Zápal kolena, známy tiež ako artritída kolena, je stav, ktorý postihuje mnoho ľudí po celom svete. Môže mať rôzne príčiny a prejavy, a preto je dôležité sa mu venovať a porozumieť mu. V tomto článku sa dozviete, čo spôsobuje zápal kolena, aké sú jeho príznaky a akými spôsobmi je možné ho liečiť a predchádzať. Zápal kolena môže ovplyvniť kvalitu života a schopnosť vykonávať každodenné aktivity, a preto je dôležité ho úspešne zvládnuť.
Artritída znamená zápalové ochorenie jedného alebo viacerých kĺbov, ktoré môže byť spôsobené infekčnou aj neinfekčnou príčinou. Postihnutie býva spojené so zvýšenou teplotou kĺbu, opuchom, začervenaním a bolesťami. Kolenná artritída postihuje jeden z najzložitejších kĺbov v ľudskom tele, ktorý tvorí spojenie 3 kostí (stehenná, holenná, jabĺčka), chrupavky, väzov a šliach. Môže sa prejavovať akútne po úrazoch, infekciách alebo chronicky v dôsledku opotrebenia, autoimunitných ochorení alebo genetických faktorov. Tento stav obmedzuje pohyblivosť a môže spôsobiť bolesť pri bežných činnostiach, ako je chôdza či státie.
Príčiny zápalu kolena sú rôznorodé a môžu zahŕňať nasledujúce faktory:
Jedným z hlavných príznakov je bolesť v oblasti kolena. Bolesť môže byť akútna alebo chronická.
Zápal môže spôsobiť opuch kolena, ktorý môže byť znateľný a veľmi bolestivý.
Pacienti môžu mať obmedzenú schopnosť ohýbať alebo naťahovať koleno. Kĺb môže tiež vykazovať známky stuhnutosti.
Koža môže byť začervenaná a na dotyk teplá.
Diagnostika zápalu kolena je kľúčová pre správnu liečbu a stanovenie presného typu zápalu. Lekár najskôr odoberie anamnézu, kde sa vás spýta na aktuálny stav a históriu zranení a prevedie fyzikálne vyšetrenie bolestivosti a pohyblivosti. Na určenie rozsahu zápalu môže lekár vykonať röntgenové snímky, CT alebo MRI. Prítomnosť zápalu môže pomôcť určiť odber synoviálnej tekutiny z kĺbu alebo krvné testy.
„Zápal kĺbov môže byť veľmi bolestivým stavom. Bolesti kolenných kĺbov postihujú väčšinu populácie a ich príčiny môžu byť veľmi pestré, preto aj stanovenie diagnózy môže byť niekedy značne sťažené. Dôkladné vyšetrenie zahŕňajúce anamnézu, fyzikálne vyšetrenie a zobrazovacie metódy vykoná ortopéd či reumatológ.
V prípade prítomnosti kĺbovej tekutiny je vhodné vykonať vpich ihlou, tekutinu odsať a nechať ju vyšetriť. Pri autoimunitných príčinách sa vykonávajú krvné odbery autoprotilátok, pre lekárov je veľmi užitočný napríklad reumatoidný faktor. Jednou z možných diagnóz pri zápale kolena je reumatoidná artritída. Ide o závažné zápalové autoimunitné kĺbové ochorenie, ktoré pri neskorej diagnóze alebo rezistencii na terapiu dokáže pacienta invalidizovať aj mu významne skrátiť život.“
Lekár môže predpísať protizápalové lieky, analgetiká, v infekčných prípadoch antibiotiká, u autoimunitných príčin imunosupresíva, biologickú liečbu či glukokortikoidy.
Fyzioterapia a silový tréning pomáhajú posilniť svaly, šľachy aj väzy okolo kolena, a tým zlepšiť jeho pohyblivosť.
V niektorých prípadoch sa injekcie kortikosteroidov vykonávajú do kĺbu na zmiernenie zápalu.
V prípade vážneho poškodenia kĺbu môže byť potrebná chirurgická liečba, vrátane artroskopie alebo náhrady kĺbu.
Prevencia zápalu kolena je dôležitá pre udržanie zdravých kĺbov a zníženie rizika vzniku zápalu. Tu je niekoľko dôležitých krokov, ktoré môžete podniknúť:
Ak je vám diagnostikovaný zápal kolena, dodržujte liečebný plán a odporúčania lekára. Včasná liečba a prevencia môžu pomôcť minimalizovať potenciálne komplikácie a zlepšiť kvalitu života. Jediným riešením nie je chirurgická liečba, veľké množstvo problémov s kolenom vyriešite aj vhodne zvoleným cvičebným plánom a rehabilitáciou.
https://www.webmd.com/osteoarthritis/ostearthritis-of-the-knee-degenerative-arthritis-of-the-knee
https://medlineplus.gov/ency/article/003187.htm
https://www.nidirect.gov.uk/conditions/knee-pain
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/swollen-knee/symptoms-causes/syc-20378129
https://www.revmaticke-nemoci.cz/
Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.