Viróza: príznaky, príčiny a liečba

V tomto článku sa budeme zaoberať vírusovými ochoreniami, ich charakteristikou, históriou, spôsobmi šírenia, symptómami a významnými virózami súčasnosti. 

pilulka

Úvod

Virózy sú veľmi časté ochorenia spôsobené vírusmi, ktoré napádajú rôzne typy buniek a spôsobujú rôzne choroby u ľudí, zvierat a rastlín. Vírusy sú malé zárodky, ktoré využívajú bunky hostiteľa na reprodukciu. Medzi bežné vírusové ochorenia patrí napríklad prechladnutie, chrípka, koronavírus, žalúdočná chrípka, bradavice či opary. Veľa vírusov zmizne samo, ale niektoré spôsobujú chronické ochorenia alebo dokonca ohrozujú život.

 


Definícia virózy

Vírusové infekcie sú choroby, ktorými sa človek nakazí z malých organizmov, ktoré používajú bunky na to, aby si vytvorili viac kópií (vírusov). Vírusové infekcie zvyčajne spôsobujú ochorenie dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva, ale môžu infikovať aj ďalšie časti tela.

 


Základná charakteristika vírusových infekcií

Vírusy sú zodpovedné za niektoré z najvražednejších chorôb, ktoré existujú. Je užitočné poznať niektoré charakteristiky vírusov, pretože to objasní nevyhnutnosť určitých liečebných postupov alebo opatrení, ktoré treba pri prepuknutí nákazy podstúpiť.

 

Medzi hlavné charakteristiky vírusov patrí:

 

Vírusy sú neživé: Neživé vírusy, známe tiež ako patogény, nie sú živé organizmy a môžu fungovať iba v kontakte so živými bunkami. Vírusy nie sú tvorené bunkami, nemôžu sa samy rozdeliť a potrebujú hostiteľa na obživu, ktorým môže byť človek, ale aj zvieratá alebo rastliny. Vírusy začínajú žiť vtedy, keď obalia genetický materiál v bunkách iných živých organizmov. Len čo sú vnútri bunky, využívajú jej energiu, ribozómy, enzýmy a ďalšie bunkové časti na replikáciu.

 

Veľkosť a tvar: Vírusy sú mikroskopické a voľným okom neviditeľné a majú širokú škálu tvarov a veľkostí, a to od jednoduchých sférických častíc až po zložitejšie štruktúry. Najbežnejšie tvary sú dvadsaťstranné, valcové a špirálové. Tvar vírusu môže ovplyvniť jeho schopnosť infikovať bunky a replikovať sa. Napríklad kockovitý vírus má povrchové proteíny, ktorému umožňujú pripojiť sa k bunkovým stenám. Len čo sa vírus prichytí, môže do bunky vstreknúť svoj genetický materiál a začať sa rozmnožovať.

 

Životný cyklus: Reprodukcia vírusov môže prebehnúť dvoma spôsobmi – lytickým a lyzogénnym cyklom. Všetky vírusy nemajú schopnosť sa replikovať samy a potrebujú živého hostiteľa, ako je človek, rastliny alebo zvieratá. Vírus vstupuje do živej bunky hostiteľa a preberá procesy bunky na výrobu nového genetického materiálu a bielkovín. Bunka kopíruje vírusový genetický materiál a vytvára nový vírusový genetický materiál a bielkoviny. Niektoré typy vírusov spôsobujú úplný rozpad bunky, iné typy vírusov opúšťajú bunkovú membránu. Obe metódy poškodzujú bunky a spôsobujú ochorenie, pretože hostiteľ začne replikovať vírusovú DNA. Vírusy, ktoré opustili bunku, môžu infikovať ďalšie bunky.

 

Vírusy spôsobujú choroby: Vírusy spôsobujú širokú škálu ochorení u rastlín, zvierat a ľudí.

pilulka

História viróz

Vírusy existujú tak dlho, ako na Zemi existuje život, a história ľudstva je poznačená vírusovými epidémiami, ktoré mali extrémny vplyv na populáciu a spoločnosť.

 

 

Historický prehľad dôležitých vírusových epidémií

Morová epidémia (čierna smrť) (14. až 17. storočie) – jedna z najničivejších epidémií, ktorá spôsobila úmrtie miliónov ľudí na celom svete.

Španielska chrípka (1918 – 1919) – odhadovaný počet obetí je medzi 50 a 100 miliónmi ľudí.

HIV/AIDS (1980 – doteraz) – ide o globálnu epidémiu, ktorá postihuje milióny ľudí a spôsobuje smrť mnohých z nich.

