Zápal predkožky: aké sú príznaky a vhodná liečba

Ak ste mužom alebo chlapcom, je veľká šanca, že ste sa už stretli s pojmom zápal predkožky, alebo dokonca zažili jeho nepríjemné symptómy. Tento bežný zdravotný problém, ktorý je nielen nepríjemný, ale aj alarmujúci, je však väčšinou dobre liečiteľný. V tomto článku sa dozviete, o čo sa jedná, prečo k zápalu dochádza, ako sa lieči a ako mu ideálne je možné do budúcnosti predchádzať.

 

Obsah článku

pilulka

Definícia a všeobecný prehľad

Zápal predkožky, v odbornej terminológii označovaný ako balanitída, správnejšie ako balanopostitída, je zápal postihujúci predkožkový vak. Postitída je zápal ohraničený iba na predkožku, balanitída je zápal iba žaluďa. Najčastejšie sa ale stretávame s postihnutím ako predkožky, tak aj žaluďa.

 

Tento stav môže nastať v akomkoľvek veku a má množstvo potenciálnych príčin. V niektorých prípadoch môže byť zápal predkožky príznakom úplne iného zdravotného problému, čo len zdôrazňuje význam odbornej diagnózy a liečby.

Príčiny zápalu predkožky

Odhalenie príčiny zápalu predkožky je kľúčové pre jeho prevenciu a efektívnu liečbu. Tento stav pritom môže byť spôsobený celým radom faktorov:

Infekcie

Bakteriálne, vírusové alebo kvasinkové infekcie sú častými pôvodcami zápalu. Kvasinka Candida spp. býva označovaná za najčastejšiu príčinu balanitídy.

Zlá hygiena

Nedostatočná alebo nevhodná hygiena intímnych oblastí môže viesť k hromadeniu baktérií a ďalších patogénov.

Neinfekčné zápaly

Zápaly môžu byť tiež dôsledkom podráždenia bez infekčného základu.

Pohlavne prenosné choroby

Niektoré pohlavne prenosné choroby, ako je genitálny opar alebo syfilis, môžu spôsobiť zápal predkožky.

Alergické reakcie

Niektorí jedinci môžu mať alergické reakcie na určité látky, ako sú latexové kondómy alebo určité zložky mydiel.

Chronické zdravotné stavy

Niektoré chronické ochorenia môžu zvyšovať riziko zápalu predkožky. U diabetu je to najmä kvôli zvýšenej hladine glukózy v moči, ktorá môže podporovať rast baktérií a kvasiniek. Toto ochorenie sa tiež častejšie objavuje u ľudí s ochorením AIDS a so zníženou imunitou.

Je dôležité si uvedomiť, že každý prípad je jedinečný a že príčiny zápalu môžu byť často kombináciou niekoľkých faktorov. Rozpoznanie špecifických príčin je kľúčové pre zvolenie správnej liečebnej stratégie.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápal predkožky je ochorenie postihujúce deti aj dospelých. Častou vyvolávajúcou príčinou je zlá hygiena alebo infekcia. Infekčná príčina je najčastejšie spôsobená kvasinkou Candida spp. väčšinou na základe ochorenia diabetes mellitus. V prípade problému sa neváhajte obrátiť na praktického lekára alebo urológa, ktorý vykoná diagnostiku a nasadí správnu a efektívnu liečbu.“

Príznaky zápalu predkožky

Príznaky beningitídy môžu byť rôznorodé a závisí od konkrétnej príčiny zápalu. Medzi bežné symptómy patria:

 

  • Bolesť, začervenanie a opuch predkožky, prípadne aj žaluďa
  • Svrbenie alebo pálenie v oblasti predkožky
  • Zapáchajúci výtok z predkožkového vaku
  • Problémy so stiahnutím predkožky cez žaluď (fimóza)
  • Bolesť či pálenie pri močení alebo pohlavnom styku
  • Zvýšená teplota na podklade zápalu

 

Diagnostické postupy

Diagnostika zápalu predkožky zvyčajne začína vyšetrením u lekára, ktorý môže zahŕňať vizuálnu kontrolu a dotazovanie ohľadom príznakov. V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať laboratórne testy, ako sú stery, na určenie presnej príčiny zápalu, najmä ak je podozrenie na infekciu alebo pohlavne prenosnú chorobu. Pri podozrení na alergickú reakciu sa zase vykonáva epikutánny test (kožný náplasťový test, ktorým sa hľadá konkrétny alergén).

 

Dôležitou súčasťou diagnostiky je tiež rozlíšenie medzi infekčným a neinfekčným zápalom, čo má významný vplyv na výber liečebnej stratégie. V prípade nejasností alebo komplikácií môže lekár odporučiť konzultáciu s urológom alebo dermatológom.

