernia disku. Pri častých epizódach ischiasu dochádza pri lumbálnom výhrze disku k rozvinutiu obrny jednej z dolných končatín. Komplikácie môžu nastať okamžite alebo v rámci niekoľkých hodín.

Najčastejšie príčiny zápalu sú:

  • prudký pohyb,
  • prechladnutie,
  • zápal nervov,
  • fyzická záťaž –⁠ zdvíhanie ťažkých bremien,
  • svalový kŕč.

K vzniku ischiasu tiež prispievajú sedavý životný štýl a nerovnováha medzi fyzickou záťažou a odpočinkom. Pri výhrze medzistavcovej platničky môže dochádzať k stlačeniu sedacieho nervu. Platničky fungujú ako tlmiče medzi stavcami chrbtice. S pribúdajúcim vekom dochádza k ich opotrebovaniu, slabnú a stávajú sa zraniteľnými. Jadro disku sa tlačí von, a tým dochádza k tlaku na sedací nerv. Problémy môžu vzniknúť aj pri vykĺznutí stavcov zo správneho postavenia. Ischias môžu tiež spôsobiť iné zápaly v oblasti chrbtice, poranenie svalov či väzov v okolí chrbticového kanála. Často ide o kombináciu viacerých opísaných faktorov a nie je teda jednoduché presnú príčinu zápalu určiť.

Príznaky a diagnóza

Hlavný príznak, ktorý nám napovie, že ide o zápal sedacieho nervu, je charakteristická bolesť, ktorá môže byť v celom priestore od spodnej časti chrbta až po chodidlá. Povaha bolesti je rôznorodá. Môže ísť o miernu alebo veľmi ostrú bolesť spojenú s mravčením, znížením citlivosti alebo svalovou slabosťou dolnej končatiny. Najintenzívnejšia býva bolesť v noci. Prejavy sa zhoršujú pri kašľaní, prudkých pohyboch a dlhodobom sedení.

Syndróm Cauda equina je vzácna komplikácia zápalu sedacieho nervu. Prejavuje sa stratou citlivosti v oblasti genitálií či okolo zadku. V týchto prípadoch je dôležité neotáľať a bezodkladne volať ZZS.

Na diagnostikovanie ischiasu je dôležitá v prvom rade anamnéza, ktorú vykonáva lekár. V ďalšom kroku nasleduje fyzikálne vyšetrenie, ktoré zahŕňa špeciálne testy, ako napríklad Lassegueov test, provokačné testy, testovanie reflexov a svalovej sily. Na základe týchto testov nasleduje odporúčanie na ďalšie vyšetrenia potrebné na stanovenie diagnózy.

Najčastejšie sa vykonávajú zobrazovacie metódy:

  • magnetická rezonancia,
  • CT,
  • RTG,
  • elektromyogram – zobrazuje vedenie nervových impulzov periférnymi nervami.

Liečba a starostlivosť

Výhodou zápalu sedacieho nervu je, že liečba nie je vždy nutná. V niektorých prípadoch ochorenie samo odznie počas niekoľkých dní alebo týždňov. Ak sa tak nestane, v prvom rade sa pristupuje k liečbe konzervatívnej, kam patrí fyzioterapia a lieky proti bolesti. Základom úspešnej liečby je pravidelné cvičenie, najmä cviky na posilnenie chrbtových svalov a zlepšenie držania tela. Napriek tomu, že ležanie v posteli môže na krátky čas zahnať bolesť, skôr sa odporúča byť mobilní a svaly pomaly rozhýbať. Ak je bolesť natoľko silná, že komplikuje pokojný spánok a bežné denné činnosti je na mieste siahnuť po liekoch proti bolesti.

Najčastejšie sa odporúča:

  • Paracetamol a nesteroidné protizápalové li­eky.
  • Opioidy – napríklad kodeín, morfín (iba po predchádzajúcej konzultácii s lekárom).

Na okamžitú úľavu od bolesti lekári aplikujú injekcie kortikosteroidov alebo lokálnych anestetík. Dôležité je zostať aktívni, zaradiť naťahovacie cviky, v prípade potreby aplikovať teplé alebo studené obklady.