SARS (2002 – 2003) – epidémia, ktorá sa rozšírila z Číny do ďalších krajín, pričom sa nakazilo vyše 8 000 ľudí a viac ako 700 ich zomrelo.

MERS (2012 – doteraz) – epidémia spojená s koronavírusom, ktorá spôsobila stovky nákaz a viac ako 30 % úmrtnosť.

COVID-19 (začiatok decembra 2019 – doteraz) – globálna pandémia, ktorá spôsobila milióny nákaz a úmrtí, vážne dopady na zdravotné systémy a ekonomiku.

 


Vývoj liečby a prevencia

Vývoj liečby viróz a ich prevencia boli v priebehu rokov dôležitým aspektom v boji proti vírusovým infekciám. Postupne sa formovali rôzne stratégie a technológie, ktoré kontrolujú a liečia toto ochorenie.

 

Historický vývoj výskumu vírusov:

Experimenty s vírusmi začal Jenner v roku 1798. Jenner prišiel s prvou známou formou očkovania proti infekcii kravskými kiahňami, ktorá zároveň zabraňovala infekcii pravými kiahňa­mi u ľudí.

V rokoch 1881 – 1885 Louis Pasteur prvýkrát využil zvieratá na štúdium vírusov a objavil vakcínu proti besnote. Pasteur sa však nesnažil identifikovať pôvodcu infekcie.

V roku 1900 našiel Waltera Reed vírus žltej zimnice prítomný v krvi pacientov počas fázy horúčky. Zistil tiež, že sa vírus šíri prostredníctvom komárov.

Začiatkom 20. storočia Elford vyvinul kolodiové membrány, ktoré dokázali zachytiť vírusy.

V roku 1908 Ellerman a Bang preukázali, že niektoré typy nádorov boli spôsobené vírusmi.

V roku 1931 Ernst Ruska a Max Knoll objavili elektrónovú mikroskopiu, ktorá umožnila prvé obrazy vírusov.

André Lwoff v roku 1949 zistil, že vírus sa môže správať ako bakteriálny gén na chromozóme a v roku 1957 definoval vírusy ako možné patogénne entity s infekčnou fázou a iba s jedným typom nukleovej kyseliny.

V roku 1949 John F. Enders, Thomas Weller a Frederick Robbins vypestovali prvý vírus bez použitia pevného zvieracieho tkaniva alebo vajec. To Jonasovi Salkovi umožnilo vytvoriť účinnú vakcínu proti obrne.

Nasledovala dôležitá éra výskumu detskej obrny, keď Albert B. Sabin predstavil oslabenú vakcínu proti obrne.

 


Prehľad vývoja liečby a prevencia viróz:

Vývoj liečby a prevencia viróz je dynamický proces zahŕňajúci výskum, vývoj nových liekov, očkovanie a preventívne opatrenia.

 

1. Prevencia

Očkovanie je účinný spôsob prevencie viróz. Prvá vakcína proti kiahňam bola vyvinutá Edwardom Jennerom v roku 1796. Odvtedy bolo vyvinutých veľa druhov vakcín proti rôznym virózam, ako napríklad proti hepatitíde, chrípke, detskej obrne či koronavírusu.

Hygienické opatrenia, ako je dôkladné umývanie rúk, dezinfekcia povrchov a izolácia nakazených jedincov zabraňujú šíreniu vírusov.

 

2. Liečba

  • Antivirotiká – prvé antivirotikum, interferón, bolo objavené v 50. rokoch 20. storočia. Dnes existujú antivirotiká na liečbu niektorých vírusových infekcií, ako je HIV, herpes, hepatitída C a podobne. Tieto lieky pomáhajú potlačiť množenie vírusu v tele pacienta.
  • Imunoterapia – zahŕňa použitie protilátok, interferónov a ďalších látok, ktoré podporujú imunitný systém v boji proti vírusom.
  • Génová terapia – zahŕňa manipuláciu s genetickým materiálom nakazeného tak, aby jeho imunitný systém bol schopný bojovať proti viróze.
  • Monoklonálne protilátky – sú významným vývojom v liečbe niektorých vírusových infekcií, a to vrátane koronavírusu. Látky sú navrhnuté tak, aby sa viazali na určitý vírus a blokovali jeho funkciu.
pilulka

Štruktúra a replikácia vírusov

Základné stavebné časti vírusov

 

Vírus sa skladá z kapsidu, čo je proteínová vrstva, ktorá obklopuje jadro vírusového genetického materiálu. Kapsid je zostavený z tzv. kapsomérov, podjednotiek bielkovín. V jadre vírusu je nukleová kyselina DNA alebo RNA, a to v závislosti od typu vírusu. Vírusový genóm kóduje genetické informácie potrebné na produkciu nových vírusov. Vonkajšia lipidovo-proteínová vrstva membrány sa nazýva obal, ale nejde o univerzálny znak. Proteínový obal a vírusový genóm sú spoločne známe ako vírusové častice alebo virión. Len čo virión vstúpi do hostiteľskej bunky, začne sa reprodukovať a šíriť infekciu.

