Voda v kolene: čo značí a kedy ísť k lekárovi

Voda v kolene je bežným problémom, ktorý môže významne ovplyvniť kvalitu života jedinca. Tento termín sa používa na opis stavu, kedy sa v kolennom kĺbe hromadí nadmerné množstvo tekutiny, čo spôsobuje bolesť, stuhnutosť a opuch. Často sa vyskytuje opakovane, hlavne keď sa neriešia jeho príčiny, ale iba príznaky.

 

Obsah

  1. Definícia a popis
  2. Príčiny vody v kolene
  3. Príznaky
  4. Diagnostika
  5. Liečba
  6. Prevencia
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Definícia a popis

Keď hovoríme o vode alebo výlupku v kolene, nemožno si predstavovať vodu v pravom slova zmysle. Presnejšie sa jedná o synoviálnu tekutinu, ktorá je prirodzenou súčasťou kolenného kĺbu. Synoviálna tekutina je číra až mierne žltkastá tekutina, ktorá vypĺňa kĺbový priestor, vyživuje chrupavku a chráni jej opotrebenie.

Nahromadená tekutina môže obsahovať hnis a prípadne aj krv. Nadmerné hromadenie tejto tekutiny môže byť spôsobené rôznymi príčinami, od úrazov až po zápalové ochorenia.

Príčiny vody v kolene

Príčiny vzniku nadmerného množstva tekutiny v kolennom kĺbe sú rôznorodé. Medzi najčastejšie patria nadmerné zaťaženie kolena či úrazy, ako sú podvrtnutie alebo narazenie, ktoré môžu viesť k vonkajšiemu alebo vnútornému poškodeniu kĺbu.

Ďalšou príčinou sú zápalové ochorenia, ako je artritída, ktorá spôsobuje zápal kĺbového puzdra a tým zvýšenú produkciu synoviálnej tekutiny. Výskyt vody v kolene spôsobuje tiež osteoartróza spo­jená s opotrebovaním kĺbovej chrupavky. 

Príčinou môže byť aj infekcia v kolennom kĺbe. V tom prípade sa jedná o hnisavý zápal kĺbu. Opuch kolena sa typicky objavuje aj pri Lymskej borelióze.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Voda v kolene je označenie na nahromadenie nadmerného množstva kĺbovej tekutiny v kolennom kĺbe. To spôsobuje opuchy kolena a jeho zhoršenú pohyblivosť a bolestivosť. Rizikovými faktormi je vyšší vek, nadmerné zaťaženie a obezita, ktorá všeobecne kĺbom škodí. 

 

Preto by sme mali preventívne posilňovať svaly okolo kolena, ktoré zlepšujú jeho stabilitu. Pokiaľ sa však opuchy a nahromadená tekutina v kolene objavia, mali by sme navštíviť ortopéda.“

 

Príznaky

Ako spoznáte, že máte vodu v kolene? Typické príznaky zahŕňajú bolesť, ktorá sa môže zhoršovať pri pohybe a zejména při chůzi do schodů, stuhnutosť kĺbu, najmä ráno alebo po dlhšej dobe nečinnosti, a opuch okolo kolena . Opuch je obvykle viditeľný a môže byť sprevádzaný pocitom plnosti alebo tlaku v kĺbe. Väčšinou sa s tým spája aj obmedzenie pohyblivosti v postihnutom mieste.

Diagnostika

Diagnostika vody v kolene začína dôkladným lekárskym vyšetrením, ktoré zahŕňa anamnézu a pohmatovú kontrolu kolena. Lekár môže tiež nariadiť zobrazovacie testy, ako sú röntgen, ultrazvuk alebo magnetická rezonancia (MRI), aby lepšie zhodnotil stav kolenného kĺbu a identifikoval možné príčiny nahromadenia tekutiny.

Základným vyšetrením je aj punkcia, čo je procedúra, pri ktorej sa pomocou ihly vykoná odsatie výpotku. Tento výpotok sa môže poslať na ďalšiu analýzu, na mikrobiologické vyšetrenie.

Liečba

Liečba vody v kolene závisí od jej príčiny. Na riešenie príznakov môžu byť predpísané protizápalové lieky alebo injekcie kortikosteroidov na zníženie zápalu a bolesti. Ako základné vyšetrenie sa využíva punkcia, po ktorej zároveň prichádza úľava.

V prípade závažnejších prípadov môže byť odporúčaná fyzikálna terapia alebo dokonca chirurgický zákrok, ako je artroskopia, na odstránenie poškodeného tkaniva alebo opravu poškodenia kĺbu. U pacientov s osteoartrózou sa odporúča aj zmena životného štýlu, vrátane cvičenia a úpravy stravy. Nevyhnutnou súčasťou liečby je aj odpočinok.

Prevencia

Prevencia vody v kolene zahŕňa rad opatrení zameraných na zníženie rizika vzniku tohto stavu. Dôležité je udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, aby sa znížil tlak vyvíjaný na kolená. Pravidelné cvičenie, najmä cvičenie posilňujúce svaly okolo kolena, preukázateľne zlepšuje jeho stabilitu, rozsah a funkciu.

Vyvarovanie sa činnosti, ktoré zvyšujú riziko úrazov kĺbov, je tiež kľúčové. U ľudí trpiacich určitými ochoreniami, ako je artritída, je vhodné dodržiavať liečebný plán predpísaný lekárom, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu.

Záver

Voda v kolene je komplexný problém, ktorý môže mať významný vplyv na kvalitu života. Porozumenie príčinám, príznakom, diagnostike a možnostiam liečby je kľúčové pre efektívne riešenie tohto stavu. Napriek tomu, že niektoré prípady vyžadujú lekársky zásah, mnoho aspektov prevencie a manažmentu je možné vyriešiť prostredníctvom zmien životného štýlu. Pamätajte, že konzultácia s odborníkom je vždy najlepší prvý krok pri riešení akýchkoľvek zdravotných problémov.

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2010/11/11.pdf

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Dean-Berthoty/publi­cation/21524089_­Knee_effusion_Nor­mal_distributi­on_of_fluid/lin­ks/54c571720cf2911c7a556­b91/Knee-effusion-Normal-distribution-of-fluid.pdf

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/2043

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.