Ramenný kĺb je najpohyblivejší kĺb v ľudskom tele a bohužiaľ aj jeden z najčastejšie vykĺbených. Veľká otvorená kĺbová jamka mu umožňuje široký rozsah pohybu vo všetkých rovinách. Ide o guľovitý kĺb, pričom hlavička ramennej kosti spočíva v jamke lopatky. Tento kĺb je obklopený silnými väzmi, šľachami a svalmi, ktoré stabilizujú kĺb a umožňujú pohyb.
Pri vykĺbení ramena sa hlavička ramennej kosti posunie z jamky, vo väčšine prípadov dopredu a nadol. To vedie k poškodeniu okolitých väzov, teda svalov a niekedy aj nervov.
Ramenný kĺb môže byť vykĺbený z rôznych dôvodov. Medzi najčastejšie príčiny patria:
Vykĺbenie ramena rozhodne neprehliadnete. Medzi príznaky patrí:
Diagnostika vykĺbeného ramena sa zvyčajne stanovuje na základe fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích vyšetrení. Lekár najprv vykoná fyzikálne vyšetrenie, aby posúdil rozsah poškodenia a určil, ktorým smerom je rameno vykĺbené. Môže sa tiež opýtať na okolnosti úrazu a predchádzajúce prípady vykĺbenia.
Liečba vykĺbeného ramena závisí od závažnosti vykĺbenia a prítomnosti ďalších poškodení. Cieľom liečby je obnoviť normálnu polohu kĺbu, zmierniť bolesť a opuch a zabrániť ďalším epizódam vykĺbenia. Rehabilitácia po prvom vykĺbení je veľmi dôležitá, aby sa stav neopakoval, preto by sa nemala podceňovať.
Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu pomôcť predísť vykĺbeniu ramena:
Dôležité je uvedomiť si, že napriek všetkým preventívnym opatreniam nie je možné úplne zabrániť vykĺbeniu ramena.
Vykĺbené rameno je bolestivé zranenie, ktoré môže mať vážne následky na funkciu kĺbu. Rýchla liečba a rehabilitácia sú kľúčom k obnoveniu funkcie a prevencii ďalších príhod. Ak máte podozrenie na vykĺbenie ramena alebo máte uvoľnené okolité väzy a rameno nie je stabilné, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.
https://www.researchgate.net/profile/Martin-Krivohlavek/publication/283537753_272_Poraneni_ramenniho_kloubu_in_Traumatologie_-_Wendsche_Vesely/links/563dab9008ae45b5d289be32/272-Poraneni-ramenniho-kloubu-in-Traumatologie-Wendsche-Vesely.pdf
https://link.springer.com/article/10.1007/s10195–016–0424–9
„Rameno sa môže vykĺbiť všetkými smermi. Podľa štatistík v 93 percentách dochádza k prednej dolnej luxácii. Pokiaľ nedokážete rameno nahodiť doma, je potrebné vyhľadať najbližšiu chirurgickú ambulanciu.
Po napravení je nutné rameno fixovať. Odporúčam prikladať studené obklady av prípade bolesti podávať analgetiká. O následnej rekonvalescencii a rehabilitácii je vhodné sa dohovoriť s ošetrujúcim lekárom.“
Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.