 


Životný cyklus vírusov

 

Životný cyklus vírusu je možné rozdeliť do troch fáz:

vstup

Vstup

Najskôr dôjde k pripojeniu, keď sa častica vírusu stretáva s hostiteľskou bunkou a pripája sa k povrchu bunky. Nasleduje penetrácia, keď častica vírusu dosiahne cytoplazmu a odkladanie, keď vírus vylučuje svoj kapsid.

replikace genomu

Replikácia genómu

Po vstupe do bunky vírus využije hostiteľskú bunku na replikáciu svojho genetického materiálu a syntézu virálnych proteínov. Tieto novovytvorené virálne komponenty vytvárajú nové vírusy. Novoreplikovaný genetický materiál sa zostavuje do nových viriónov (úplných vírusov) a uvoľňuje sa extracelulárne.

vystup

Výstup

Zostavenie viriónu a uvoľnenie z bunky. To môže prebiehať rôznymi spôsobmi. Pri niektorých vírusoch bunka praskne a uvoľní nové vírusy, zatiaľ čo pri iných vírusoch opúšťajú vírusy bunku buď exocytózou, alebo inými mechanizmami. Nové vírusy sa šíria do ďalších buniek a spôsobujú infekciu.

Mechanizmus infekcie hostiteľskej bunky

 

Mechanizmus infekcie hostiteľskej bunky prebieha v niekoľkých krokoch.

 

  1. Pripojenie (adsorpcia): Pripojenie vírusu k povrchu hostiteľskej bunky. Vírusové povrchové proteíny sa viažu na receptory na membráne bunky.
  2. Vniknutie (penetrácia): Po pripojení vírus vstupuje do hostiteľskej bunky. Spôsob penetrácie závisí od typu vírusu. Pri niektorých vírusoch sa celý vírus vstrekne do bunky, pri iných sa vonkajší obal vírusu rozpúšťa alebo fúzuje s membránou bunky.
  3. Uncoating (odbalenie): Po vstupe do bunky vírus musí „rozbaliť“ svoj genetický materiál, aby mohol začať proces replikácie.
  4. Replikácia a syntéza virálnych proteínov: Genetický materiál vírusu sa následne využije na replikáciu nových kópií vírusu a na syntézu virálnych proteínov.
  5. Zostavovanie (asemblovanie): Nový genetický materiál a virálne proteíny sa zhromažďujú a zostavujú do nových viriónov.
  6. Uvoľnenie: Nové vírusy sa uvoľnia z hostiteľskej bunky a môžu sa šíriť do ďalších buniek.
pilulka

Prenos a šírenie viróz

Spôsoby prenosu

 

Existujú rôzne spôsoby prenosu viróz. Tu sú tri hlavné spôsoby:

Kapénková infekce

Kvapôčková infekcia

Prenos prebieha prostredníctvom malých kvapôčok, ktoré vznikajú pri kašli, kýchaní alebo rozprávaní infikovaného človeka. Ak sa dostanú do očí, nosa alebo úst ďalšieho človeka, môže dôjsť k infekcii. Táto infekcia je typická pre vírusy, ako je chrípka alebo SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19.

Fekálně-orální přenos

Fekálne-orálny prenos

Vírusy sa šíria z tráviaceho traktu jedného jedinca do tráviaceho traktu ďalšieho jedinca, obvykle prostredníctvom kontaminovanej vody, potravín alebo povrchov. Tento spôsob prenosu je spojený s infekciami, ako je napríklad hepatitída A alebo norovírus.

Vertikálny prenos

Vertikálny prenos

Prenos vírusov z matky na dieťa počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia. Vírusy môžu prechádzať z matky na plod cez placentu alebo počas pôrodu, keď môže dôjsť k infekcii novorodenca. Napríklad vírus HIV sa môže prenášať z matky na dieťa vertikálne.

Okrem spomínaných spôsobov prenosu sa môžu virózy šíriť aj rôznymi ďalšími cestami, a to vrátane kontaktu s telesnými tekutinami infikovaného (krv, sliny, moč), prostredníctvom hmyzu (napr. komárov – prenos vírusu Zika) a ďalšími spôsobmi, ktoré závisia od konkrétneho vírusu a jeho vlastností.

