Zápal Achillovej šľachy: príčiny, liečba a prevencia

Zápal Achillovej šľachy, lekársky zvaný tendinitída, sa prejavuje opuchom a bolesťou v spodnej časti nohy. Vyskytuje sa najmä u bežcov či iných športovcov, ale vplyvom prirodzeného starnutia či výskytom artritídy hrozí často aj u starších ročníkov. Tento článok si kladie za cieľ poskytnúť o tomto probléme komplexný prehľad.

Lieky na bolesť kĺbov, svalov a šliach

pilulka

Čo je Achillova šľacha a aká je jej funkcia

Šľacha spája sval lýtkový (gastrocnemius) s pätovou kosťou (calcaneus). Achillova šľacha je naša najpevnejšia šľacha, ktorá v rámci pohybu plní nenahraditeľné funkcie:

 

 

Prenos síly

Achillova šľacha prenáša silu lýtkového a podkolenného svalu na pätnú kosť. To umožňuje pohyb nohy v členku, ako je obyčajná chôdza, chôdza po schodoch, beh, skákanie a podobne. Pri každom takom pohybe sa na nej prenáša váha celého tela.

Stabilita

Achillova šľacha podporuje stabilitu členka a umožňuje tak napríklad aj postoj na špičkách nôh.

Flexibilita

Pri pohybe ako je skákanie Achillovka funguje v podstate ako pružina, ktorá udržuje energiu. To umožňuje efektívnejší pohyb nohy.

Anatómia Achillovej šľachy

Achillova šľacha sa začína uprostred lýtka a tiahne sa až k päte. Spája lýtkové svaly v zadnej časti nôh s kosťou päty. 

 

Achillovu šľachu tvoria silné vlákna kolagénu, elastínu a proteoglykánov. Tieto vlákna nie sú orientované vertikálne, ale sú usporiadané do špirálovej štruktúry, čo zaisťuje odolnosť a pevnosť tejto šľachy. Rovnako ako pri ostatných šľachách obklopuje každú vrstvu Achillovej šľachy vrstva buniek paratenónu, ktorá zaisťuje prietok krvi do šliach a lubrikuje ich pri pohybe.

Príčiny zápalu

Zápal Achillovej šľachy býva často spôsobený opakovaným alebo intenzívnym namáhaním Achillovej šľachy, najmä u ľudí, ktorí športujú len nárazovo alebo ktorí náhle zvýšili intenzitu pohybu. Štruktúra Achillovej šľachy sa navyše s vekom oslabuje, čo môže spôsobiť, že je čím ďalej náchylnejšia na poranenie.

 

Medzi rozličné príčiny a prispievajúce faktory môže patriť:

Typ aktivity

Rizikové môžu byť všeobecne tie športové aktivity, pri ktorých dochádza k nárazom do pevnej podložky, rýchlym zmenám smeru alebo prudkým odrazom – typicky napríklad tenis, basketbal či futbal.

Mikrotraumy

Mikrotraumy sú malé, opakované poškodenia a stresové zaťaženia, ktoré vznikajú v dôsledku opakovaných pohybov alebo preťažovania. Môžu byť jedným z prispievajúcich faktorov zápalu Achillovej šľachy.

Nesprávna technika behu

Pri behu sa Achillova šľacha opakovane naťahuje a sťahuje, pričom pri nesprávnej technike behu (viď nižšie) sa môže zvýšiť stres a tlak na túto šľachu. Pred behom je preto dôležité sa poriadne pretiahnuť.

Nosenie nesprávnej obuvi

Obuv, ktorá nezaisťuje dostatočnú podporu alebo absorpciu nárazov, môže tiež prispieť k vzniku zápalu.

 

V niektorých prípadoch môžu pomôcť vhodné vložky do topánok.

Anatomické alebo biomechanické abnormality

Niektoré abnormality spôsobujú zlú distribúciu tlaku a záťaže na túto šľachu. Môže ísť napríklad o ploché nohy alebo nedostatočnú flexibilitu členka a lýtkových svalov.

