Vápnik je prvok z radu tzv. kovov alkalických zemín. V našom tele sa vyskytuje vo veľkom množstve, každý ho máme približne kilogram. A je veľmi dôležitý, predovšetkým preto, že tvorí základ kostí a zubov. V kostiach máme až 99% z celkového množstva …
Vápnik je prvok z radu tzv. kovov alkalických zemín. V našom tele sa vyskytuje vo veľkom množstve, každý ho máme približne kilogram. A je veľmi dôležitý, predovšetkým preto, že tvorí základ kostí a zubov. V kostiach máme až 99% z celkového množstva vápnika v našom tele. Mimo to sa ale podieľa na srdcovej činnosti, regulácii nervosvalovej činnosti, je to jeden z faktorov zrážania krvi.
Hladinu vápnika v krvi naše telo presne reguluje, pretože všetky odchýlky (príliš veľa aj príliš málo vápnika v krvi) môžu znamenať zdravotný problém. Normálna hodnota vápnika v sére je 2,25-2,75 mmol/l. U zdravých detí mladších ako dvanásť rokov sa hodnota môže pohybovať okolo uvádzanej hornej hranice.
Prevedené na dennú dávku:
Z bohatej a vyváženej stravy. Vápnik je obsiahnutý v mlieku, v syroch, brokolici, vo vajciach, orechoch a rôznych semienkach, ale aj vo vode (v prípade tzv. "tvrdej vody") alebo zelenom čaji. Prekvapivo je potravinou najbohatšou na vápnik mak, vápnika obsahuje dvanásťkrát viac ako mlieko (takže aj makovým koláčom robíte niečo pre svoje zdravie). Potrebné množstvo vápnika sa v tele vstrebe v črevách a zvyšok sa vylúči stolicou alebo močom a potom. Podľa niektorých údajov zvládne telo týmto procesom vstrebať len 20 - 40% potrebnej dennej dávky. Navyše s niektorými látkami obsiahnutými v rastlinách (napr. kyselina šťaveľová), tvorí vápnik nerozpustné komplexy, vďaka čomu je vstrebávanie ešte zhoršené. Na to by si mali dať pozor vegetariáni a vegáni.
K priaznivej hladine vápnika v tele môžete prispieť sami - je pre neho totiž veľmi dôležitá pravidelná a primeraná fyzická záťaž. Tá zlepšuje prekrvenie a vstrebávanie vápnika v črevách a tiež tvorbu a udržiavanie kvality kostí.
Ak ste zdraví a vápnik dopĺňate iba zo stravy, obavy mať nemusíte. Prípady, kedy sa v krvi objaví zvýšená hladina vápnika sú väčšinou spôsobené:
Nevoľnosťou - vracaním, kovovou pachuťou v ústach, bledosťou. Bolesťami hlavy a poruchami vedomia, bolesťou a slabosťou končatín. Ale aj postihnutím obličiek, poruchami vedomia a v extrémnom prípade zástavou srdca.
Napríklad zvýšenou kazivosťou zubov, tetániou (to je ochorenie nervového systému), zmenami na kostiach, ale napríklad aj poruchami inteligencie alebo dermatologickými problémami (ekzém, lámavé vlasy).
Tzv. antagonista vápnika je horčík. To znamená, že ruší funkciu, resp. vstrebávanie vápnika. Naopak, veľmi dôležitým partnerom pre správnu hladinu vápnika v krvi je vitamín D.
Strašiak žien, ktoré prekonali menopauzu, a starších mužov. Ľudia, ktorí trpia týmto ochorením, majú kosti viac náchylné k zlomeninám. U žien je toto ochorenie častejšie najmä preto, že po menopauze u nich dochádza k úbytku hormónu estrogénu, čo vedie k úbytku kostnej hmoty. Práve dostatočný príjem vápnika v piatich až siedmich rokoch po poslednej menštruácii môže tento proces veľmi výrazne spomaliť. A rovnako dôležitý je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.
Zákazníci hodnotia najlepšie rady GS. Najlepšie hodnoteným výrobkom je GS Vápnik, horčík, zinok 130 tabliet.
Nenašli ste, čo ste hľadali?
Pošlite nám tip na produkt a my ho skúsime zaradiť do ponuky.
Odporučiť produktPotrebujete poradiť?
Napíšte nám a radi vám pomôžeme s výberom a vyhľadávaním vhodného produktu.
Produkty z kategórie Vápnik sme pre vás zoradili od najlepšie hodnotených. Kategóriu Vápnik sme pre vás tiež poskladali od najkvalitnejších. Kategóriu Vápnik sme pre vás zoradili od najpredávanejších.