 

 

Faktory ovplyvňujúce šírenie vírusov

  • Typ: Rôzne typy vírusov majú rôzne mechanizmy šírenia a schopnosť infikovať hostiteľské bunky. Napríklad niektoré vírusy sa šíria vzduchom kvapôčkovou cestou, iné sa šíria fekálno-orálnou cestou alebo cez krvný obeh.
  • Kontakt: Kontakt medzi jedincami ovplyvňuje šírenie vírusu. Blízky kontakt, ako je zdieľanie domácnosti alebo pracoviska, môže zvýšiť riziko prenosu.
  • Inkubačný čas: Čas medzi vystavením sa vírusu a vznikom prvých príznakov môže ovplyvniť rýchlosť nákazy. Virózy s krátkym inkubačným časom sa môžu šíriť rýchlejšie, pretože infikovaní jedinci sa nakazili skôr.
  • Prostredie: Vírusy môžu prežívať dlhšie na určitých povrchoch, v rôznych klimatických podmienkach alebo v rôznych typoch vôd.
  • Imunizácia a vakcinácia: Očkovanie môže znížiť riziko šírenia niektorých vírusov.
  • Replikačná rýchlosť vírusu: Rýchlosť replikácie v hostiteľských bunkách ovplyvňuje priebeh infekcie a šírenia. Vírusy s rýchlou replikáciou sa môžu šíriť rýchlejšie ako vírusy s pomalou replikáciou.
  • Hygienické opatrenia: Dôkladné umývanie rúk, nosenie rúška, dezinfekcia povrchov a izolácia infikovaných jedincov, môžu znížiť riziko šírenia vírusov.
  • Schopnosť prenosu z človeka na človeka: Niektoré vírusy majú schopnosť ľahkého prenosu z jedného človeka na druhého, čo podporuje epidemické šírenie. Vírusy s nízkou schopnosťou prenosu sú obvykle menej nákazlivé.
  • Cestovanie: Epidémia môžu vzniknúť, keď infikovaní cestujú do nových oblastí.
  • Imunitný systém hostiteľa: Jedinci s vysokou imunitou môžu lepšie kontrolovať infekciu a zabrániť šíreniu vírusu.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Očkovanie proti chrípke nemusí byť vždy účinné, pretože medzi ľuďmi sa šíri viac kmeňov chrípkového vírusu a očkovacia látka je samozrejme pripravená len proti jednému. Napriek týmto nevýhodám je očkovanie proti chrípke oprávnené u osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku infekcie alebo u osôb, ktoré majú väčšie riziko komplikácií. 

 

Situáciu trochu komplikuje prítomnosť desiatok ďalších vírusov, ktoré spôsobujú bežné nádchy a zápal horných dýchacích ciest. Očkovanie proti nim je však zbytočné, pretože choroby, ktoré spôsobujú, majú ľahký priebeh. Ľudia si však často mýlia bežné nachladnutie s pravou chrípkou a myslia si, že jedna injekcia proti chrípke ich ochráni pred akýmkoľvek ochorením počas zimného obdobia.“

 

pilulka

Klinické prejavy viróz

Symptomatické a asymptomatické prejavy viróz sú dva hlavné typy prejavov.

Symptomatické prejavy

 

Jedinci so symptomatickými virózami vykazujú klinické príznaky a symptómy infekcie. To sa môže prejavovať horúčkou, bolesťou hlavy, bolesťou svalov, únavou, kašľom, nádchou, vracaním, hnačkou a ďalšími špecifickými príznakmi, ktoré sú charakteristické pre určitú vírusovú infekciu. Symptomatické prejavy virózy sú častým dôvodom navštívenia lekára a testovania. Pri niektorých virózach môžu symptómy byť mierne, zatiaľ čo pri iných môžu byť symptómy veľmi závažné a dokonca život ohrozujúce.

Asymptomatické prejavy

 

Asymptomatické virózy sú prípady, keď jedinec nevykazuje žiadne klinické symptómy alebo príznaky ochorenia. V takýchto prípadoch je imunitný systém jedincov schopný infekciu úspešne kontrolovať, a preto neprejavujú žiadne symptómy. Týmto ľuďom sa hovorí asymptomatickí nositelia.

