Vykĺbené rameno: čo by ste mali vedieť

Obsah článku

 

Anatómia ramenného kĺbu

Ramenný kĺb je najpohyblivejší kĺb v ľudskom tele a bohužiaľ aj jeden z najčastejšie vykĺbených. Veľká otvorená kĺbová jamka mu umožňuje široký rozsah pohybu vo všetkých rovinách. Ide o guľovitý kĺb, pričom hlavička ramennej kosti spočíva v jamke lopatky. Tento kĺb je obklopený silnými väzmi, šľachami a svalmi, ktoré stabilizujú kĺb a umožňujú pohyb.

  • Väzivá: Sú to tuhé, pružné pásy, ktoré spájajú kosti a stabilizujú kĺb. V ramennom kĺbe sú to najmä glenohumerálne väzy.
  • Rotátorová manžeta: Skupina štyroch svalov a šliach okolo ramenného kĺbu, ktorá stabilizuje kĺb a umožňuje jeho rotáciu. Miesto, v ktorom často dochádza k prasknutiu väzov.
  • Burzy: Malé vaky naplnené tekutinou, ktoré znižujú trenie medzi svalmi, šľachami a kosťami a chránia ich pred opotrebovaním.

Pri vykĺbení ramena sa hlavička ramennej kosti posunie z jamky, vo väčšine prípadov dopredu a nadol. To vedie k poškodeniu okolitých väzov, teda svalov a niekedy aj nervov.

 

Príčiny vykĺbenia ramena

Ramenný kĺb môže byť vykĺbený z rôznych dôvodov. Medzi najčastejšie príčiny patria:

  • Výrazné poranenie kĺbu.
  • Trauma: Náhly náraz alebo otras, napríklad pád na rameno alebo priamy úder do ramena, môže spôsobiť vykĺbenie. Športové aktivity, najmä kontaktné športy, ako je rugby alebo hokej, zvyšujú riziko úrazu v oblasti ramena.
  • Strong>Vyvrtnutie ramena
  • Preťaženie: Opakované pohyby ramena v neprirodzených polohách spolu so slabými okolitými svalmi často vedú k poraneniam.
  • Vnútorné faktory: Niektorí ľudia môžu mať vrodenú anomáliu v anatómii ramenného kĺbu alebo hypermobilitu, čo zvyšuje riziko vykĺbenia.
  • Hypermobilita: Ľudia s nezvyčajne veľkým rozsahom v kĺboch sú náchylnejší na vykĺbenie ramena.

 

Príznaky vykĺbeného ramena

Vykĺbenie ramena rozhodne neprehliadnete. Medzi príznaky patrí:

  • Výrazné poranenie, ktoré sa môže vyskytnúť v oblasti hlavy.
  • Bolesti v ramennom kĺbe: Ostrá, intenzívna bolesť a nemožnosť vykonať akýkoľvek pohyb.
  • Opuchnutie a začervenanie: Oblasť okolo ramenného kĺbu môže byť opuchnutá a červená.
  • Deformácia ramena: Rameno je v zvláštnom a neprirodzenom uhle.
  • Citlivosť a necitlivosť: V oblasti ramena alebo paže sa môže vyskytnúť pocit brnenia alebo necitlivosti.

 

Diagnostika vykĺbeného ramena

Diagnostika vykĺbeného ramena sa zvyčajne stanovuje na základe fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích vyšetrení. Lekár najprv vykoná fyzikálne vyšetrenie, aby posúdil rozsah poškodenia a určil, ktorým smerom je rameno vykĺbené. Môže sa tiež opýtať na okolnosti úrazu a predchádzajúce prípady vykĺbenia.

  • Vyšetrenie
  • Röntgenové vyšetrenie: Toto zobrazovacie vyšetrenie zobrazí polohu hlavice ramennej kosti vzhľadom na lopatkovú jamku a odhalí prítomnosť prípadných zlomenín.
  • Ultrazvuk: Toto vyšetrenie pomáha posúdiť stav mäkkých tkanív v okolí ramenného kĺbu.

