Vitamín D (Calciferol) je pre naše telo veľmi dôležitý. Ovplyvňuje látkovú výmenu vápnika, je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, pomáha udržiavať zdravé svaly, ovplyvňuje ale aj ďalšie časti nášho tela ako je srdce, mozog, imunitný systém. Bežne si ho telo samo tvorí vďaka slnečnému žiareniu. Niekedy je ale potrebné ho doplniť umelo.
Vitamín D (Calciferol) je pre naše telo veľmi dôležitý. Ovplyvňuje látkovú výmenu vápnika, je dôležitý pre zdravé kosti a zuby, pomáha udržiavať zdravé svaly, ovplyvňuje ale aj ďalšie časti nášho tela ako je srdce, mozog, imunitný systém. Bežne si ho telo samo tvorí vďaka slnečnému žiareniu. Niekedy je ale potrebné ho doplniť umelo.
U veľmi malých detí môže nedostatok vitamínu D vyústiť v chorobu zvanú krivica. Pri nej dochádza k deformácii (mäknutiu) kostí. To preto, že v kostnom tkanive začne prevažovať mäkká chrupavkovitá zložka. Ďalej sa nedostatok vitamínu D môže prejaviť poruchami rastu, svalovou hypotenziou a zlým imunitným systémom. Môže mať ale veľmi vážne následky aj do budúcnosti. Bolo preukázané, že nedostatok vitamínu D v detstve môže byť príčinou cukrovky alebo kardiovaskulárnych ochorení v neskoršom veku.
U dospelých v dôsledku veľkého nedostatku vitamínu D dochádza ku zmäknutia kostí (osteomalácia) a zvýšenému riziku osteoporózy. Prvotným príznakom býva bolesť svalov a kostí, ale aj zvýšená kazivosť zubov. Takto sa tiež prejavuje, spoločne s veľkou únavou, nedostatok tohto vitamínu u dospievajúcich.
Pokiaľ ho budete dopĺňať iba prirodzenými cestami, teda zo slnečného žiarenia a pestrej stravy, je predávkovanie veľmi nepravdepodobné. Inak je tomu však u syntetických preparátov. Pri nadmernom užívaní doplnkov stravy obsahujúcich vitamín D je predávkovanie možné a môže mať neblahý vplyv na obličky. Dôsledkom môžu byť obličkové kamene alebo tzv. kalcifikácia obličiek. V extrémnych prípadoch môže predávkovanie skončiť aj smrťou.
Súčasné vedecké výskumy ukazujú na to, že väčšina obyvateľov Európy nedostatkom vitamínu D trpí v zimných mesiacoch a mala by ho dopĺňať pomocou syntetických preparátov. Naopak, v letných mesiacoch si naše telo dokáže vyrobiť dostatok vitamínu D samo (na doplnenie potrebnej hladiny mu stačí asi 20 minút pobytu na slnku denne).
Odporúčané množstvá sú:
MJ je skratka pre medzinárodné mernú jednotku pre množstvo účinnej látky. Tiež sa môžete stretnúť s anglickou skratkou IU. Jej hmotnosť môže byť pre každú látku iná, záleží na účinku a biologickom pôsobení. U vitamínu D platí, že 1 MJ má rovnaký účinok ako 0,025 mg holekalciferolu/ergokalciferolu.
Hlavným zdrojom je slnečné žiarenie. Telo si ho vďaka nemu dokáže vyrobiť samo. To ale neznamená, že je dobré sa dlhodobo a pravidelne vystavovať slnečnému žiareniu. Pre zabezpečenie dostatočného množstva vitamínu D nemusíte riskovať rakovinu kože z nadmerného opaľovania, stačí, keď budete pravidelne tráviť čas vonku a mať odkrytú tvár, ruky alebo nohy. Paradoxne v krajinách, kde slnko veľa svieti, môžu mať ľudia rovnaké problémy s nedostatkom tohto vitamínu ako ľudia v severských krajinách, pretože chodia často veľa zakrytí (či už z náboženských dôvodov alebo z dôvodu ochrany pred teplom a ostrým slnkom). Ďalšou skupinou ohrozenou nedostatkom sú potom teenageri, ktorí sa málo zdržiavajú vonku na slnku a čerstvom vzduchu.
Časť z nutného množstva vitamínu D získava naše telo tiež z potravy. Veľa ho nájdete v tučných rybách ako je makrela, sleď, losos alebo tuniak. Na vitamín D sú bohaté aj niektoré jedlé huby (šampiňóny, líšky), ale aj žĺtok alebo pečeň.
Veľmi malé deti (do jedného roka) nemôžu byť vystavované slnku, pretože ochranné mechanizmy v ich pokožke ešte nie sú celkom vyvinuté a riziká slnenia sú väčšie než výhody, ktoré by prinieslo to, že si ich telo tento vitamín vyprodukuje samo. Ani z potravy nie sú bábätká schopné prijať dostatočné množstvo vitamínu D, preto je nutné ho u nich dopĺňať umelo.
Niektoré mamičky však pozorujú, že podávanie syntetického vitamínu D pôsobí ich bábätkám tráviace ťažkosti. Táto súvislosť zatiaľ nebola vedecky preukázaná a nie je v žiadnom prípade vhodné vitamín D svojvoľne úplne vysadzovať! Následky by vaše dieťa mohlo pocítiť v ďaleko neskoršom veku. Preto radšej skúste zvoliť iný druh preparátu.
Bábätkám a malým deťom sa tradične podáva v podobe kvapiek Vigantol, ktoré vám predpíše detský lekár. Napríklad v Nemecku sa ale už novorodencom predpisuje vitamín D v tabletách, aby sa zabránilo predávkovaniu, ktoré sa u kvapôčok ľahko prihodí (predovšetkým ak ich kvapkáte dieťatku z fľaštičky priamo do pusinky alebo súčasne dávate napr. probiotické kvapky na zažívanie a hrozí riziko zámeny fľaštičiek) . Rovnako tak u dospelých je na výber vitamín D v tekutej a pevnej verzii.
Užívatelia hodnotia najlepšie značky DeVit, Terezia a Biomin. Pokiaľ ste si nevybrali tu žiadny výrobok, pozrite sa aj na kategórie Vitamín D3. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Vitar EKO Vitamin D3 1000IU+betaglukan 60 kapsúl.
Nenašli ste, čo ste hľadali?
Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.
Odporučiť produktPotrebujete poradiť?
Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.
Produkty z kategórie Vitamín D sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Pozrite sa na produkty z kategórie Vitamín D zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Vitamín D sme pre vás zoradili od najpredávanejších.