V ťažších prípadoch musí pacient podstúpiť operatívny zákrok.

Medzi najčastejšie metódy patria:

  • Diskektómia –⁠ odstránenie vyskočenej platničky alebo jej časti tlačiacej na nerv.
  • Chirurgické spojenie dislo­kovaných stavcov pomocou skrutiek.
  • Laminektómia –⁠ odstránenie časti stavca pri zúžení chrbticového kanála.

Ide pomerne o zložitý typ operácie, pri ktorej môžu nastať komplikácie. Lekár by mal možné výhody a nevýhody vždy dôkladne prebrať s pacientom. K operácii sa väčšinou pristupuje až po určitom čase konzervatívnej liečby.

Početné štúdie ukazujú, že veľmi dobre tlmí bolesť aj akupunktúra. Prikladaním tenkých ihiel na tzv. akupresúrne body dochádza k zmierneniu napätia v svalovom kríži a k uvoľneniu svalových kŕčov. Uľaviť od bolesti pomôže aj masáž, pri ktorej dochádza k uvoľneniu povrchových chrbtových svalov a stimulácii krvného obehu. Túto masáž by mal vždy vykonávať skúsený masér, najlepšie so zdravotníckym vzdelaním. Liečbu podporí aj cvičenie na hlboké chrbtové svaly, ako je pilates alebo joga.

Prevencia a dlhodobá starostlivosť

Po prekonaní ischiasu sa môže stať, že sa problémy objavia znova, a preto je žiaduce dodržiavať pravidlá prevencie.

Odporúča sa:

  • pravidelne cvičiť,
  • dbať na správne držanie tela,
  • vybrať vhodný matrac na spanie,
  • vybrať vhodnú stoličku v prípade sedavého zamestnania –⁠ dodržiavať pravidelné pauzy na zdvihnutie a pretiahnutie sa,
  • zdvíhanie ťažkých predmetov vykonávať s pokrčenými kolenami.

Pre chrbát a pohybový aparát je kľúčový pravidelný pohyb. Pri sedavom zamestnaní je najmä nutná kompenzácia športovou aktivitou v čase voľna. Do denného programu je vhodné zaradiť cviky na chrbát, ktorých je celé množstvo. Ďalšími vhodnými aktivitami sú chôdza, plávanie, jazda na bicykli, joga alebo pilates. Nemenej dôležité je dbať na správne držanie tela. Pri nesprávnom držaní tela je vyvíjaný tlak na chrbticu a na dolnú časť chrbta. Pri sedení je dôležité držať chrbát rovno a ramená tlačiť dozadu. Dôsledné dodržiavanie týchto jednoduchých tipov pomôže predísť vzniku zápalu sedacieho nervu a zlepšiť fungovanie celého tela.

Záver

Zápal sedacieho nervu, tiež známy ako ischias, húser alebo ústrel je veľmi bolestivé a nepríjemné ochorenie. Vzniká podráždením a kompresiou príslušného nervu. Sedací nerv začína v bedrovej časti chrbta, odkiaľ sa bolesť môže šíriť cez stehenný sval až do lýtok a chodidiel. Bolesť je veľmi nepríjemná, môže spôsobovať aj mravčenie, brnenie a ochabnutie svalov.

Častou príčinou býva vyskočenie medzistavcovej platničky alebo hernia disku. K vzniku ischiasu tiež prispievajú sedavý životný štýl a nerovnováha medzi fyzickou záťažou a odpočinkom. Ak je bolesť natoľko silná, že komplikuje pokojný spánok a bežné denné činnosti, je na mieste siahnuť po liekoch proti bolesti. Pre chrbát a pohybový aparát je kľúčový pravidelný pohyb. Pri sedavom zamestnaní je najmä nutná kompenzácia športovou aktivitou v čase voľna. Do denného programu je vhodné zaradiť cviky na chrbát, ktorých je celé množstvo. Ďalšími vhodnými aktivitami sú chôdza, plávanie, jazda na bicykli, joga alebo pilates. Nemenej dôležité je dbať na správne držanie tela.

Tento článok má iba edukatívny charakter. V žiadnom prípade neslúži ako plnohodnotná náhrada lekárskej či lekárnickej konzultácie.

pilulka

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.