Bércové vredy: všetko, čo potrebujete vedieť

pilulka

Etiopatogenéza

Bércový vred, známy tiež ako ulcus cruris, je charakterizovaný stratou kožnej substancie, ktorá môže zasahovať rôzne hlboko do podkožného tkaniva. Toto ochorenie je považované za chronickú ranu s dobou hojenia dlhšou ako 6 týždňov. Vzniká často v dôsledku závažných trofických zmien tkaniva poškodeného predchádzajúcim ochorením, často vaskulárnym. Najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí a je považované za polyetiologické ochorenie.
 

Venózna ulcerácia

Väčšina vredov predkolenia, až 85 %, má žilový pôvod. Tieto vredy môžu vzniknúť v dôsledku flebotrombózy, kedy po jej odhojení môže dôjsť k čiastočnej alebo úplnej rekanalizácii postihnutej žily. Dôsledkom týchto porúch makrocirkulácie je krvná stáza a postupný rozvoj žilovej hypertenzie. Toto môže viesť k trofickým zmenám tkanív a k vzniku tzv. posttrombotického vredu predkolenia.
 

Arteriálna ulcerácia

Arteriálne ulcerácie vznikajú často v dôsledku parciálneho alebo úplného cievneho uzáveru, často spôsobeného arteriosklero­tickými zmenami. Tieto vredy sú často kruhovitého tvaru a môžu sa vyskytovať na rôznych častiach tela, vrátane popredných, mediálnych a laterárnych strán predkolenia, priehlavkoch, prstov a pätách.
 

Vyšetrenie

Pre správnu diagnostiku vredov predkolenia je dôležité vykonať vyšetrenie venózneho a arteriálneho systému dolných končatín. To môže zahŕňať sonografiu, digitálnu fotopletyzmografiu a v prípade nejasností aj flebografiu, izotopovú flebografiu alebo arteriografiu.
 

Hojenie

Hojenie vredov predkolenia je komplexný proces, ktorý sa skladá z troch hlavných fáz:

  • Exsudatívna fáza (zápalová, čistiaca): Táto fáza je charakterizovaná obrannou reakciou organizmu na rôzne škodlivé látky. Dochádza k vazodilatácii, zvýšenej permeabilite ciev a migrácii neutrofilov a makrofágov do miesta rany. Tieto bunky fagocytujú cudzorodý materiál a choroboplodné zárodky a uvoľňujú rôzne mediátory zápalu a rastové faktory.
  • Proliferačná fáza (granulačná): V tejto fáze dochádza k tvorbe nového granulačného tkaniva pretkaného cievami. Cytokíny a rastové faktory stimulujú fibroblasty a bunky cievneho endotelu k regenerácii tkaniva.
  • Reepitelizačná, remodelačná fáza: Počas tejto fázy dochádza k migrácii, mitotickému deleniu a diferenciácii buniek za podpory rastových faktorov. Bunky bazálnej vrstvy migrujú k povrchu kože a postupne dochádza k dozrievaniu buniek a prestavbe epidermu.

U chronických rán, medzi ktoré patrí aj vred predkolenia, môže byť proces hojenia narušený radom miestnych a celkových faktorov, ktoré môžu predĺžiť jednotlivé fázy hojenia.
 

Komplikácie

Bércové vredy môžu byť spojené s rôznymi komplikáciami, vrátane kontaktnej alergie spôsobenej aplikovanými liekmi alebo erysipel (tzv. ruža), teda bakteriálnou infekciou kože.

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. hovorí:

„Ak máte podozrenie na začínajúce vredy predkolenia, okamžite navštívte lekára. Liečba patrí do rúk lekára a je závislá od príčiny vzniku vredu. Používajú sa lieky na liečbu cievnych chorôb, ktoré pôsobia proti opuchom, podporujú prietok krvi a majú protizápalový účinok. 

 

Pri liečbe sa treba starať o samotný vred, ktorý sa musí vyčistiť a ošetriť, aby došlo k hojeniu. Ranu je treba udržiavať vo vlhkom prostredí, tzv. vlhké hojenie. Liečba tiež zahŕňa použitie kompresných (sťahovacie) elastických pančúch alebo obväzov. V niektorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok. 

 

 

Cieľom liečby je zahojiť ranu, tak aby nebola infikovaná a nezväčšovala sa. Vyvarovať sa pôsobeniu vyšších teplôt (pobyt na slnku, v saune, horúce kúpele). Dôležitá je pohybová aktivita, ako sú napr. prechádzky, rehabilitácia, plávanie. Vyhýbať sa dlhodobému státiu a sedeniu. Je potrebné sa vyvarovať nevhodnej obuvi (vysoké podpätky, topánky bez podpätkov sú tiež nevhodné). Nevhodné je aj nosenie príliš tesného odevu.“

 

Liečba

Liečba vredov predkolenia zahŕňa kombináciu lokálnej a systémovej liečby. Okrem liekov, ako sú venofarmaká, vazodilatanciá, analgetika a enzýmové prípravky, je dôležité odstrániť všetky nekrotické, fibrínové a bakteriálne povlaky z rany. Toto sa nazýva debridement rany a môže byť vykonaný rôznymi metódami, vrátane mechanického, autolytického, chemického alebo enzymatického debridementu. Ďalšími aspektmi liečby sú stimulácia granulácie a epitelizácie pomocou mastí a vlhkých obkladov a vonkajšej kompresie u vredov žilovej a lymfatickej etiológie.
 

Prevencia

Prevencia je kľúčovým prvkom v riešení vredov predkolenia. To zahŕňa:

  • Kompresia: Použitie kompresných pančúch a obväzov môže pomôcť znížiť riziko vzniku vredov predkolenia u pacientov s chronickým žilovým ochorením.
  • Starostlivosť o kožu: Pravidelná starostlivosť o kožu, vrátane hydratácie a čistenia, môže pomôcť predchádzať vzniku vredov.
  • Kontrola rizikových faktorov: Kontrola faktorov, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a obezita, môže znížiť riziko vzniku vredov predkolenia.
  • Pravidelné lekárske kontroly: Pravidelné lekárske kontroly a sledovanie môžu pomôcť včas identifikovať a liečiť príčiny vredov predkolenia.
     

Zaujímavosti

Bércové vredy sú známe už od staroveku a boli popísané v mnohých historických textoch. V minulosti boli často spájané s rôznymi ľudovými liekmi a postupmi, ktoré mali pomôcť v liečbe. Dnes je liečba oveľa sofistikovanejšia a zahŕňa kombináciu moderných liečiv a chirurgických postupov.
 

Záver

Bércové vredy predstavujú významný zdravotný problém, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu života. Vďaka moderným liečebným postupom a liekom je však možné dosiahnuť dobré výsledky v liečbe a aj prevencii tohto ochorenia.

 

Tento článok je iba informatívny. Nenahrádza lekársku konzultáciu ani vyšetrenie.

Zdroje

https://euc.cz/clan­ky-a-novinky/clanky/ber­cove-vredy-priciny-priznaky-lecba-a-prevence/
https://www.nzip.cz/…y-pojem/1794
 https://www.wikiskripta.eu/…BD_v%C5%99ed

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vyštudovala som MILLS a už počas štúdia som chodila do lekárne pomáhať a po štúdiu som začala aj v lekárni pracovať. V práci poskytujem starostlivosť a potrebné informácie. Vo voľnom čase vyrážam do prírody, včelárim a tancujem

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.