Bežné príznaky a komplikácie:

Bežné príznaky virózy

 

Komplikácia virózy

 

  • Pľúcne ochorenie (napríklad zápal pľúc).
  • Zhoršenie chronických ochorení (napríklad v prípade cukrov­ky alebo srdcového ochorenia sa môže zhoršiť súčasný zdravotný stav).
  • Nedostatok tekutín a dehydratácia.
  • Ďalšie infekcie (vírusová infekcia môže oslabiť imunitný systém, čo zvyšuje riziko sekundárnych infekcií).
  • Neurologické komplikácie.
  • Komplikácie u tehotných žien.
pilulka

Diagnostika

Laboratorní metody

Laboratórne metódy

  • Polymerázová reťazová reakcia (PCR): Táto metóda rýchlo a presne identifikuje vírusy v krátkom čase a je možné ju použiť na odhalenie RNA aj DNA vírusov. PCR sa používa napríklad na diagnostiku HIV, hepatitídy C, herpesu a veľa ďalších.
  • Sérologické testy: Sérologické testy merajú protilátky, ktoré produkuje imunitný systém v odpovedi na infekciu vírusom. Tento spôsob sa používa na odhalenie prítomnosti alebo histórie vírusovej infekcie. Sérologické testy sa používajú napríklad pri diagnostike hepatitídy B, HIV, syfilisu a pod.
  • Izolácia vírusu: Tento spôsob zahŕňa snahu o izoláciu a množenie vírusu v laboratóriu. Izolácia vírusu umožňuje presnú identifikáciu a charakterizáciu vírusu.
  • Imunohistochemické metódy: Tieto metódy sa používajú na detekciu vírusu v tkanivách alebo bunkových vzorkách. Využívajú sa špecifické protilátky, ktoré sa viažu na vírus špecifické antigény v tkanivách. Imunohistochemické metódy sa často používajú pri histologickom vyšetrení tkanív a pri diagnostike niektorých vírusových infekcií, napríklad herpesvírusov.
  • Sekvencovanie vírusu: Táto metóda umožňuje určiť genetickú sekvenciu vírusu, čo je užitočné na identifikáciu konkrétneho vírusu a jeho variantov. Sekvencovanie sa používa pri výskume mutácie vírusov.

Zobrazovací metody

Zobrazovacie metódy

Zobrazovacie metódy sa využívajú na zobrazenie vírusov a ich účinkov v hostiteľských bunkách a tkanivách. Hlavné zobrazovacie metódy sú:

 

 

Elektrónová mikroskopia (EM):

EM je veľmi výkonná zobrazovacia metóda, ktorá umožňuje vizualizáciu veľmi malých objektov, a to vrátane vírusov na atomárnej úrovni. Táto metóda sa používa na pozorovanie štruktúry vírusov vrátane ich vonkajšieho obalu a vnútorných komponentov. EM je nevyhnutné na štúdium ultraštruktúry vírusov a môže pomôcť pri identifikácii nových alebo neobvyklých vírusov.

 

Imunoelektrónová mikroskopia (IEM):

IEM kombinuje princípy elektrónovej mikroskopie s imunologickými technikami. Umiestniť na vírus špecifické protilátky označené zlatými alebo inými časticami, čo umožňuje zobrazenie lokalizácie vírusu v tkanivách alebo bunkových vzorkách. IEM sa často používa na lokalizáciu vírusov v biologických vzorkách, ako sú tkanivá alebo bunkové kultúry.

 

Fluorescenčná mikroskopia:

Táto metóda využíva špecifické fluorescenčné farbivá alebo protilátky na vizualizáciu vírusov pod svetelným mikroskopom. Fluorescenčná mikroskopia je užitočná na štúdium interakcií medzi vírusom a hostiteľskými bunkami, sledovanie šírenia vírusu v tkanivách a diagnostiku virálnych infekcií.

 

In vivo zobrazovacie metódy:

Tieto metódy umožňujú sledovať šírenie vírusu v živých organizmoch. Napríklad použitie geneticky modifikovaných vírusov s in vivo zobrazovacími sondami umožňuje sledovať, ako a kde sa vírus replikuje v reálnom čase. In vivo zobrazovacie metódy sa často používajú vo výskume viróz a testovaní antivirotických liečiv.

 

Tomografia a MRI:

Niektoré vírusy môžu spôsobiť štrukturálne zmeny v tkanivách alebo orgánoch, ktoré je možné zobraziť pomocou tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI). Tieto metódy sa používajú na diagnostiku a monitorovanie komplikácií spojených s vírusovými infekciami, ako sú abscesy, zápaly a zmeny v orgánoch.

