Zápal Achillovej šľachy, lekársky zvaný tendinitída, sa prejavuje opuchom a bolesťou v spodnej časti nohy. Vyskytuje sa najmä u bežcov či iných športovcov, ale vplyvom prirodzeného starnutia či výskytom artritídy hrozí často aj u starších ročníkov. Tento článok si kladie za cieľ poskytnúť o tomto probléme komplexný prehľad.
Šľacha spája sval lýtkový (gastrocnemius) s pätovou kosťou (calcaneus). Achillova šľacha je naša najpevnejšia šľacha, ktorá v rámci pohybu plní nenahraditeľné funkcie:
Achillova šľacha prenáša silu lýtkového a podkolenného svalu na pätnú kosť. To umožňuje pohyb nohy v členku, ako je obyčajná chôdza, chôdza po schodoch, beh, skákanie a podobne. Pri každom takom pohybe sa na nej prenáša váha celého tela.
Achillova šľacha podporuje stabilitu členka a umožňuje tak napríklad aj postoj na špičkách nôh.
Pri pohybe ako je skákanie Achillovka funguje v podstate ako pružina, ktorá udržuje energiu. To umožňuje efektívnejší pohyb nohy.
Achillova šľacha sa začína uprostred lýtka a tiahne sa až k päte. Spája lýtkové svaly v zadnej časti nôh s kosťou päty.
Achillovu šľachu tvoria silné vlákna kolagénu, elastínu a proteoglykánov. Tieto vlákna nie sú orientované vertikálne, ale sú usporiadané do špirálovej štruktúry, čo zaisťuje odolnosť a pevnosť tejto šľachy. Rovnako ako pri ostatných šľachách obklopuje každú vrstvu Achillovej šľachy vrstva buniek paratenónu, ktorá zaisťuje prietok krvi do šliach a lubrikuje ich pri pohybe.
Zápal Achillovej šľachy býva často spôsobený opakovaným alebo intenzívnym namáhaním Achillovej šľachy, najmä u ľudí, ktorí športujú len nárazovo alebo ktorí náhle zvýšili intenzitu pohybu. Štruktúra Achillovej šľachy sa navyše s vekom oslabuje, čo môže spôsobiť, že je čím ďalej náchylnejšia na poranenie.
Medzi rozličné príčiny a prispievajúce faktory môže patriť:
Rizikové môžu byť všeobecne tie športové aktivity, pri ktorých dochádza k nárazom do pevnej podložky, rýchlym zmenám smeru alebo prudkým odrazom – typicky napríklad tenis, basketbal či futbal.
Mikrotraumy sú malé, opakované poškodenia a stresové zaťaženia, ktoré vznikajú v dôsledku opakovaných pohybov alebo preťažovania. Môžu byť jedným z prispievajúcich faktorov zápalu Achillovej šľachy.
Pri behu sa Achillova šľacha opakovane naťahuje a sťahuje, pričom pri nesprávnej technike behu (viď nižšie) sa môže zvýšiť stres a tlak na túto šľachu. Pred behom je preto dôležité sa poriadne pretiahnuť.
Obuv, ktorá nezaisťuje dostatočnú podporu alebo absorpciu nárazov, môže tiež prispieť k vzniku zápalu.
V niektorých prípadoch môžu pomôcť vhodné vložky do topánok.
Niektoré abnormality spôsobujú zlú distribúciu tlaku a záťaže na túto šľachu. Môže ísť napríklad o ploché nohy alebo nedostatočnú flexibilitu členka a lýtkových svalov.
Nedostatok estrogénu u žien po menopauze môže znížiť elasticitu šliach a zvýšiť riziko poranenia a zápalu.
Nedostatočná výživa alebo nedostatok určitých živín môže mať vplyv na zdravie šliach a svalov. Dôležité sú okrem iného omega 3, zinok alebo vitamín B6. Skúste preto do svojho jedálnička zahrnúť viac rýb, orechov, semienok a listovej zeleniny.
Na rozvoj zápalu Achillovej päty môžu byť náchylnejšie najmä osoby s ochorením reumatoidnej artritídy. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí najmä diabetes mellitus a nadváha/obezita.