Nedostatok hormónov

Nedostatok estrogénu u žien po menopauze môže znížiť elasticitu šliach a zvýšiť riziko poranenia a zápalu.

Nesprávna výživa

Nedostatočná výživa alebo nedostatok určitých živín môže mať vplyv na zdravie šliach a svalov. Dôležité sú okrem iného omega 3, zinok alebo vitamín B6. Skúste preto do svojho jedálnička zahrnúť viac rýb, orechov, semienok a listovej zeleniny.

Iné ochorenia

Na rozvoj zápalu Achillovej päty môžu byť náchylnejšie najmä osoby s ochorením reumatoidnej artritídy. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí najmä diabetes mellitus a nadváha/obezita.

Príklady nesprávnej techniky behu

Beh je pre všeobecne zdravých ľudí veľmi prospešná aktivita. To však platí len keď je vykonávaná správne, inak si môžeme paradoxne uškodiť – napríklad práve zápalom achillovky. Medzi časté bežecké zlozvyky patria:

 

  • príliš dlhé kroky
  • vysoká frekvencia krokov
  • nedostatočné zdvíhanie nôh
  • zlý odraz preťaženie zostupom

Príznaky zápalu Achillovej šľachy

Bolesť v oblasti Achillovej šľachy patrí medzi najčastejšie príznaky zápalu. Mierna a tupá bolesť alebo naopak silná až pálčivá bolesť zvyčajne začína v zadnej časti nohy alebo nad pätou po behu alebo inej aktivite. Bolesť sa však môže šíriť aj do okolitých oblastí. Bolesť môže ďalej dopĺňať:

 

  • Zvýšená citlivosť, opuch a začervenanie
  • Citlivosť na dotyk
  • Ranná stuhnutosť (môže sa zlepšiť aktivitou)
  • Obmedzená pohyblivosť
  • Zvýšená bolesť pri aktivite
  • Trhanie alebo šklbanie počas pohybu
  • Nekomfort počas chôdze alebo behu

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Zápal Achillovej päty sa najčastejšie rozvíja vplyvom jej dlhodobého preťažovania. Ďalšie dôvody vzniku zápalu sú úrazy alebo chronické ochorenia, ako je reumatoidná artritída. Medzi rizikové faktory patrí napr. obezita, diabetes a nevhodná obuv. Pri problémoch s Achillovou pätou neváhajte navštíviť lekára, ktorý zvolí vhodnú liečbu.“

Diagnostické metódy

Lekár počas prehliadky jemne stlačí postihnutú oblasť, aby zistil, kde presne sa prejavuje bolesť, citlivosť alebo opuch. Tiež zhodnotí pružnosť, usporiadanie, rozsah pohybu a reflexy nohy a členku. Následne môže odporučiť nejaký zobrazovací test na presnejšie posúdenie stavu:

 

  • Röntgen: Röntgenové lúče síce nemôžu zobraziť mäkké tkanivá, vrátane šliach, môžu však pomôcť vylúčiť iné stavy, ktoré spôsobujú podobné príznaky.
  • Ultrazvuk: Ultrazvuk využíva zvukové vlny na vizualizáciu mäkkých tkanív. Zariadenie tiež môže vytvárať snímky Achillovej šľachy v pohybe v reálnom čase. Dopplerov ultrazvuk navyše dokáže vyhodnotiť prietok krvi okolo šľachy.
  • Magnetická rezonancia (MRI): Pomocou rádiových vĺn a veľmi silného magnetu môžu MRI prístroje vytvoriť veľmi podrobné snímky Achillovej šľachy.

Liečba

V prípadoch mierneho a stredne ťažkého zápalu je obvykle účinná konzervatívna liečba, teda zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a podpora hojenia šľachy. Základom je obvykle odpočinok, ľadovanie a protizápalové lieky (napr. ibuprofén). 

