Žalúdočné vredy: príčiny, príznaky a liečba

Žalúdočné vredy sú súhrnným označením pre zápalové ochorenie sliznice tráviaceho traktu. Bežne sa tiež stretávame s termínom vredová gastroduodenálna choroba. Vredová infekcia sa obvykle nachádza nielen v žalúdku (gaster), ale aj v dvanástniku (duodenum), prípadne v pažeráku. Peptické vredy je spoločné označenie pre žalúdočné a dvanástnikové vredy. Počas svojho života sa s touto diagnózou stretne zhruba každý desiaty Slovák.

Čo teda sú žalúdočné vredy?

Toto zápalové ochorenie spôsobujú defekty na sliznici žalúdka alebo dvanástnika. Žalúdok (gaster, ventriculus) je dutý orgán, ktorý má za funkciu mechanické a chemické spracovanie tráveniny, ďalej tiež miešanie a spracovanie pred ďalším posunom do tenkého čreva. U človeka ide o rozšírenú časť tráviacej trubice, ktorá nadväzuje na pažerák a ďalej pokračuje ako dvanástnik. Svalový vak je uložený v brušnej dutine pod ľavou bráničnou klenbou, nachádzajúci sa medzi slezinou a pečeňou. Sliznica žalúdka u zdravého človeka je pokrytá hlienom, ktorý ju chráni pred pôsobením agresívnych žalúdočných štiav. Tieto šťavy obsahujú tráviace enzýmy a kyselinu chlorovodíkovú. Pri oslabení hlienovej vrstvy, najčastejšie pôsobením vonkajších vplyvov alebo ak je produkovaný nadbytok žalúdočných kyselín, dôjde k poškodeniu žalúdočnej sliznice. V takto narušenom mieste vzniká vred.

Žalúdočné vredy sa najčastejšie diagnostikujú u ľudí nad 60 rokov, častejšie u mužov. Bežne sa však stretávame s týmto ochorením aj u mladších pacientov. Choroba je tiež podmienená geneticky a nezriedka sa s ňou stretávame opakovane.

Príčiny vzniku žalúdočných vredov

  • Nadmerná spotreba liekov proti bolesti (NSAID), tzv. nesteroidných antiflogistík, ide napríklad o ibuprofén, kyselinu acetylsalicylovú, diklofenak a pod.), ktoré sa často používajú pri bolesti chrbta a kĺbov.
  • Infekcia baktérie Helicobacter pylori – predtým išlo hlavne o prenos z človeka na človeka, najčastejšie v rámci jednej rodiny. V súčasnosti nakazenie touto baktériou ubúda. Na ľahké zistenie prítomnosti baktérie Helicobacter pylori môžete opatriť jednoduchý domáci test.
  • Prekonanie ťažkých chorôb alebo popálenín.
  • Zriedkavé ochorenie Zollingerov-Ellisonov syndróm, ktoré spôsobuje nadprodukciu žalúdočných štiav.
     

Zhoršenie a pomalšie hojenie žalúdočných vredov ďalej podporuje zlá životospráva, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a časté vystavenie stresu. Konzumácia pikantných, tučných a korenených jedál má vplyv na pomalšie hojenie žalúdočnej sliznice a ďalších orgánov. Fajčenie narúša produkciu hlienu a spôsobuje nadmernú produkciu žalúdočných štiav.

 

Príznaky žalúdočných vredov

Tým, že je prítomnosť žalúdočných vredov často ovplyvnená prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori, sú ich príznaky často zameniteľné. Výskyt žalúdočných vredov často oznamuje pálčivá bolesť, lokalizovaná v oblasti žalúdka. V prípade, že ide o vred nachádzajúci sa v dvanástniku, sa bolesť ozýva skôr na pravej strane brucha. Bolenie často sprevádzajú aj tráviace problémy. Veľa prípadov tohto ochorenia prebieha aj bez príznakov a ku komplikáciám dochádza až po prasknutí alebo krvácaní vredu. S týmto priebehom choroby sa najčastejšie stretávame u seniorov starších ako 70 rokov. Pri žalúdočnom vrede sa bolesť objavuje skoro po jedle za 15–20 minút a zlepšuje sa po vyzvracaní. Pri dvanástnikovom vrede sa bolesť objaví za dve až tri hodiny po jedle ak úľave bolesti dochádza po najedení. Pacienti často počas noci pijú mlieko alebo pojedajú sušienky, aby bolesť zmiernili.

Medzi najčastejšie príznaky žalúdočných vredov patria:

  • bolesť v mieste vzniku vredu,
  • žalúdočné kŕče,
  • bolesť brucha po jedle – častejšie pri žalúdočných vredoch,
  • bolesť brucha nalačno – v prípade dvanástnika,
  • nevoľnosť a pocit na zvracanie,
  • zvracanie,
  • nadúvanie,
  • pálenie záhy,
  • grganie,
  • nechutenstvo, chudnutie.

