Únavový syndróm, známy tiež ako chronický únavový syndróm alebo myalgická encefalomyelitída, je komplexné ochorenie, ktoré sa prejavuje pretrvávajúcim a nevysvetliteľným pocitom únavy. Neskoršie označenie syndróm chronickej únavy (v orig. [CFS]), u nás častejšie označovaný ako chronický únavový syndróm, pretrváva mnoho rokov vďaka nedostatočným znalostiam etiologických činiteľov a samotného procesu choroby. Z hľadiska nedávneho výskumu a klinických skúseností, ktoré poukazujú celkom zreteľne na rozšírený zápal a multisystémovú neuropatológiu, je oveľa vhodnejšie a správnejšie používať odborné označenie myalgická encefalomyelitída, pretože tento pojem označuje základnú patogenézu.
Tento stav značne ovplyvňuje kvalitu života postihnutých, obmedzuje ich schopnosť vykonávať bežné denné činnosti a môže viesť k významnému zníženiu pracovnej a sociálnej funkcie. fungovanie ako pred ochorením.
Ide o vážne, chronické, komplexné, multisystémové ochorenie. Postihnutí pacienti sú veľmi často a výrazne obmedzení v bežných aktivitách. Postihnutí jedinci často uvádzajú, že sa cítia neustále vyčerpaní a že ich každodenné úsilie o zvládanie bežných aktivít je pre nich veľmi náročné.
Ochorenie môže postihovať rôzne systémy tela, vrátane nervového, hormonálneho, imunitného a psychického. Presná príčina únavového syndrómu nie je známa, ale výskumy naznačujú, že by mohlo ísť o kombináciu viacerých faktorov, vrátane genetických, environmentálnych a psychologických.
Príznaky únavového syndrómu sa môžu líšiť medzi rôznymi jednotlivcami, ale typicky zahŕňajú chronickú únavu, ktorá sa zhoršuje po fyzickom alebo duševnom úsilí. Medzi hlavné príznaky patria:
Medzi vedľajšie príznaky patria:
Príčina nie je doposiaľ známa. Presná povaha tejto komplexnej nešpecifickej poruchy nie je ešte úplne objasnená. Za najpravdepodobnejšie faktory sa označujú vírusové infekcie a poruchy imunitného systému. Zrejme však bude faktorov vzniku oveľa viac a budú sa zrejme prelínať. ME/CFS sa najčastejšie rozvinie po prekonaní infekčnej choroby. Ďalšími spúšťacími udalosťami môže byť vystavenie látkam znečisťujúcim životné prostredie, chemikáliám a ťažkým kovom.
Príčiny únavového syndrómu nie sú úplne pochopené, ale môžu zahŕňať nasledujúce faktory:
Práve oblasť infekčných ochorení, či už prekonaných alebo prebiehajúcich, bola v súvislosti s etiológiou tohto ochorenia dlhodobo študovaná. Zvažovala sa nákaza herpetickými aj inými vírusmi, ale aj baktériami či mykotickými pôvodcami. Kauzálna väzba na akúkoľvek infekciu ale nikdy nebola preukázaná. Pracuje sa však s predpokladom, že infekcie môžu hrať rolu jedného z možných spúšťačov. Príčina teda zrejme nie je v určitom patogéne, ale skôr v reakcii organizmu naň.
Diagnostika chronického únavového syndrómu je založená na klinických kritériách pri súčasnom vylúčení inej (organickej) príčiny stavu. V posledných desaťročiach sa vyvíjala rôzna stratifikácia príznakov, ktorými bol syndróm definovaný. Diagnostika únavového syndrómu je komplexná a väčšinou zahŕňa vylúčenie iných ochorení, ktoré môžu spôsobovať podobné príznaky. Lekári zvyčajne vykonávajú fyzikálne vyšetrenie, laboratórne testy a zhodnocujú lekársku históriu pacienta. Pacient s podozrením na túto diagnózu by mal byť vyšetrený neurológom, endokrinológom, reumatológom, imunológom, infektológom a psychia. Dôležité je tiež hodnotenie rozsahu a trvania únavy a akým spôsobom ovplyvňuje bežné aktivity pacienta. Neexistuje špecifický test pre diagnostiku únavového syndrómu, preto je diagnostika často založená na kritériách, ktoré definujú tento syndróm a vylučujú iné možné príčiny únavy.
