Zápal nechtov, resp. zápal nechtového lôžka, je celkom bežný a častý problém – koža v okolí nechtu je začervenaná, opuchnutá a plná hnisu. Väčšinou tak naše telo reaguje na bakteriálnu infekciu, ktorá sa práve v okolí nechtu môže ľahko dostať pod kožu. Stačí len malá ranka spôsobená okusovaním nechtov, poranením, manikúrou alebo aj pracovným prostredím. Cieľom tohto článku je poskytnúť komplexný pohľad na príčiny, príznaky a liečbu zápalu nechtov.
Nechty sú ochranným plátom, ktoré u všetkých primátov – človeka nevynímajúc – chránia prsty a napomáhajú vnímaniu hmatu. Radí sa medzi tzv. kožné adnexy. Nechty (lat. ungues) sú zrohovatené útvary na konci každého prsta (pri rukách aj na nohách), ktoré sú tvorené prevažne keratínom (jeden z mnohých typov proteínov). Nechty jednak chránia končeky prstov na rukách aj na nohách, jednak napomáhajú vnímaniu hmatu.
Tvorí ho tvrdá bielkovina alfa-keratín, ktorá v živočíšnej ríši tvorí aj všetky kopytá, rohy a pazúry. Koži, ktorá obklopuje necht, sa hovorí nechtový val. Ten je k nechtu zo všetkých strán prirastený ochrannou kožtička. Viditeľný necht je iba časťou celého nechtu. Pod záhybom pokožky (zadným nechtovým valom) je totiž schovaný tzv. koreň nechtu. Z toho necht vyrastá a pomaly sa posúva po nechtovom lôžku, čo je mäkké bohato prekrvené tkanivo. S tým, ako sa necht posúva, tak so sebou „vezie“ aj túto kožtičku, ktorá následne odumiera. Sú to práve tieto mŕtve kožné bunky, ktoré sa odstraňujú pri manikúre.
Podstatnú úlohu má nechtové lôžko, ktoré vyživuje necht zospodu. Na nechtoch sa môžu podpísať drastické diéty alebo poruchy výživy. Pri nedostatku niektorých živín (bielkoviny, omega-3), vitamínov (A, D, E, B7, B12, pre nechty a vlasy – biotín) a minerálov (vápnik, zinok, selén, železo) býva necht vyschnutý, lámavý či vyblednutý. V prípade, že železa chýba v organizme veľké množstvo, môžu nechty zmeniť svoj tvar a prehýbať sa. Deformácia sa môže prejaviť na viacerých nechtoch súčasne. Nechtové lôžko je plné drobných krvných ciev a predovšetkým nervov, preto je prípadné narušenie či strhnutie nechtu extrémne bolestivé.
„Nechtový aparát je zložený z nechtových valov ukotvujúcich nechtovú platničku. Všetky časti nechtu môžu byť postihnuté chorobami, ktoré sa prejavujú špecifickými aj nešpecifickými príznakmi. Zapálenie si môžete priniesť z nechtového štúdia, pri hryzení nechtov, záder, pri nie príliš šetrne vykonanej manikúre alebo môže začať úplne nevinnou trieskou pod nechtom.
Paronychia bývajú bolestivé, ale obvykle nespôsobujú vážne zdravotné problémy. Pokiaľ vaše zamestnanie vyžaduje prácu s chemikáliami alebo čistiacimi prostriedkami, prípadne máte často mokré ruky, chráňte si ich nosením ochranných rukavíc. Keď sa paronychia vracia či príznaky mizne navštívte lekára. Toho vyhľadajte aj pokiaľ trpíte diabetom, prípadne máte problémy pri boji s infekciou pri zníženej imunite.“
Nechty plodu začínajú rásť okolo dvanásteho týždňa tehotenstva. Pri pôrode má dieťa už dokonale sformované nechty, ale sú veľmi krehké a tvárne. Nechty bábätiek rastú rýchlo, a preto sa deťom musia strihať nechty raz až dvakrát týždenne, aby sa bábätko nepoškriabalo.