 

Liečba vykĺbeného ramena

Liečba vykĺbeného ramena závisí od závažnosti vykĺbenia a prítomnosti ďalších poškodení. Cieľom liečby je obnoviť normálnu polohu kĺbu, zmierniť bolesť a opuch a zabrániť ďalším epizódam vykĺbenia. Rehabilitácia po prvom vykĺbení je veľmi dôležitá, aby sa stav neopakoval, preto by sa nemala podceňovať.

  • Nahodenie: Lekár manuálne posunie hlavicu ramennej kosti späť na miesto. Tento zákrok sa zvyčajne vykonáva v nemocnici pod sedatívami.
  • Imobilizácia: Po impingemente môže byť rameno niekoľko týždňov imobilizované pomocou sadry alebo bandáže, aby sa zabránilo ďalšiemu vykĺbeniu. V posledných rokoch sa však ukázalo, že účinnejšie je pomalé rozhýbanie kĺbu.
  • Lieky: Lieky proti bolesti a protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie bolesti a opuchu.
  • Fyzikálna terapia: Po imobilizácii sa môže odporučiť fyzikálna terapia a rehabilitácia na zahojenie poškodených tkanív a obnovenie plného rozsahu pohybu.
  • Chirurgický zákrok: V prípadoch opakovaného vykĺbenia alebo závažného poškodenia väzov a šliach môže byť potrebný chirurgický zákrok na obnovenie stability kĺbu.

 

Prevencia vykĺbenia ramena

Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžu pomôcť predísť vykĺbeniu ramena:

  • Posilňovanie svalov: Pravidelné posilňovanie svalov ramena, najmä rotátorovej manžety, môže pomôcť stabilizovať kĺb a znížiť riziko vykĺbenia. Zamerajte sa na svaly na všetkých stranách ramena.
  • Regulárny strečing: Udržiavanie pohyblivosti (rozsahu kĺbu) v ramennom kĺbe môže pomôcť predchádzať zraneniam.
  • Vyhýbajte sa rizikovým činnostiam: Ak viete, že máte zvýšené riziko vykĺbenia ramena, mali by ste sa vyhýbať činnostiam, ktoré môžu spôsobiť poranenie kĺbu. .
  • Správna technika: Ak sa venujete športu alebo činnosti, ktorá zvyšuje riziko vykĺbenia ramena (činnosti, pri ktorých ste často v polohe nad hlavou), je dôležité naučiť sa správnu techniku a vždy používať potrebné ochranné pomôcky.

Dôležité je uvedomiť si, že napriek všetkým preventívnym opatreniam nie je možné úplne zabrániť vykĺbeniu ramena.

 

Záver

Vykĺbené rameno je bolestivé zranenie, ktoré môže mať vážne následky na funkciu kĺbu. Rýchla liečba a rehabilitácia sú kľúčom k obnoveniu funkcie a prevencii ďalších príhod. Ak máte podozrenie na vykĺbenie ramena alebo máte uvoľnené okolité väzy a rameno nie je stabilné, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

 

Zdroje

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Martin-Krivohlavek/pu­blication/283537753­_272_Poraneni_ra­menniho_kloubu_in_Trau­matologie_-_Wendsche_Vese­ly/links/563dab900­8ae45b5d289be3­2/272-Poraneni-ramenniho-kloubu-in-Traumatologie-Wendsche-Vesely.pdf

https://link.sprin­ger.com/article/10­.1007/s10195–016–0424–9

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Rameno sa môže vykĺbiť všetkými smermi. Podľa štatistík v 93 percentách dochádza k prednej dolnej luxácii. Pokiaľ nedokážete rameno nahodiť doma, je potrebné vyhľadať najbližšiu chirurgickú ambulanciu. 


Po napravení je nutné rameno fixovať. Odporúčam prikladať studené obklady av prípade bolesti podávať analgetiká. O následnej rekonvalescencii a rehabilitácii je vhodné sa dohovoriť s ošetrujúcim lekárom.“

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.