Diferenciální diagnostika

Diferenciálna diagnostika

Diferenciálna diagnostika v prípade viróz je metóda určenia, či sú prejavujúce sa symptómy spôsobené vírusovou infekciou alebo iným ochorením. Vírusové ochorenia sa môžu prejavovať podobne ako ďalšie ochorenia, a preto je diferenciálna diagnostika na určenie presnej príčiny príznakov nevyhnutná. Tu je niekoľko faktorov, ktorými sa lekár môže riadiť pri diferenciálnej diagnostike viróz:

 

  1. Klinické príznaky: Skúmanie a vyhodnotenie konkrétnych symptómov pacienta, ako napríklad horúčka, bolesti hlavy a bolesti svalov.
  2. Anamnéza: Skúma sa zdravotná história pacienta, a to vrátane nedávneho cestovania, kontaktu s infikovanou osobou, imunizačnej histórie a ďalších informácií, ktoré môžu pomôcť určiť príčinu ochorenia.
  3. Laboratórne testy: Napríklad PCR alebo sérologické testy na protilátky, ktoré sú špecifické pre daný vírus, krvné testy, ktoré môžu odhaliť zápal alebo zmeny v počte krvných buniek.
  4. Zobrazovacie metódy: Napríklad röntgen alebo CT sken.
  5. Epidemiologické informácie: Skú­majú sa epidemiologické indikácie pre aktuálny výskyt jednej vírusovej infekcie v danej oblasti či populácii.
  6. Reakcia na liečbu: Niekedy môže reakcia na antibiotiká, antivirotiká alebo iné lieky slúžiť ako diagnostický test.
  7. Klinický dohľad: Sledovanie vývoja príznakov pacienta – ak sa symptómy menia alebo nezodpovedajú očakávaným symptómom vírusovej infekcie, môže lekár prehodnotiť diagnózu.

pilulka

Prevencia a liečba viróz

Vakcinácia a jej význam

Vakcinácia je dôležitá metóda prevencie a kontroly vírusových infekcií, ktorá prispieva k ochrane jednotlivcov aj populácií pred vážnymi vírusovými ochoreniami.

 

Význam očkovania v rámci ochrany pred ochorením:

  1. Prevencia.
  2. Ochrana jednotlivcov.
  3. Kolektívna imunita.
  4. Kontrola vývoja epidémií a pandémií.
  5. Zníženie závažnosti ochorenia.
  6. Ekonomický a sociálny význam (napríklad nižšie náklady na zdravotnú starostlivosť, zlepšenie kvality života a udržiavanie spoločenskej stability).
  7. Vývoj nových vakcín.

 


Antivírusové lieky: mechanizmy účinku a indikácie

Antivírusové lieky ovplyvňujú replikačný cyklus vírusu alebo blokujú jeho šírenie v hostiteľských bunkách. Existuje niekoľko rôznych mechanizmov účinku antivírusových liekov a ich indikácia závisí od typu vírusu a spôsobu infekcie.

 

Časté mechanizmy účinku a indikácia antivírusových liekov:

 

  • Inhibítory replikácie nukleových kyselín

Tieto lieky blokujú syntézu vírusu alebo bránia jeho úprave a integrácii do hostiteľského genómu.

Indikácia: HIV/AIDS, herpes a hepa­titída B a C.

 

  • Inhibítory virálneho enzýmu

Blokácia špecifických enzýmov vírusu, replikácie či šírenia.

Indikácia: HIV/AIDS a hepatitída C.

 

  • Inhibítory vstupu vírusu

Blokácia vstupu do hostiteľskej bunky alebo interakcie s receptormi na povrchu bunky.

Indikácia: HIV/AIDS a respiračný syncytiálny vírus.

 

  • Imunomodulačné lieky

Tieto lieky zlepšujú schopnosť bojovať proti vírusu.

Indikácia: Hepatitída B a C.

 

  • Antivírusové vakcíny

Tieto vakcíny pomáhajú telu vyvinúť imunitu proti určitému vírusu.

Indikácia: Chrípka, hepatitída B a A, papilomavírusy (HPV) a ďalšie.

 

  • Synergická terapia

Kombinácia rôznych antivírusových liekov s cieľom zvýšenia účinnosti liečby.

Indikácia: HIV/AIDS.

 


Podporná liečba a manažment pacienta s virózou

  • Dostatok odpočinku a spánku.
  • Hydratácia (pitie vody, bylinných čajov alebo elektrolytov).
  • Analgetiká a antipyretiká (napríklad ibuprofén alebo paracetamol).
  • Vyvážená strava (odporúča sa konzumovať potraviny posilňujúce imunitný systém, napríklad ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a bielkoviny, naopak, alkohol a sladkosti nie sú vhodné).
  • Vyvarujte sa kontaktu s ostatnými.
  • Zakrývajte si ústa a nos pri kašli a kýchaní a dodržujte hygienické opatrenia.
  • Vyhľadajte lekársku starostlivosť.
  • Očkovanie.
  • Podpora imunitného systému (spánok, pravidelný pohyb a zdravá strava).