Dobre vedenou stratégiou sa dá k správnej diagnóze dopracovať
– tento proces ale môže trvať aj roky. Medzi najvýznamnejšie
ochorenia, ktoré musíme u pacienta so suspekciou na CFS zvažovať, patria:
autoimunitné ochorenia (systémové autoimunity, myastenia gravis, systémový
lupus erytematodes, sarkoidóza), imunodeficity, psychické poruchy (depresia,
úzkostné poruchy), chronická zápalová náchylnosť ochorenie –
reumatoidná artritída, polymyozitída, polymyalgia rheumatica, fibromyalgia,
Post-Lyme Diseases Syndrome), neurologické ochorenia (roztrúsená skleróza,
insomnia), endokrinné poruchy (najmä
tyreopatia), nádorové ochorenia a niektoré chronické choroby pľúc, srdca,
zažívacieho traktu, pečene, obličiek alebo krvi.
Liečba únavového syndrómu sa zameriava na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života. Kauzálna terapia neexistuje, liečba je založená viac na nefarmakologických prístupoch. Práca s pacientmi s týmto ochorením je veľmi náročná, vyžaduje veľa času, veľkú trpezlivosť a podrobnú edukáciu zo strany lekára. Z klinickej praxe - tri oblasti najdôležitejšie pre stabilizáciu chorého – imunita, psychika a režimové opatrenia. Zahŕňa individuálne prispôsobený prístup, ktorý môže zahŕňať farmakologickú terapiu na riadenie bolesti, spánkových porúch a ďalších spojených stavov. Ďalej sa odporúča kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá pomáha pacientom lepšie zvládať svoje príznaky, a postupné zvyšovanie fyzickej aktivity podľa schopností pacienta. Dôležitá je tiež podpora a porozumenie zo strany rodiny, priateľov i zdravotníckych pracovníkov.
Denný režim a fyzické aktivity sa podriaďujú aktuálnemu stavu pacienta. Nie je dobré pokúšať sa únavu prekonávať násilne vykonávanou aktivitou. Naopak v období zlepšenia sa odporúčajú primerané aktivity (prechádzky, cvičenie, rekreačný šport, práca v záhradke atď.) ktorými sa zvyšuje celková kondícia chorého. Ďalším užitočným opatrením je smerovať pacienta k princípom racionálnej výživy a pestrému jedálničku tak, aby potrebné minerálne látky, vitamíny a živiny dostával v čo najprirodzenejšej podobe. Užitočná je podporná liečba minerálnymi látkami – hlavne horčíkom, zinkom, selénom (je však nutné zvoliť vhodnú formu, ktorú je telo pacienta schopné využiť vo svojom metabolizme), vitamíny – hlavne zo skupiny B, ale aj vitamíny C a E.
„Myalgická encefalomyelitída je ochorenie, ktoré je často verejnosťou bagatelizované. Ide však o veľmi obmedzujúci stav, ktorý nie je na prvý pohľad viditeľný ani z fyzikálneho nálezu, ani z laboratórnych výsledkov. Prevalencia tohto ochorenia v Českej republike by prepočtom mala byť 20 000 – 80 000 chorých. Predpokladá sa ale, že mnoho prípadov nie je diagnostikovaných.
Chorí sa často stretávajú s nepochopením, ktoré sa negatívne podpisuje na ich psychickom stave, ktorý už tak býva zaťažený úzkosťami a depresiami. To všetko vedie k tomu, že sa často uchyľujú k podvodníkom, ktorí ponúkajú pomocnú ruku, avšak sú motivovaní iba ziskom. V liečebnej schéme neexistuje žiadny štandardný postup a podriaďuje sa úplne abnormalitám konkrétneho chorého. Vzhľadom na to, že sa jedná o chronický stav, je absolútne nevyhnutný komplexný prístup k pacientovi.“
Život s únavovým sydrómom zahŕňa režimové opatrenia, ktorých význam nie je potrebné podceňovať. Spadá sem napríklad úprava denného a spánkového režimu, eliminácia nárazových záťaží, vhodné stravovacie opatrenia preferujúce zdravý vyvážený jedálniček, udržiavanie fyzickej kondície tolerovateľnými aktivitami (fyzioterapia, jóga), prevencia infekčných ochorení a ich dostatočná rekonvalescencia.