Beh je pre všeobecne zdravých ľudí veľmi prospešná aktivita. To však platí len keď je vykonávaná správne, inak si môžeme paradoxne uškodiť – napríklad práve zápalom achillovky. Medzi časté bežecké zlozvyky patria:
Bolesť v oblasti Achillovej šľachy patrí medzi najčastejšie príznaky zápalu. Mierna a tupá bolesť alebo naopak silná až pálčivá bolesť zvyčajne začína v zadnej časti nohy alebo nad pätou po behu alebo inej aktivite. Bolesť sa však môže šíriť aj do okolitých oblastí. Bolesť môže ďalej dopĺňať:
„Zápal Achillovej päty sa najčastejšie rozvíja vplyvom jej dlhodobého preťažovania. Ďalšie dôvody vzniku zápalu sú úrazy alebo chronické ochorenia, ako je reumatoidná artritída. Medzi rizikové faktory patrí napr. obezita, diabetes a nevhodná obuv. Pri problémoch s Achillovou pätou neváhajte navštíviť lekára, ktorý zvolí vhodnú liečbu.“
Lekár počas prehliadky jemne stlačí postihnutú oblasť, aby zistil, kde presne sa prejavuje bolesť, citlivosť alebo opuch. Tiež zhodnotí pružnosť, usporiadanie, rozsah pohybu a reflexy nohy a členku. Následne môže odporučiť nejaký zobrazovací test na presnejšie posúdenie stavu:
V prípadoch mierneho a stredne ťažkého zápalu je obvykle účinná konzervatívna liečba, teda zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a podpora hojenia šľachy. Základom je obvykle odpočinok, ľadovanie a protizápalové lieky (napr. ibuprofén).
To môžu navyše doplniť aj ďalšie postupy v rámci fyzioterapie. Pokiaľ sa stav dlho nelepší alebo sa dokonca zhoršuje, môžu prísť na rad chirurgické postupy. Toto sú niektoré z možností:
Fyzioterapeuti predpisujú špecifické cvičenia na preťahovanie a posilňovanie, aby podporili hojenie a posilnenie Achillovej šľachy.
Vložka do topánok (popr. len klin, ktorý mierne zdvihne päty) môže poskytnúť oporu a zmierniť tlak pôsobiaci na Achillovú šľachu.
Kompresné obväzy, prípadne kompresné pančuchy či ponožky, môžu znížiť opuch a podporiť cirkuláciu krvi.
Oprava Achillovej šľachy, najmä ak došlo k pretrhnutiu. Chirurg spojí poškodené časti šľachy a zaistí ich pevné spojenie.
Zákrok, pri ktorom je Achillova šľacha rezaná a potom predĺžená. Tým sa znižuje napätie na šľachu a zaistí sa lepšie hojenie.
Neinvazívna procedúra, pri ktorej sa aplikujú rázové vlny na postihnutú oblasť na stimuláciu hojenia šľachy.
Zápalu Achillovej šľachy síce nemožno vždy úplne zabrániť, môžete však prijať opatrenia, ktoré podstatne znížia riziko:
Pri zápale Achillovej šľachy môžu nastať rôzne komplikácie s následkami, najmä pokiaľ sa riadne nediagnostikujú a neliečia. Niektoré z týchto komplikácií a následkov môžu byť:
Achillova šľacha zaisťuje pohyb nohy a členku, a preto je dôležité ju chrániť. Zápal tejto šľachy je bolestivým a nepríjemným stavom, ktorý môže byť spôsobený nadmerným zaťažením, nesprávnou technikou behu a anatomickými abnormalitami. Včasná diagnostika a správna liečba zápalu Achillovej šľachy sú kľúčové pre zabezpečenie rýchleho uzdravenia, minimalizáciu komplikácií a následkov a obnovenie normálnej funkcie šľachy a spodnej končatiny. Nemenej dôležitá je aj prevencia, obzvlášť u športov.
Tento článok má iba informatívny charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.
https://www.hss.edu/condition-list_achilles-tendon.asp
https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/achilles-tendonitis
https://my.clevelandclinic.org/health/body/21927-achilles-tendon
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/achilles-tendinitis/symptoms-causes/syc-20369020
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/achilles-tendinitis/diagnosis-treatment/drc-20369025
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.