Zápal mandlí alebo tonzilitída je akútny zápal krčných mandlí. V spoločnosti je toto ochorenie známe aj ako angína a najčastejším pôvodcom sú baktérie, konkrétne streptokoky. Typické pre toto ochorenie je začervenanie a zdurenie mandlí, ktoré môžu byť pokryté bielymi povlakmi, ťažké prehĺtanie a horúčka.
Krčné mandle sú súčasťou tzv. Waldeyerovho okruhu. Ide o okruh spájajúci dýchacie a prehĺtacie cesty. Pri narodení sú krčné mandle malé, postupne sa zväčšujú a najväčšie bývajú okolo desiateho roku života, potom sa postupne znova zmenšujú.
Fungujú ako filter proti baktériám a vírusom. Sú súčasťou imunitného systému človeka a sú prvým miestom, kde sa zachytia antigény, ktoré vniknú do tela ústnou alebo nosnou dutinou. Často ide teda o prvý orgán, v ktorom dochádza k premnoženiu baktérií. Pokiaľ dôjde k odstráneniu krčných mandlí ich funkciu nahradia ďalšie časti lymfatického okruhu.
„Zápal krčných mandlí, tonzilitída, ale aj angína je označenie pre infekčné ochorenie, najčastejšie bakteriálneho pôvodu. Zápal sa prejavuje silnou bolesťou v krku, zväčšenými mandľami s belavým povlakom a teplotou.
Toto ochorenie častejšie postihuje deti. Je veľmi dôležité nepodceniť dostatočnú liečbu a kľudový režim, aby sa predišlo budúcim zdravotným komplikáciám."
Zápal mandlí predstavuje bežné ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkami. Prenášačom môže byť aj osoba, u ktorej nie sú zjavné žiadne príznaky choroby. Inkubačný čas je 1 – 3 dni a choroba väčšinou vypukne u jedincov s oslabeným imunitným systémom.
Zápaly mandlí sú časté predovšetkým v zimných mesiacoch, avšak ak v lete sa môžu objaviť – na vine býva prudký rozdiel teplôt. V lete teda môže angína prepuknúť ochorenie pri prechode zo silne klimatizovaných miestností do horúcich letných dní. Angína môže prepuknúť v teplých mesiacoch ako dôsledok presunu zo silne klimatizovanej miestnosti von do tepla. Na druhej strane, v zime môže vzniknúť pri prechode z prehriatej miestnosti do mrazu.
Konkrétnou príčinou môžu byť vírusy, baktérie alebo plesne:
Príčinou je väčšinou streptokok alebo stafylokok. Streptokok sa pritom na našom tele a slizniciach vyskytuje úplne bežne, niektoré typy ale môžu vyvolať zápal mandlí, napr. Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae.
Najčastejšie býva spôsobený herpetickými vírusmi.
Nejedná sa o častú príčinu. Objavuje sa skôr u pacientov s HIV ochorením alebo u onkologicky chorých pacientov, ktorí majú oslabenú imunitu vplyvom užívaných liekov.
Ochorenie sa väčšinou ako prvé prejaví škrabaním v krku, ťažkosťami s prehĺtaním a následne horúčkou, ktorá môže dosahovať aj vyššie hodnoty ako 38 °C. Mandle bývajú prvýkrát začervenané a postupne sa na nich tvorí biely povlak, ten sa potom môže objaviť aj na jazyku. K typickým príznakom patria aj zväčšené podčeľustné lymfatické uzliny.
Medzi jednotlivé symptómy teda patria:
Diagnostiku stanoví lekár po starostlivom vyšetrení ústnej dutiny. Konkrétne vykoná výter z krku, ďalej sa pozrie na stav mandlí, či sú začervenané alebo či sa na nich objavujú čapy. V neposlednom rade prehmatá lymfatické lymfatické uzliny a skontroluje, či sú zdurené.
Tiež môžu byť vykonané odbery krvi, na základe ktorých môže lekár stanoviť, v akej miere je organizmus napadnutý zápalom.
Liečba sa odvíja od pôvodcu zápalu mandlí. Pokiaľ je angína spôsobená baktériami, veľmi dobre reaguje na antibiotiká (penicilín). Pokiaľ sú pôvodcom ochorenia vírusy, nie je antibiotická liečba nutná a podávajú sa iba lieky na tíšenie príznakov. Ďalej sa odporúča podporná liečba:
Zápal mandlí má tendenciu sa vracať, preto je potrebné dodržať pokojovú rekonvalescenciu ešte dva týždne po prekonaní choroby, aby nedochádzalo k recidíve.
Ak sa zápal pravidelne opakuje a ochorenie prechádza do chronického stavu, môže lekár odporučiť odstránenie mandlí, ktoré sa vykonáva chirurgicky v úplnej anestézii. K odstráneniu sa pristupuje aj pokiaľ na mandliach vznikajú hnisavé ložiská, nádory alebo v prípade vrodených chýb.
Zápal mandlí sa určite nevypláca prechádzať, vždy je potrebné zápal poriadne vyliečiť doma v pokoji. Prechádzanie choroby môže spôsobiť rôzne komplikácie:
V prípade reumatickej horúčky hovoríme o zápalovom ochorení rôznych tkanív, prevažne môžu byť napadnuté kĺby, srdce, cievy alebo nervový systém a viesť tak k trvalému poškodeniu. Zápal sa môže tiež rozšíriť do hlbších tkanív a vytvoriť tak bolestivý absces, ktorý treba odstrániť chirurgicky.
Najlepšou prevenciou proti zápalu mandlí je predovšetkým posilnenie imunity a dodržiavanie hygienických návykov. Vhodné je dodržiavať zdravý životný štýl, dbať na dostatok vitamínov, fyzickú aktivitu, pravidelnú hygienu a znížiť stresové faktory v živote. Inšpiráciu môžete nájsť napríklad v podcaste Životosprávy:
Určite je vhodné sa vyhnúť kontaktu s chorými jedincami, pretože nákaza sa šíri kvapôčkovo. Zápal mandlí sa vyskytuje skôr v zimných mesiacoch, preto je na mieste sa dostatočne obliekať a minimalizovať veľké teplotné rozdiely.
Zápal mandlí prekoná v živote takmer každý. Najčastejšie zápal mandlí postihne deti do 15 rokov, po puberte sa mandle postupne zmenšujú. Chorobu sa určite neodporúča prechádzať, pretože by mohlo dochádzať k recidíve. Pôvodcom je najčastejšie streptokok, k prepuknutiu choroby dochádza v prípade zníženej imunity jednotlivca. Preto je najlepšou prevenciou posilňovanie imunity a dodržiavanie hygienických návykov.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544342/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tonsillitis/symptoms-causes/syc-20378479
https://www.webmd.com/oral-health/tonsillitis-symptoms-causes-and-treatments
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21146-tonsillitis
https://www.ftn.cz/tonsillitis-717/
https://www.healthdirect.gov.au/tonsillitis
https://www.healthline.com/health/tonsillitis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/156497
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.