Zápal sa objavuje na okraji nechtu v mäkkom tkanive tvoriacom nechtové lôžko. Stav môže vzniknúť bez jasnej príčiny, niekedy predchádza neodborné strihanie nechtu, poranenia alebo zarastanie nechtu. Vyvolávajúcimi činiteľmi sú najčastejšie baktérie, paronychium môže mať však aj plesňový pôvod. Vyššie riziko vzniku zápalu nechtového lôžka majú ľudia s oslabenou imunitou.
Akútna infekcia sa vyvíja rýchlo a netrvajú dlho. Za akútnym zápalom nechtov najčastejšie stoja bakteriálne infekcie, napríklad nejaký menej závažný stafylokok či enterokok, s ktorým si naše telo dokáže väčšinou poradiť samo. V takom prípade je zápal nechtu len prirodzenou obrannou reakciou imunitného systému. Bakteriálna infekcia spôsobujú akútna aj chronická paronychia – zápaly nechtových valov. Vznikajú prevažne pri traumách. Najčastejším etiologickým agens je Staphylococcus aureus, Streptococcus alebo Pseudomonas aeruginosa.
Infekcia sa však do tela nedostane len tak, spravidla na to potrebuje nejaký otvorený vstup. Tomu často sami napomôžeme, keď si hryzieme alebo otrhávame nechty a okolitú kožtičku. Vznikajú pri tom mikrotrhliny a ranky, v ktorých sa spomínané baktérie veľmi rady usídlia. Rovnako tak aj príliš častá či nešetrná manikúra môže viesť k poškodeniu živého tkaniva kožtičky, a teda zaneseniu infekcie. Problémom býva aj príliš suchá koža (má tendenciu praskať) či najmä na nohách zarastajúce nechty. U bábätiek je riziko cmúľania prstov, predovšetkým palcov au starších detí potom z dôvodu stresu či nervozity okusovania nechtov.
Niekedy sa infekcia vráti alebo príznaky trvajú týždne (chronická paronychia). Chronická paronychia je častejšie spôsobená podráždením z pracovných alebo environmentálnych expozícií (gastronómia, kaderníctvo či opatrovateľské služby). Menej často to môže byť spôsobené chronickou bakteriálnou alebo plesňovou infekciou.
Podobne neblahý vplyv má aj časté vystavenie nechtov dráždivým chemikáliám, napríklad čistiacim prostriedkom, alebo manuálna práca všeobecne. Chronické zápaly sa tiež často objavujú u ľudí s diabetom, tým skôr pokiaľ nedodržujú predpísanú liečbu, prípadne u ľudí so zníženou imunitou.
Zápal nechtu máva celkom jednoznačné príznaky, ktoré sa objavia väčšinou na kožtičke po stranách nechtu alebo vzadu pri nechtu. V mieste vzniku zápalu dôjde k začervenaniu kože a opuchu, na pohmat je koža teplá. Prst začne vcelku pochopiteľne nepríjemne bolieť (typická pulzujúca bolesť), je veľmi citlivý na dotyk. Oblasť je aj teplá na dotyk. Často sa vytvorí belavý až žltkastý absces naplnený hnisom. Po čase hnis začne vytekať, veľakrát pri nejakej činnosti vyžadujúcej ruky, prípadne pri chôdzi, ak je zápal na nohe.
Zápal nechtového lôžka je vidieť na prvý pohľad. Pri pokročilejšom zápale sa niekedy prevedie röntgen prsta, aby sa vylúčilo, či je zápalom postihnutá kosť daného prsta (osteomyelitída). Ak sú problémy s nechtom vážnejšie a dlhotrvajúce, potom je možné urobiť odber. Laboratórne vyšetrenie zistí konkrétnu bakteriálnu či mykotickú príčinu zápalu.