 


Prevencia šírenia viróz v komunite

  • Dôkladné hygienické opatrenia: Umývanie rúk teplou vodou a mydlom najmenej 20 sekúnd je veľmi účinným spôsobom prevencie šírenia vírusov. Ruky by sa mali umývať pred každým jedlom, po toalete, po kašli či kýchnutí a po kontakte s chorými ľuďmi.
  • Rúška: Nosenie rúšok pomáha zabrániť šíreniu vírusov, najmä ak infikovaný nevykazuje príznaky. Rúška bránia vdychovaniu kvapôčok a tiež chránia ostatných pred nakazením.
  • Sociálne dištancovanie: Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných ľudí (obvykle 2 metre) znižuje riziko šírenia vírusu.
  • Karanténa: Oddelenie osôb bez príznakov, ktoré boli vystavené alebo infikované vírusom.
  • Izolácia: Izolácia osôb infikovaných vírusom.
  • Obmedzenie cestovania (najmä medzinárodného cestovania).
  • Hromadné testovanie a trasovanie kontaktov.
  • Očkovanie.
  • Informovanie verejnosti a vzdelávanie.
pilulka

Významné virózy súčasnosti

COVID-19

COVID-19

COVID-19 je spôsobený koronavírusom SARS-CoV-2. Vírus bol prvýkrát zaznamenaný vo Wuhane v Číne v decembri 2019. Prenáša sa prevažne kvapôčkami pri kašli, kýchaní alebo rozprávaní. Ďalší možný prenos je cez kontaminované povrchy a následný prenos vírusu dotykom tváre. Časté príznaky sú horúčka, suchý kašeľ, únava, bolesti svalov, dýchavičnosť a stratu čuchu či chuti. Medzi vážnejšie príznaky patrí zápal pľúc a zlyhanie dýchacieho systému. Prevencia zahŕňa nosenie rúšok, sociálne dištancovanie, dôkladné umývanie rúk a očkovanie.

Chřipka

Chrípka

Chrípku spôsobuje vírus chrípky z rodiny Orthomyxoviridae. Chrípka môže mať rôzne typy a podtypy vrátane A, B a C. Prenáša sa kvapôčkami a vírus môže prežívať na povrchu až niekoľko hodín. Príznaky chrípky môžu byť horúčka, bolesti svalov, únava, kašeľ, bolesti hlavy a bolesť v krku. Obvykle ide o mierne ochorenie, ale môžu sa prejaviť aj vážne komplikácie a v najhoršom prípade aj smrť. Prevencia zahŕňa očkovanie a dodržiavanie hygienických opatrení.

Chrípkový vírus má schopnosť neustále meniť svoju proteínovú štruktúru. Tieto drobné zmeny, ktoré vírus neustále prechádza, sú pre imunitný systém mätúce, pretože si vždy vytvorí protilátky proti jednej bielkovinovej štruktúre a keď sa stretne s zmeneným vírusom, musí prejsť celým procesom tvorby protilátok znova. To vysvetľuje, prečo človek počas svojho života trpí mnohými z týchto ochorení. Očkovacia látka je účinná len vtedy, ak je vyrobená z vírusu, ktorý sa momentálne šíri, ale často je veľmi ťažké určiť, ktorý vírusový kmeň spôsobí epidémiu v ktorom roku.

HIV/AIDS

HIV/AIDS

HIV je spôsobené vírusom HIV. AIDS je ochorenie, ktoré môže neskôr vďaka vírusu HIV vypuknúť. HIV sa prenáša krvou, spermiami, vaginálnymi sekrétmi a materským mliekom. Najčastejšie sa prenáša počas nechráneného sexuálneho styku a používaním spoločných injekčných ihiel. Zo začiatku sa HIV prejavuje ako chrípka, ale veľa ľudí nemá príznaky. Absencia liečby spôsobuje zníženie funkcie imunitného systému, ktoré vedie k vážnym infekciám a nádorom. Prevencia zahŕňa používanie kondómov pri sexe, testy na HIV a vyhýbanie sa spoločnému používaniu ihiel.

Vplyvy na verejné zdravie a spoločnosť

 

Virózy majú rozsiahle dopady na verejné zdravie a spoločnosť v rôznych oblastiach, a to vrátane zdravotnej starostlivosti, ekonomiky, sociálneho života a celkového blaha spoločnosti.

