Vegánstvo ako preferovaný spôsob stravovania sa dostáva rokmi čoraz viac a viac do povedomia ľudí. Či už vám záleží na vašom zdraví, etickom aspekte vegánstva alebo na šetrení našej planéty, vegánstvo je rozhodne cesta hodná zváženia. Častou chybou …
Vegánstvo ako preferovaný spôsob stravovania sa dostáva rokmi čoraz viac a viac do povedomia ľudí. Či už vám záleží na vašom zdraví, etickom aspekte vegánstva alebo na šetrení našej planéty, vegánstvo je rozhodne cesta hodná zváženia. Častou chybou pri vegánstve je jednotvárna strava, ktorej následkom môžete mať nedostatok alebo zlý pomer nutrientov, čo sa časom prejaví na vašom zdraví. Aby ste sa tomuto scenáru vyhli, je vhodné, najmä ak s vegánstvom ešte iba začínate, investovať do doplnkov stravy aby vášmu telu nič nechýbalo. V prípade niektorých doplnkov výživy je odporúčané užívať ich dlhodobo, keďže v rastlinnej strave ich je náročné získať potrebné množstvo.
Či už ste vegán alebo nie, určite ste už počuli o vitamíne B12. Podieľa sa na správnej funkcií nervového systému, využíva sa pri tvorbe zdravej DNA a krvotvorbe. Nachádza sa prevažne v potravinách živočíšneho pôvodu ako je kuracie, hovädzie či bravčové mäso. Jeho nedostatok môže viesť k depresiám či k anémií, ktorá sa môže prejavovať únavou, bledosťou či bolesťami hlavy. Tento vitamín je veľmi dôležité dopĺňať u každého vegána.
Vitamín D je často skloňovaný najmä v zimných mesiacoch, kedy ho má každý nedostatok. Najlepším zdrojom je slnečné UV-B žiarenie, ktorého máme na Slovensku v zimných mesiacoch nedostatok aj pri každodennom vystavovaní sa slnečným lúčom. Živočíšne produkty obsahujú malé percento vitamínu D, rastlinné produkty neobsahujú vitamín D prakticky vôbec. Kvôli tomu je vitamín D ako doplnok stravy nielen pre vegánov veľmi dôležitý a jeho nedostatok môže viesť k zníženej imunite, dlhodobo dokonca k poruchám vývinu kostí.
Železo je kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu, ktorý zodpovedá za naviazanie kyslíka. Pri nedostatku železa dochádza k anémií, ktorá, ak je neliečená, môže prepuknúť do závažných zdravotných problémov. V rastlinnej strave nájdeme železo najmä v strukovinách, semienkach či orechoch alebo zelenej listovej zelenine. Avšak, železo z rastlinnej stravy má nižšiu vstrebateľnosť a tak je dôležité navýšiť dávky železa u vegánov napríklad pravidelným užívaním doplnkov stravy. Ideálne je užívať spolu so železom aj vitamín C, ktorý podporuje lepšiu vstrebateľnosť železa.
Okrem vyššie spomínaných vitamínov, je dôležité sledovať v strave aj zastúpenie iných vitamínov a minerálov, ako je napríklad zinok, vápnik či selén. U nás nájdete široký výber doplnkov stravy, z ktorých si vyberú skúsený a aj začínajúci vegáni.
V kategórii menom Vegánske výživové doplnky ponúkame 330 výrobkov, u 3 z nich dostanete poštovné zadarmo. Zákazníci najlepšie hodnotia rady Viridian, GreenFood Nutrition a Chaganela. Pokiaľ ste si nevybrali tu žiadny produkt, pozrite sa aj na kategórie Horčík pre vegánov, Omega - 3 pre vegánov a Zinok pre vegánov. Najlepšie hodnoteným výrobkom je Viridian Synerbio Daily 90 kapsúl.
Pozrite sa na produkty z kategórie Vegánske výživové doplnky zoradené od tých najlacnejších. Kategóriu Vegánske výživové doplnky sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších. Kategóriu Vegánske výživové doplnky sme pre vás zoradili od najpredávanejších.