Svetlé škvrny na koži, to je vitiligo, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Toto autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v každom veku, ovplyvňuje fyzický vzhľad, ale často aj sebavedomie a psychickú pohodu. V posledných rokoch možno vitiligo vidieť v reklamách a na prehliadkových mólach, kde sa oceňuje jeho jedinečnosť.
Vitiligo je chronické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje stratou farby kože v dôsledku deštrukcie melanocytov, buniek zodpovedných za produkciu pigmentu melanínu. Táto strata pigmentácie vedie k výskytu bielych škvŕn na rôznych častiach tela. Vitiligo môže postihnúť prakticky kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie alebo etnický pôvod. Môže mať na jednotlivcov rôzne účinky vrátane úzkosti a zníženého sebavedomia, ktoré môžu súvisieť s týmto viditeľným prejavom ochorenia, ktoré nie je ničím iným ako kozmetickou odlišnosťou.
Obyčajne sa toto ochorenie delí na dva typy: segmentálne vitiligo, ktoré je obmedzené na jednu časť tela, a nesegmentálne vitiligo, ktoré sa často vyskytuje symetricky na oboch stranách tela. Vývoj a progresia vitiliga sú nepredvídateľné a škvrny sa môžu postupne zväčšovať alebo naopak samovoľne zmenšovať bez zjavnej príčiny.
Pri autoimunitnej reakcii imunitný systém napáda telu vlastné melanocyty, čo vedie k odlišnej farbe kože. Tak ako iné autoimunitné ochorenia, aj vitiligo sa dá liečiť len symptomaticky.
Ďalšou príčinou vitiliga je dedičnosť. Výskyt ochorenia je vyšší u ľudí s vitiligom v rodinnej anamnéze.
Faktory spôsobujúce vitiligo zahŕňajú (aj v rôznych kombináciách) stres, chemické pôsobenie a mechanické poranenie kože, známe ako Köbnerov jav
Slnenie môže tiež prispieť k rozvoju alebo zhoršeniu ochorenia, najmä ak dôjde k poškodeniu kože slnkom, ktoré môže stimulovať autoimunitnú reakciu proti melanocytom, prípadne melanómu.
Prvý a najzjavnejší príznak vitiliga je výskyt bielych škvŕn na koži, ktoré sú zvyčajne dobre ohraničené a môžu sa objaviť kdekoľvek na tele. Škvrny sa môžu objaviť na rukách, nohách, tvári a dokonca aj na slizniciach a v oblasti očí. K ďalším príznakom môže patriť predčasné šedivenie vlasov a chlpov na hlave, tvári alebo tele, strata farby vnútorných tkanív úst alebo zmeny farby sietnice. Toto ochorenie môže spôsobiť aj určité nepríjemné pocity, napríklad citlivosť na slnko, čo si potom vyžaduje vhodnú UV ochranu.
Skvrny spôsobené vitiligom sú zvyčajne bezbolestné a nemajú odlišnú štruktúru od normálnej kože, ale môžu byť obzvlášť náchylné na spálenie slnkom.
Diagnostika vitiliga sa začína dôkladným klinickým vyšetrením a získaním podrobnej anamnézy. Dermatológovia môžu použiť takzvané Woodovo svetlo, špeciálne ultrafialové svetlo, ktoré zvýrazňuje rozdiely v pigmentácii, aby lepšie videli rozsah straty pigmentu. Na potvrdenie diagnózy môže byť potrebná aj biopsia kože, pri ktorej sa odoberie malá vzorka postihnutej kože na laboratórne vyšetrenie. Okrem toho môžu lekári vykonať krvné testy na zistenie prítomnosti autoimunitných ochorení, ktoré môžu byť spojené s vitiligom.
Včasný zásah môže spomaliť alebo dokonca zastaviť šírenie bielych škvŕn. Okrem toho správna diagnóza môže pomôcť vylúčiť iné podobné poruchy s podobnými príznakmi, ako napríklad albinizmus alebo piebaldizmus (zriedkavejšia forma albinizmu).
„Vitiligo je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje výskytom bielych, ostro ohraničených škvŕn na koži. Základná príčina vitiliga nie je známa, predpokladá sa len, že ide o autoimunitnú reakciu a svoju úlohu zohrávajú aj genetické faktory. Škvrny bývajú nebolestivé a nesvrbia a u postihnutých sa môžu vyskytnúť psychické problémy a s nimi spojené zníženie kvality života.
Lokálne kortikosteroidy a fototerapia sú liečbou prvej voľby, avšak liečba je dlhodobá a pigment sa už nemusí vrátiť. Liečba by sa mala začať čo najskôr po objavení sa prvých príznakov – u detí alebo kým sú lézie malé.“
Liečba vitiliga sa líši v závislosti od individuálnych potrieb pacienta, rozsahu postihnutia a typu vitiliga.
Život s vitiligom môže byť náročný nielen fyzicky, ale aj psychicky. Mnohí ľudia s vitiligom môžu zažívať pocity izolácie, úzkosť a znížené sebavedomie. Podpora rodiny, priateľov a podporných skupín môže zohrávať kľúčovú úlohu pri zlepšovaní kvality života. Okrem toho sa pacienti môžu rozhodnúť používať korektívne kozmetické výrobky, ako sú špeciálne make-upy a samopaľovacie krémy, ktoré môžu pomôcť maskovať biele škvrny. Každý je však originál a nie je potrebné skrývať svoju jedinečnosť.
Poznanie ochorenia môže pacientom umožniť lepšie sa vyrovnať s jeho prejavmi a aktívne sa zapojiť do spoločnosti. Dodržiavanie zdravého životného štýlu vrátane ochrany pred slnkom a správnej stravy môže tiež prispieť k lepšiemu zvládaniu príznakov a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.
Nie, vitiligo je autoimunitné ochorenie, a preto nemôže byť nákazlivé.
V ojedinelých prípadoch sa vitiligo môže zlepšiť bez liečby, ale väčšinou je vitiligo chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu na zlepšenie vzhľadu postihnutých oblastí.
Osoby s vitiligom by mali byť opatrné na slnku, pretože postihnuté oblasti kože majú zníženú schopnosť brániť sa proti UV žiareniu a sú náchylnejšie na spálenie. Pri pobyte na slnku je dôležité používať krémy s vysokým ochranným faktorom SPF.
V súčasnosti neexistuje liek, ktorý by dokázal vitiligo úplne vyliečiť. Existuje však niekoľko liečebných postupov, ktoré môžu pomôcť zlepšiť vzhľad a zabrániť šíreniu bielych škvŕn.
Vitiligo je autoimunitné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje svetlými škvrnami na koži. Môže vzbudzovať neželanú pozornosť okolia, ale v poslednom čase sa s ním možno stretnúť aj v médiách, ktoré ho oslavujú ako znak výnimočnosti. V závislosti od rozsahu ochorenia sa volí liečba a je dôležité nezabúdať na ochranu pokožky pred slnkom.
Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.aad.org/public/diseases/a-z/vitiligo-treatment
https://www.niams.nih.gov/health-topics/vitiligo
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vitiligo/symptoms-causes/syc-20355912
https://www.yalemedicine.org/conditions/vitiligo
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12419-vitiligo
https://www.medicalnewstoday.com/articles/245081
https://www.canadian.cz/en/articles-and-news/mudr-lucie-polak-vitiligo-causes-symptoms-and-treatments/
https://www.everydayhealth.com/vitiligo/guide/
https://www.solen.cz/pdfs/der/2019/02/04.pdf
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.