Je potrebné vyhnúť sa relapsom v dôsledku námahy a predchádzať negatívnym vplyvom inaktivity. Treba však mať na pamäti, že nevoľnosť po námahe nevyvoláva iba fyzická, ale aj duševná aktivita (sledovanie televízie, čítanie, telefonovanie, činnosť na počítači atď.). Námahou nie je myslené len napr. športovanie. Námahu môžu predstavovať aj základné úkony sebaobsluhy (napr. pravidelná hygiena) starostlivosti o domácnosť, nákup a pod., ktoré z hľadiska zdravého človeka nie sú považované za námahu, ale za bežnú súčasť každodenného života.
Chorí s myalgickou encefalomyelitídou bývajú cieľovou skupinou „zdravotných biznismenov“. Je teda potrebné pacientov riadne poučiť o možnostiach zneužitia, ale zároveň ich od alternatívnych postupov plne neodrádzať (homeopatia, akupunktúra, fytoterapia a i.).
Aké to je žiť s ME/CFS?
„Je to ako mať rozbitú batériu. Moja batéria sa nabíja vždy len na 40%, u niektorých ľudí sa nabije na 90%, ale pokiaľ máte ťažkú formu, tak sa nabije len na 10%; a môžete fungovať iba v rámci tohto svojho energetického limitu, ktorý keď prekročíte, dôjde k havárii a všetky vaše príznaky sa zhoršia.“
Hoci presná príčina únavového syndrómu nie je známa, existujú všeobecné odporúčania pre prevenciu. Kľúčové je udržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a dostatočného spánku. Niekomu môžu pomôcť aj rôzne doplnky stravy na únavu. Ďalej je dôležité efektívne riešiť stres a vyhýbať sa extrémnym fyzickým alebo emocionálnym zaťaženiam. V prípade, že sa objaví pretrvávajúca únava, je odporúčané vyhľadať lekársku pomoc pre včasnú diagnostiku a liečbu.
Existujú rôzne mýty a nedorozumenia týkajúce sa únavového syndrómu:
Únavový syndróm je len výhovorka pre lenivých ľudí.
V skutočnosti je to legitímne a často závažné ochorenie s reálnymi fyzickými symptómami.
Únavový syndróm je možné prekonať len silnou vôľou.
Hoci pozitívne myslenie a motivácia môžu pomôcť, syndróm vyžaduje komplexný liečebný prístup.
Únavový syndróm je len psychický problém.
Chronický únavový syndróm je významné multisystémové ochorenie značne limitujúce aktivity pacientov.
Únavový syndróm postihuje len dospelých.
Výskyt je ubikvitárny. Postihuje ako bielu tak aj čiernu rasu, najčastejšie vo veku medzi 20 – 44 rokov. Ochorie deti, dospelí, muži aj ženy.
Únavový syndróm je ľahko rozpoznateľný.
Diagnostika je neľahká, na základe klinických kritérií pri vylúčení inej zjavnej príčiny ochorenia.
Únavový syndróm je zložité a často nepochopené ochorenie, ktoré môže značne ovplyvniť život postihnutého. Jeho príčiny sú mnohostranné a liečba vyžaduje individualizovaný prístup. Dôležité je rozpoznanie príznakov a včasná liečba, aby sa predišlo zbytočnému zhoršeniu stavu. Podpora zo strany rodiny, priateľov a zdravotníckych pracovníkov je kľúčová pre zvládnutie tohto syndrómu a udržanie kvality života.
Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-fatigue-syndrome
https://www.healthline.com/health/chronic-fatigue-syndrome
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/chronic-fatigue-syndrome-cfs
https://www.cdc.gov/me-cfs/index.html#:~:text=Myalgic%20encephalomyelitis%2Fchronic%20fatigue%20syndrome%20(ME%2FCFS)%20is,severe%20fatigue%20and %20sleep%20problems.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490
https://medlineplus.gov/chronicfatiguesyndrome.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557676/
https://www.healthdirect.gov.au/chronic-fatigue-syndrome-cfs-me
https://www.tribune.sk/zdravotníctvo/chronicky-unavovy-syndróm-na-prelome-let-2020–2021/
https://www.tribune.cz/medicina/chronicky-unavovy-syndrom-problem-systemu/
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2007/01/03.pdf
https://medicinapropraxi.sk/incpdfs/med-201905–0002_10_001.pdf
https://www.nice.org.uk/guidance/ng206/chapter/Recommendations
https://me-cfs.eu/lecba-me-cfs/
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2013/03/11.pdf
https://me-cfs.eu/category/lecba/štandardy/
Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.