 

Prevencia a osobná hygiena

V prevencii zápalu predkožky je kľúčová predovšetkým správna osobná hygiena. Nasledujúce tipy môžu pomôcť znížiť riziko vzniku alebo návratu zápalu:

1

Dôkladné čistenie

Pravidelné a dôkladné umývanie intímnych oblastí vhodnými umývacími prostriedkami môže pomôcť zabrániť hromadeniu baktérií a patogénov.

2

Vyhýbanie sa dráždivým látkam

Vyhnite sa používaniu silne parfumovaných mydiel alebo iných potenciálne dráždivých produktov v intímnej oblasti. Nahradiť ich môžete mydlami určenými priamo na intímnu hygienu.

3

Správny výber oblečenia

Nosenie voľného, ​​priedušného spodného prádla, ideálne z prírodných materiálov, môže znížiť riziko neinfekčného podráždenia.

4

Hygiena po pohlavnom styku

Dôkladné umytie intímnych oblastí po pohlavnom styku môže znížiť riziko infekcií.

5

Prevencia pohlavne prenosných chorôb

Používanie kondómov pri pohlavnom styku s novými alebo nepravidelnými partnermi môže predchádzať pohlavne prenosným infekciám.

Je tiež dôležité zdôrazniť, že pri prvých príznakoch zápalu by sme mali vyhľadať lekársku pomoc, aby sa zabránilo možným komplikáciám a začala sa vhodná liečba.

 

Liečba zápalu predkožky

Liečba zápalu predkožky sa líši v závislosti od jeho príčiny a závažnosti. Medzi rôznorodé liečebné metódy preto patria:

Topické krémy a masti

Antimykotické alebo antibakteriálne krémy môžu byť predpísané na liečbu infekčného zápalu.

Kúpele

Často sa pri liečbe využívajú kúpele alebo obklady s antimykotickými alebo antibakteriálnymi prostriedkami.

Hygienické postupy

Zlepšenie intímnej hygieny môže pomôcť v liečbe aj v prevencii zápalu.

Steroidné krémy

V niektorých prípadoch môžu byť použité mierne steroidné krémy na redukciu zápalu a svrbenia.

Orálne lieky

V prípade závažnejších infekcií alebo pohlavne prenosných chorôb môže lekár predpísať orálne antibiotiká alebo antimykotiká.

Chirurgický zákrok

V prípadoch extrémneho zúženia predkožky (fimózy) alebo pretrvávajúcich problémov môže byť nutný chirurgický zákrok, ako je obriezka. K tomuto však dochádza veľmi výnimočne.

Akékoľvek liečebné postupy by mali byť vždy konzultované s lekárom, ktorý na základe individuálnej diagnózy odporučí najvhodnejšiu liečbu.

 

Možné komplikácie

Napriek tomu, že je zápal predkožky často dobre liečiteľný, neriešený môže viesť k sérii komplikácií. Medzi tieto možné komplikácie patria:

 

  • Chronická infekcia: Nedostatočná liečba môže viesť k prechodu akútneho zápalu v chronický stav.
  • Fimóza: Zápal môže spôsobiť zúženie predkožky, čo môže viesť k obtiažnostiam pri odhaľovaní žaluďa a bolesti.
  • Parafimóza: Ak je predkožka uväznená za žaluďom a nemôže byť vrátená do pôvodnej polohy, môže dôjsť k vážnemu stavu nazývanému parafimóza, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.
  • Šírenie infekcie: Infekcia môže postúpiť a šíriť sa do ďalších oblastí, vrátane močového traktu. Môže spôsobiť zápaly prostaty, močového mechúra alebo obličiek.
  • Narušenie sexuálneho a močového zdravia: Zápal a jeho komplikácie môžu ovplyvniť sexuálnu funkciu a komfort, rovnako ako schopnosť normálne močiť.

 

Práve kvôli riziku možných komplikácií je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pri prvých príznakoch zápalu a pravidelne sa podrobovať lekárskym kontrolám, najmä ak sú prítomné faktory zvyšujúce riziko.

 

Záver

Zápal predkožky je relatívne bežný zdravotný problém, ktorý môže postihnúť mužov a chlapcov v akomkoľvek veku. Má mnoho potenciálnych príčin a môže viesť k sérii nepríjemných symptómov. Kľúčom k úspešnej liečbe je včasná diagnostika a vhodný liečebný plán, pričom je dôležité vziať do úvahy individuálne okolnosti každého pacienta. Prevencia, vrátane správnej intímnej hygieny a vhodných životných návykov, zohráva dôležitú úlohu v znižovaní rizika vzniku zápalu predkožky. V prípade akýchkoľvek príznakov je dôležité neváhať a vyhľadať lekársku pomoc, aby sa predišlo možným komplikáciám.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK553050/

https://www.re­searchgate.net/pu­blication/339755643­_Posthitis_an­d_Balanoposthi­tis

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/3752023/

pilulka

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.