 

To môžu navyše doplniť aj ďalšie postupy v rámci fyzioterapie. Pokiaľ sa stav dlho nelepší alebo sa dokonca zhoršuje, môžu prísť na rad chirurgické postupy. Toto sú niektoré z možností:

Cvičenie a rehabilitácia

Fyzioterapeuti predpisujú špecifické cvičenia na preťahovanie a posilňovanie, aby podporili hojenie a posilnenie Achillovej šľachy.

Ortopedická obuv či vložky

Vložka do topánok (popr. len klin, ktorý mierne zdvihne päty) môže poskytnúť oporu a zmierniť tlak pôsobiaci na Achillovú šľachu.

Kompresia

Kompresné obväzy, prípadne kompresné pančuchy či ponožky, môžu znížiť opuch a podporiť cirkuláciu krvi.

Reparácia

Oprava Achillovej šľachy, najmä ak došlo k pretrhnutiu. Chirurg spojí poškodené časti šľachy a zaistí ich pevné spojenie.

Tenotómia

Zákrok, pri ktorom je Achillova šľacha rezaná a potom predĺžená. Tým sa znižuje napätie na šľachu a zaistí sa lepšie hojenie.

Rázová vlna (ESWT)

Neinvazívna procedúra, pri ktorej sa aplikujú rázové vlny na postihnutú oblasť na stimuláciu hojenia šľachy.

Prevencia a odporúčania pre športovcov

Zápalu Achillovej šľachy síce nemožno vždy úplne zabrániť, môžete však prijať opatrenia, ktoré podstatne znížia riziko:

  • Aktivitu zvyšujte postupne
  • Neponáhľajte sa – pred aktivitou sa rozcvičte
  • Noste správnu obuv
  • Naťahujte sa
  • Posilnite svoje lýtkové svaly
  • Voľte alternatívne aktivity – beh môžete vymeniť za jazdu na bicykli či plávanie

Komplikácie a možné následky

Pri zápale Achillovej šľachy môžu nastať rôzne komplikácie s následkami, najmä pokiaľ sa riadne nediagnostikujú a neliečia. Niektoré z týchto komplikácií a následkov môžu byť:

 

  • Chronická bolesť/zápal – zápal môže spôsobiť trvalú bolesť a nepohodlie. Pokiaľ sa zápal nelieči efektívne alebo ak sú faktory, ktoré spôsobujú zápal, trvalé, môže sa zápal stať chronickým. Chronický zápal sa lieči ťažšie a môže vyžadovať dlhodobú rehabilitáciu.
  • Kostný výrastok – chronický zápal Achillovej šľachy viesť k tvorbe kostných výrastkov, ktoré sa tvoria v oblasti, kde sa šľacha pripája k pätovej kosti.
  • Ruptúra šľachy – zápal môže oslabiť šľachu a urobiť ju zraniteľnejšou voči natrhnutiu (ruptúre) – bolestivému zraneniu, ktoré si obvykle vyžaduje chirurgický zákrok.
  • Dlhodobé obmedzenie pohybu
  • Nedostatočná pohyblivosť

Záver

Achillova šľacha zaisťuje pohyb nohy a členku, a preto je dôležité ju chrániť. Zápal tejto šľachy je bolestivým a nepríjemným stavom, ktorý môže byť spôsobený nadmerným zaťažením, nesprávnou technikou behu a anatomickými abnormalitami. Včasná diagnostika a správna liečba zápalu Achillovej šľachy sú kľúčové pre zabezpečenie rýchleho uzdravenia, minimalizáciu komplikácií a následkov a obnovenie normálnej funkcie šľachy a spodnej končatiny. Nemenej dôležitá je aj prevencia, obzvlášť u športov.

 

Tento článok má iba informatívny charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

Zdroje

https://www.hss­.edu/condition-list_achilles-tendon.asp

https://www.pen­nmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/con­ditions-treated-a-to-z/achilles-tendonitis

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/body/21927-achilles-tendon

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/achilles-tendinitis/symptoms-causes/syc-20369020

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/achilles-tendinitis/di­agnosis-treatment/drc-20369025

 

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.