Komplikácie žalúdočných vredov – nutné vyhľadanie lekárskej pomoci

Pri komplikáciách spôsobených prítomnosťou žalúdočných vredov, dochádza k ich krvácaniu, ktoré môže viesť až k prasknutiu (perforácia). V oboch týchto prípadoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Prasknutý žalúdočný vred predstavuje život ohrozujúci stav. Najčastejšie príznaky, ktoré nás môžu upozorniť, že niečo nie je v poriadku, sú čierna stolica, zvracanie krvi alebo chudokrvnosť. Bolesť brucha je charakterizovaná ako urputná, ktorá môže prejsť až do šokového stavu.

Diagnostika žalúdočných vredov

Prítomnosť žalúdočných vredov sa preukazuje predovšetkým gastroskopiou. Pri tomto vyšetrení sa do žalúdka zavedie hadička s kamerou cez ústnu dutinu, ktorá dokáže presne charakterizovať stav a lokáciu vredu.
 

Ďalšie diagnostické metódy potvrdzujúce výskyt vredov sú:

  • Anamnéza (charakter bolesti) a fyzikálne vyšetrenie (palpačná bolestivosť).
  • Zobrazovacie metódy.
  • Gastroskopia.
  • Endoskopia.
  • RTG.
  • Biochemické metódy.
  • Potvrdenie baktérie Helicobacter pylori – rýchly ureázový test, biopsia, dychový test so značenou močovinou.

Liečba žalúdočných vredov

Liečba vredu je závislá od príčiny jeho vzniku. V niektorých prípadoch je možná liečba na predpis, pri komplikáciách je nutné zvážiť chirurgické odstránenie. Pokiaľ sa preukáže prítomnosť baktérie Helicobacter pylori, pristupuje sa k tzv. eradikačnej liečbe. Tá spočíva v podaní 3 liečiv – inhibítora protónovej pumpy (PPI) a 2 antibiotických liekov.
 

  • Inhibítory protónovej pumpy zmenili zásadným spôsobom liečbu tohto ochorenia, tohto ochorenia, pretože obmedzujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Preto ich lekár najčastejšie predpisuje. Do tejto skupiny patrí omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol a pod.
  • Antibiotiká – obvykle sa kombinujú dve rôzne liečivá.
  • H2 blokátory – od ich predpisovania sa ustupuje, tlmia sekréciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, najčastejšie ranitidín, famotidín. Vďaka týmto liekom sa znateľne znížil počet operácií.
  • Antacidá – neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú, zvyšujú pH žalúdka a tým deaktivujú pepsín. Sú vhodné na rýchlu úľavu, ich účinok je krátkodobý.

V prípade domácej liečby je vhodné zaradiť potraviny s dostatkom probiotík, napríklad biely jogurt, kefírové nápoje a ďalšie, ktoré podporujú črevnú mikroflóru. Z prírodných látok sa odporúča gél s Aloe vera a ľanové semienka, ktoré priaznivo podporujú tvorbu hlienu v žalúdočnej sliznici. Pri ťažkostiach spojených s prekyslením žalúdka či pálením záhy, je možné siahnuť po voľnopredajných liekoch. Voľnopredajné inhibítory protónovej pumpy sú napríklad Ortanol (omeprazol), z H2-blokátorov Famosan (famoditín).
 

Tieto lieky by sa nemali užívať dlhodobo, môžu obmedziť vstrebávanie iných liekov, preto je dôležité čítať písomné informácie a o ďalšom postupe sa vždy poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.
 

Upokojiť prekyslený žalúdok pomôžu antacidá v tekutej forme alebo vo forme žuvacích tabliet.

 

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Celú tému sprevádza jedna zaujímavosť. Zdá sa, že k tvorbe dvanástnikových vredov majú väčší sklon ľudia s krvnou skupinou 0 ako ľudia s inými krvnými skupinami. Príčina tohto javu tiež nie je známa.“

Diéta pri žalúdočných vredoch

Podľa aktuálnych odporúčaní nie je nutné zavádzať striktnú, žalúdok šetriacu diétu. Lekári odporúčajú pacientom vynechať potraviny podľa osobného uváženia, pri ktorých zistia, že im príznaky zhoršujú. Všeobecne sa považuje za ideálne nehla­dovať, jesť v menšom množstve a častejšie. Ideálne je sústrediť sa na správnu životosprávu a obmedziť konzumáciu jedál nezdravých ako napríklad:

  • Korenené a pikantné potraviny.
  • Kofeínové nápoje – vrátane kávy, čaju, Coca-Coly, ktoré zložením zvyšujú tvorbu žalúdočných kyselín.
  • Alkohol – odporúča sa vylúčiť najmä biele víno, ktoré znižuje pH žalúdočnej sliznice. Za prípustné sa, naopak, uvádza pivo a červené víno.
  • Cukry – znižujú pH žalúdka.
  • Vyprážané jedlá – vyvarovať sa hlavne pokrmom vyprážaných na prepálených tukoch.
  • Citróny.
     