Zápal nechtu s miernym priebehom sa dá väčšinou vyliečiť doma. Pomôcť môžu obklady z repíka či harmančeka na zmiernenie opuchu a začervenanie. Na otvorené rany slúži dezinfekcia, prípadne hojivý antiseptický krém. Postihnuté miesto je nutné držať v čistote a suchu, prípadne krytí, či už s alebo bez hojivých antiseptických zložiek. Ďalším variantom na liečbu zapálených rán je čierna masť (Ichtoxyl), Višnevského balzam. Pokiaľ sa príznaky po 2–3 dňoch domácej liečby nezlepšia, navštívte svojho praktického lekára.
Liečbu môžu doplniť voľnopredajné masti či krémy s protizápalovými a antiseptickými účinkami. Zapálený necht je potrebné až do zahojenia držať v suchu a čistote. Zápal môžete pred vonkajším prostredím tiež chrániť obväzom či krytím, najlepšie s antiseptickou zložkou. Ak ťažkosti samy neustupujú, lekár môže predpísať primárne najprv lokálne antibiotiká, potom orálne.
V prípade výskytu kvasinkovej infekcie, teda najmä pri chronických zápaloch, sa používajú antimykotické krémy. Lekár tiež môže drobným rezom vypustiť hnis z abscesu. Ranu potom obviaže kvôli riziku reinfekcie a je potrebné ju kontrolovať a udržiavať v suchu a čistote.
Hnisavé bakteriálne infekcie sa liečia pomocou antibiotík, niekedy je však nutné vykonať chirurgický zákrok a zapálené miesto otvoriť a hnis vypustiť. Bez liečby môže aj spočiatku malý zápal postúpiť hlboko do tkanív, napadnúť celý prst. Vo vážnejších prípadoch a u ľudí s oslabenou imunitou sa infekcia môže rozšíriť hlbšie ku kosti. Niekedy sa tak pristupuje aj k chirurgickým zákrokom, keď sa odstraňuje časť nechtu, veľmi zriedkavo aj infikovaný prst.
Základom starostlivosti o nechty je správna hygiena rúk a nôh. Používajte jemné mydlá, ktoré nedráždia. Pokiaľ trpíte na suchú kožu v oblasti nechtov, používajte zvlhčujúce krémy, aby ste predišli prasklinkám a záderom. Pri manikúre dajte pozor na akékoľvek poranenie živého tkaniva, a to vrátane tenkej kožtičky nad nechtom. Nikdy sebe ani svojim deťom nestrihajte nechty príliš nakrátko.
Vyvarujte sa hryzeniu, trhaniu nechtov, jednoducho akejkoľvek možnosti vzniku prostredia vhodného pre baktérie a plesne. Zádery si pred ošetrením vždy dôkladne umyte ruky mydlom a následne záder opatrne odstrihnite sterilnými nožnicami či klieštikmi. Ideálne miesto ešte vydezinfikujte a prípadne potrite hojivou masťou.
Ak musíte pri pracovných alebo domácich činnostiach často namáčať ruky, prípadne pracujete s nejakými chemikáliami, zvážte nosenie ochranných rukavíc. Je tiež možné, že ste alergickí len na určitú látku a pomôže vám zmena chemického prípravku. Diabetici by mali kontrolovať svoju hladinu cukru a dodržiavať lekárom stanovené odporúčania.
Dalo by sa povedať, že občasný akútny zápal nechtu je banalita, ktorá pri správnej domácej starostlivosti zmizne zhruba do týždňa. Ak sa však stav zápalu zhoršuje, prípadne sa mierne príznaky vlečú príliš dlho, je na mieste návšteva lekára, ktorý vám pravdepodobne predpíše antibiotiká či antimykotický krém. Bakteriálnym a hubovým infekciám sa však dá v mnohých prípadoch rovno predísť dodržiavaním hygienických zásad, posilnením imunity a vhodnou starostlivosťou o nechty a okolitú pokožku.
https://www.healthline.com/health/paronychia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324059
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2009/03/16.pdf
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2017/02/04.pdf
https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2013/04/05.pdf
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15327-nail-infection-paronychia
https://cpzp.cz/clanek/3439–0-Nehty-jako-obraz-naseho-zdravi.html
Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.