 

  • Zdravotná starostlivosť: Náh­ly nárast pacientov môže zaťažiť zdravotnícke systémy a môže dôjsť k nedostatku lôžok, lekárov a zdravotného personálu.
  • Ekonomika: Ob­medzenie cestovania počas epidémie, zatváranie podnikov a pokles dopytu môže viesť k hospodárskym problémom, nezamestnanosti a recesii.
  • Sociálne dôsledky: Obmedzenie kontaktu s rodinou a blízkymi, zatvorenie škôl a uzavretie spoločností môže mať negatívne dopady na duševné zdravie ľudí (strach, úzkosť a depresia).
  • Vzdelávanie: Epidémie narúšajú vzdelávací proces.
  • Zásoby a potraviny: Epidémia môže spôsobiť nedostatok určitých produktov, pretože si ľudia robia zásoby.
  • Dlhodobé vplyvy: Niektoré epidémie môžu spôsobiť dlhodobé dopady na zdravie jednotlivcov.
pilulka

Výzvy a budúcnosť v oblasti viróz

Výskum nových liečebných metód

 

  • Antivirotiká: Výskumníci pracujú na objavení nových antivirotických liekov, ktoré by mohli efektívne potlačiť replikáciu vírusu v tele jedinca. Tieto lieky by mohli slúžiť na liečbu akútnych infekcií a tiež na prevenciu infekcií.
  • Očkovanie: Vedci vyvíjajú vakcíny proti novým vírusom a zdokonaľujú existujúce očkovanie.
  • Imunoterapia: Imunoterapeutické prístupy sa skúmajú ako možná alternatíva k tradičnej liečbe.
  • RNA terapia: RNA terapia a technológie sa skúmajú kvôli možnosti úpravy či blokácie vírusových génov v ľudských bunkách.
  • Liečba symptómov: Výs­kumníci sa zameriavajú na zlepšenie symptomatickej liečby (liečebné postupy na zmiernenie zápalu, bolesti a ďalších príznakov virózy).
  • Výskum imunitnej odpovede: Štúdium imunitného systému a jeho reakciu na virózy.
  • Globálna spolupráca vedcov a zdieľanie dát.
  • Epidemiologický výskum.

 


Vývoj nových vakcín

 

Vedci a farmaceutické firmy pracujú na vytvorení nových technológií a platforiem, ktoré umožnia rýchly vývoj vakcín proti novým vírusom. Vedci tiež uvažujú o univerzálnych vakcínach, ktoré by boli účinné proti viacerým druhom vírusov. Výskumníci tiež pracujú na výskume vakcín pre zvieratá, ktoré by mohli zabrániť prenosu vírusov zo zvierat na ľudí.

 


Globálna spolupráca a reakcia na pandémie

 

  • Rýchla globálna reakcia na prepuknutie pandémie – rýchle zdieľanie informácií, spolupráca krajín a organizácií.
  • Prevencia a monitorovanie.
  • Zvýšenie kapacity – štáty a organizácie musia investovať do zvyšovania svojich kapacít pri vývoji vakcín, výrobe a distribúcii liekov a ochranných prostriedkov.
  • Solidarita – globálna solidarita a pomoc ohrozeným krajinám.
pilulka

Záver

Virózy sú obsiahlou skupinou ochorení spôsobených vírusmi rôznych charakteristík, spôsobov šírenia a klinických prejavov. História viróz je plná epidémií, ktoré mali vážny vplyv na ľudskú populáciu. Vývoj liečby a prevencia viróz prešli dlhou cestou a momentálne sa vedci prevažne zaoberajú modernými antivirotikami a vakcínami. Jedinci sa pred virózami môžu chrániť očkovaním a dodržiavaním hygienických opatrení. Klinické prejavy viróz môžu byť rôzne, a to od miernych respiračných ťažkostí po vážne komplikácie. Vzhľadom na rôzne faktory ovplyvňujúce šírenie vírusov je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia na zníženie rizika nákazy. Vyvíjajú sa však nové lieky a liečebné postupy, aby sa tieto vírusové ochorenia lepšie zvládali. Prevencia a včasná diagnostika vírusových ochorení sú zásadné pre ochranu zdravia jednotlivcov a celých populácií, kontrolu šírenia nákazy a minimalizáciu zdravotného, sociálneho a ekonomického dopadu.

Tento článok má iba informatívny charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

pilulka

Zdroje

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/24473-viral-infection

https://nowpa­tient.com/blog/wh­at-are-the-5-characteristics-of-viruses

https://www.news-medical.net/he­alth/Virus-History.aspx

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7158­286/

 

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.