Žiaduce je konzumovať najmä mliečne výrobky, ktoré obsahujú probiotické kultúry. Ďalej zeleninu a ovocie, ako sú zemiaky, špenát, banány, mrkva. jablká, cukety, pšeno a mandle. Je to predovšetkým vďaka obsahu vitamínu C a svojej zásaditej povahe. Vo svojom jedálničku by sme mali mať dostatok vlákniny, ktorá urýchľuje hojenie už vzniknutých vredov a pôsobí aj preventívne pred vznikom nových.
 

Pri prevencii vzniku žalúdočných vredov je najmä potrebná správna životospráva. Zamerajte sa na konzumáciu potravín, ktoré nie sú škodlivé z dlhodobého hľadiska a sú prospešné pre naše zdravie. Dostatočný príjem ovocia a zeleniny a tiež dostatočný pitný režim by mali byť súčasťou každého dňa. V neposlednom rade je dôležité vyhýbať sa stresovým situáciám a zaistiť si pre seba každý deň dostatok spánku. Pri prevencii vzniku vredov je tiež nutné nefajčiť. Nemenej dôležité je aj umývanie rúk po príchode domov a dostatočné umývanie ovocia a zeleniny. Týmito preventívnymi krokmi docielite zníženie prítomnosti baktérií na minimum.

 

Život so žalúdočnými vredmi

Dôležité je nebrať stravovanie ako diétu, ale radšej sa zamerať na začlenenie správnych potravín do svojho jedálnička. Nevynechávajte raňajky a sústreďte sa na pravidelné porcie jedla počas dňa. Vyvarujte sa stresu a majte dostatok kvalitného pohybu. Konzumáciu alkoholu obmedzte na minimum. Dodržujte pravidlá zdravého stravovania. Majte vo svojej domácej lekárničke stále poruke lieky, ktoré zmierňujú príznaky už vzniknutých problémov. V prípade vzniknutých problémov neváhajte kontaktovať svojho lekára alebo lekárnika.

Časté otázky

  • Ako dlho sa hoja žalúdočné vredy?

Čas liečenia žalúdočných vredov je individuálny, záleží na umiestnení, stave a rozsahu konkrétneho vredu. Úplné vyliečenie nekomplikovaných stavov trvá od šiestich týždňov do troch mesiacov.
 

  • Ako môžem predchádzať žalúdočným vredom?

Za vhodné je odporúčané dodržiavať aktuálne preventívne opatrenia, dodržiavať pravidlá správnej životosprávy a dodržiavať pokyny svojho lekára alebo lekárnika. Ne­podceňujte nežiaduce účinky nesteroidných protizápalových liekov zahŕňajúce gastrointestinálne krvácanie, ulcerácia a perforácia, ktoré môžu byť smrteľné. Tieto riziká stúpajú so zvyšujúcou sa dávkou liekov. Preto odporúčame lieky z tejto skupiny, aspirín, ibuprofén, naproxén, užívať čo najmenšiu dávku po čo najkratšiu dobu postačujúcu na dosiahnutie žiadaného liečebného účinku.

 

Záver

Žalúdočné vredy sú súhrnným označením pre infekčné ochorenie sliznice tráviaceho traktu. Počas svojho života sa s touto diagnózou stretne zhruba každý desiaty Slovák. U zdravého človeka je sliznica žalúdka pokrytá hlienom, ktorý ju chráni pred pôsobením agresívnych žalúdočných štiav. Tieto šťavy obsahujú tráviace enzýmy a kyselinu chlorovodíkovú. Pri oslabení hlienovej vrstvy, najčastejšie pôsobením vonkajších vplyvov, dôjde k poškodeniu žalúdočnej sliznice. V takto narušenom mieste vzniká vred. Výskyt žalúdočných vredov často oznamuje pálčivá bolesť lokalizovaná v oblasti žalúdka. V prípade, že ide o vred nachádzajúci sa v dvanástniku, skôr na pravej strane brucha. Prítomnosť žalúdočných vredov sa preukazuje predovšetkým gastroskopiou.
 

Liečba vredu je závislá od príčiny jeho vzniku. Pokiaľ sa preukáže prítomnosť baktérie Helicobacter pylori, pristupuje sa k tzv. eradikačnej liečbe. Tá spočíva v podaní 3 liečiv – inhibítora protónovej pumpy (PPI) a 2 antibiotických liekov. Všeobecne sa považuje za ideálne nehladovať, jesť v menšom množstve a častejšie. Ideálne je sústrediť sa na vyvážený jedálniček a obmedziť konzumáciu nezdravých jedál. Pri prevencii vzniku žalúdočných vredov je najmä potrebná správna životospráva.
 

Tento článok má iba edukatívny charakter. V žiadnom prípade neslúži ako plnohodnotná náhrada lekárskej či lekárnickej konzultácie.

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.