Vitamín C (kyselina askorbová) je jedným z najdôležitejších vitamínov v našom tele. Má antioxidačné účinky, podieľa sa na tvorbe hormónov, znižuje hladinu cholesterolu, je nevyhnutný pre svaly, kosti, cievy i kožu. Jeho najlepším zdrojom je čerstvé ovocie a zelenina.
Vitamín C (kyselina askorbová) je jedným z najdôležitejších vitamínov v našom tele. Má antioxidačné účinky, podieľa sa na tvorbe hormónov, znižuje hladinu cholesterolu, je nevyhnutný pre svaly, kosti, cievy i kožu. Jeho najlepším zdrojom je čerstvé ovocie a zelenina.
Ľudské telo si samo vitamín C nevie vytvoriť. Dokonca sa ani nikde v tele neukladá na horšie časy. Preto je nutné ho každý deň prijímať vďaka pestrej a vhodnej strave. Odporúčaná denná dávka tohto vitamínu rozpustného vo vode je pre mužov asi 110 mg a pre ženy 95 mg. Odporúčaná denná dávka sa však môže líšiť podľa aktuálneho stavu a veku osoby. Nižšia je samozrejme u detí, vyššie naopak u fajčiarov, tehotných a dojčiacich žien.
Z čerstvého ovocia a zeleniny. Slovo čerstvé je v tomto prípade naozaj kľúčové. Vitamín C sa totiž ľahko rozkladá vďaka pôsobeniu tepla a vzduchu. Je teda ľahko možné, že ovocie a zelenina, ktoré leží na pulte v supermarkete už niekoľko dní, obsahuje menej vitamínu C ako ovocie, ktoré je síce v mrazáku už od leta, ale zamrazené bolo takmer hneď po odtrhnutí.
Prekvapivo napríklad brokolica, rakytník, červená paprika, černice. Väčšie množstvo vitamínu C nehľadajte v citrusoch, ale v ružičkovom keli. A pre lepšiu predstavu: vyššie uvedenú dennú dávku pokryjete napríklad polovicou červenej papriky a pohárikom džúsu vytlačeného z dvoch čerstvých pomarančov.
Ak budete prijímať vitamín C iba z ovocia a zeleniny, báť sa nemusíte. Telo si poradí a prípadne nadbytočný vitamín C z tela vylúči močom. So syntetickým vitamínom C (teda preparáty z lekárne) by ste ale mali, rovnako ako u iných liečiv a doplnkov stravy, byť obozretní. U niektorých jedincov totiž vyššie dávky môžu vyvolať alergické reakcie, nevoľnosť alebo zažívacie ťažkosti. Poradiť sa s lekárom o ich užívaní by sa bezpodmienečne mali osoby, ktoré trpia metabolickými poruchami alebo ochorením obličiek a močových ciest.
V našich končinách je nedostatok vitamínu C raritnou záležitosťou. V niektorých krajinách tretieho sveta sa však choroba, ktorou trpeli námorníci a ľudia počas dlhých krutých zimných období, stále vyskytuje. Avitaminózu C poznáte zrejme skôr pod označením skorbut. Prejavuje sa najmä:
Aj keď nám v súčasnej dobe táto choroba priamo nehrozí, na dostatočný prísun vitamínu C by mali dbať nielen už menovaní fajčiari, tehotné a dojčiace, ale aj ľudia trpiaci bežným nachladnutím, ľudia chystajúci sa na operáciu a ľudia trpiaci stresom. V týchto prípadoch má totiž telo zvýšenú spotrebu vitamínu C.
U našich zákazníkov je najobľúbenejším produktom GS Vitamín C1000 + šípky. Ide o veľké balenie vitamínu v extra silnej koncentrácii. Praktická je ale aj forma šumivých tabliet alebo kapsúl s postupným uvoľňovaním. Z osvedčených značiek odporúčame MedPharma, JML a Jamieson.
Užívatelia si obľúbili rady GS, Movit Energy a GymBeam. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Supradyn CoQ10 Energy 30 šumivých tabliet.
Pozrite sa na produkty z kategórie Vitamín C zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Vitamín C sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších. Kategóriu Vitamín C sme pre vás zoradili od najpredávanejších.