Zápal priedušiek (bronchitída): príznaky a liečba

V období častého prechladnutia sa bežne vyskytuje zápal priedušiek, čiže bronchitída. Jeho liečba nie je nijako komplikovaná. Vaše zdravie je možné podporiť okrem liekov aj prírodnou cestou. Keď budete dodržiavať pár základných pravidiel, priebeh choroby zvládnete ľavou zadnou.

pilulka

Čo je to bronchitída?

Bronchitída je najbežnejší zápal dolných dýchacích ciest. Väčšinou ju majú na svedomí vírusy, zriedka môže byť spôsobená aj baktériami. Keď je v prieduškách vírusová infekcia, stáva sa z nich prostredie vítajúce baktérie. Potom musí vaša imunita bojovať s oboma nepriateľmi naraz.

Príznaky zápalu priedušiek

Zápal priedušiek sprevádzajú hlavne zo začiatku tieto príznaky:

 

 

Zároveň je bronchitída často sprevádzaná zápalom horných dýchacích ciest (nádcha, bolesť v krku).

Akútny zápal priedušiek (akútna bronchitída)

Akútna bronchitída je infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým v zimných mesiacoch. Poznáte ju podľa celkovej slabosti, teploty a kašľa. Typický býva rýchly nástup príznakov. Zápal priedušiek bežne trvá od jedného do dvoch týždňov. Inkubačný čas je 1 – 3 dni, dĺžka choroby závisí od liečby. Z dôvodu oslabenia celkovej imunity sa môže objaviť aj zápal priedušiek po covide. S týmto ochorením má spoločné miesto pôsobenia vírusov, a to v dýchacej sústave. Predchádzať sa mu dá pomocou tipov opísaných nižšie.

Chronický zápal priedušiek

Opakovaný zápal priedušiek môže viesť k pretrvávajúcej bronchitíde. Hranice stanovené pre chronický zápal sú 3 mesiace stálych problémovkašľom a bolesťou v krku. Sliznica dýchacích ciest je pokrytá riasinkami, ktoré z pľúc transportujú nečistoty a hlien. V prípade chronického zápalu sú riasinky poškodené alebo úplne zničené. Pre veľké množstvo hlienu, ktorý sa nikam nepresúva, sa priedušky zužujú, čo vedie k sťaženému dýchaniu.

 

Rizikovým faktorom je fajčenie cigariet aj časté vystavovanie sa pasívnemu fajčeniu. Ďalšou príčinou môže byť zlé ovzdušie na pracovisku alebo v mieste bydliska. V tomto prípade sa bežne vyskytuje zápal priedušiek bez teplôt.

Je zápal priedušiek nákazlivý?

Zápal priedušiek patrí medzi infekčné ochorenia, je teda nákazlivý, ale iba minimálne. Prenos sa uskutočňuje spravidla vo verejných priestoroch spoločne s nedostatočnou hygienou.

 

Môžete zvýšiť pravdepodobnosť, že sa vám bronchitída a veľa ďalších infekčných ochorení vyhne oblúkom. Stačí na preľudnených miestach (MHD, nákupné strediská, kancelárie) dodržiavať nasledujúce zásady:

 

  • pravidelne si umývajte ruky
  • nesiahajte si rukami na tvár
  • pokiaľ vidíte, že je niekto nachladený, obmedzte kontakt na minimum
  • ak sa cítite chorí alebo u vás nastupuje prechladnutie, snažte sa stýkať s čo najmenej ľuďmi

Liečba zápalu priedušiek

Postup liečby nie je len jeden, záleží, či máte bronchitídu spôsobenú vírusmi alebo baktériami. V oboch prípadoch sa však odporúča pokoj, dostatok tekutín a strava bohatá na vitamíny a minerály na podporu imunitného systému. Neodporúča sa brať lieky na tlmenie kašľa, pretože bránia vykašliavaniu hlienu. Vhodné sú, naopak, lieky, ktoré vykašliavanie (vlhký kašeľ) podporia, čo vedie k urýchleniu priebehu choroby.

 

Pri zápele spôsobenom vírusmi je možné podávať antipyretiká (lieky na zníženie zvýšenej teploty). Ak je bronchitída spôsobená baktériami, lekár môže predpísať antibiotiká. Proti zápalu priedušiek spôsobenému vírusmi antibiotiká nezaberajú.

Pilulka odborní Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Mnoho mamičiek, ktorých dieťa trpelo zápalom priedušiek, používalo aromalampu s eukalyptom a dávali prsné zábaly, napr. s Mucoplant Eucalyptový balzam, na hruď ako doplnkovú terapiu.“

Zápal priedušiek u detí

Bronchitída je u detí veľmi častá, a to predovšetkým pre jej nákazlivosť. Deti len ťažko prinútite k častému umývaniu rúk a obmedzeniu kontaktu s chorými. Našťastie ide o ľahko liečiteľnú chorobu, ktorá počas 2 týždňov prejde. Návštevu lekára však nevynechávajte, predpíše vhodné lieky uľahčujúce vykašliavanie a rozširujúce priedušky.

 

Zápal vzniká z infekcie horných dýchacích ciest alebo chrípky, pokiaľ nedôjde k včasnému podchyteniu a liečbe. Príznaky aj liečba sú rovnaké ako u dospelých, v niektorých prípadoch je však nutné opýtať sa lekára, či sú lieky vhodné aj pre deti. Niekedy majú rovnaké funkcie, ale sú tvorené inými látkami.

 

U dojčiat a batoliat sa vyskytuje tzv. obštruktívna bronchitída. Je to forma akútnej bronchitídy, pri ktorej je opuch v prieduškách taký veľký, že bráni dýchaniu. V tej chvíli ide o život ohrozujúcu situáciu, pri ktorej treba rýchlo konať, zavolať záchrannú službu a podať lieky rozširujúce priedušky (ak máte napríklad z dôvodu alergie – formou inhalátora, tvárovej masky).

Domáca liečba a babské rady proti zápalu priedušiek

Pokiaľ sa chcete čo najrýchlejšie uzdraviť, môžete tradičnú liečbu podporiť nasledovne:

 

Proti bolesti v krku alebo na hrudi pomáha Priessnitzov zábal. Ten pripravíte namočenou látkovou šatkou do studenej vody. Po vyžmýkaní ju priložíte na postihnuté miesto, prikryjete igelitom alebo potravinárskou fóliou a poslednú vrstvu vytvoríte zo suchej šatky, ktorú primerane utiahnete, aby celý zábal držala.

 

Súčasťou domácej starostlivosti sú bylinné čaje vhodné pri problémoch s dýchacími cestami. Častou zložkou takých čajov je slez, ktorý poznáte podľa toho, že čaj sfarbí do modra. Ďalšou skvelou dezinfikujúcou bylinou je šalvia. Účinná je aj v podobe odvaru na kloktanie. Čaj si doma ľahko pripravíte aj z čerstvého zázvoru (dezinfikuje dýchacie cesty a podporuje imunitu) alebo sušených lipových kvetov (protizápalový a upokojujúci účinok).

Čo pomáha na priedušky?

Zdravie priedušiek je možné udržiavať pomocou pravidelného pohybu, ktorý má pozitívny vplyv na celú dýchaciu sústavu, pretože ju precvičuje a posilňuje dýchacie svaly. Ďalším spôsobom je nevystavovať sa pasívnemu fajčeniu cigariet a predovšetkým aktívne nefajčiť. Ak sa nachádzate často v znečistenom prostredí, snažte sa aspoň občas otvoriť okno alebo si ústa zakryť, a tým zabrániť vniknutiu častíc do pľúc.

 

Konzumáciou čerstvého ovocia a zeleniny bohatej na vitamíny podporíte vašu imunitu a budete tým odolnejší voči rôznym ochoreniam. Pokiaľ k tomu budete dodržiavať aj všeobecné zásady hygieny, bronchitída by nad vami nemala vyhrať.

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.