Ploštice sú drobný hmyz, ktorý sa živí krvou ľudí alebo zvierat. Ich uhryznutia môžu vyzerať ako vystúpené, svrbiace hrbolčeky a môžu sa objaviť kdekoľvek od niekoľkých sekúnd po uhryznutí až po týždne po uhryznutí. Voľnopredajné lieky môžu pomôcť zmierniť svrbenie a zápal.
Ploštice môžu žiť v posteliach, nábytku, kobercoch, oblečení a iných predmetoch. Tento otravný hmyz je najaktívnejší v noci. Ploštice sa môžu dostať do vášho domova v batožine, oblečení alebo zo staršieho nábytku. Môžu tiež cestovať z jednej domácnosti do druhej, ak je zamorená budova alebo hotel. Uhryznutie plošticou je nepríjemné a môže spôsobiť svrbenie, podráždenie a v niektorých prípadoch aj vážnejšie zdravotné komplikácie.
Tento článok poskytuje komplexný prehľad príčin, príznakov, diagnostiky, liečby a prevencie uhryznutia plošticou.
Ploštica je malý škodca, ktorý sa môže usídliť vo vašej domácnosti. Je to plochý, hnedý alebo červenohnedý hmyz so šiestimi nohami. Dospelé ploštice majú veľkosť približne ako jadierko jablka (5–7 mm). Mladé ploštice majú bielu až žltú farbu alebo sa zdajú byť priesvitné, keď nie sú nakŕmené. Vajíčko ploštice je veľmi malé, veľké asi ako špendlíková hlavička, a má perleťovo bielu farbu. Ak je vajíčko staršie ako päť dní, je na bielom vajíčku vyznačená čierna bodka. Samička ploštice nakladie počas svojho života 200 až 500 vajíčok, takže aj niekoľko štíhlych húb vo vašej domácnosti sa môže rýchlo zmeniť na zamorenie.
Uhryznutie od ploštice, ktoré sa zvyčajne vyskytuje v noci, keď spíte, zvyčajne nespôsobuje vážne zdravotné problémy, ale môže spôsobiť svrbenie a môžu sa objaviť malé stopy po uhryznutí. Uhryznutia od ploštíc sa väčšinou vyskytujú v skupinách. Každý zhluk často obsahuje 3 až 5 uhryznutí. Mnohí ľudia si uhryznutie plošticou často zamieňajú za uhryznutie komárom, blchou alebo pavúkom. Niekedy si ľudia myslia, že uhryznutie plošticou je bežné kožné ochorenie, napríklad svrbivá vyrážka, žihľavka alebo ovčie kiahne.
Uhryznutie plošticou sa líši od človeka k človeku, ale najčastejšie ide o vyvýšené hrbolčeky v línii, cik-cak alebo náhodne, ktoré vyzerajú ako pupenec s tmavočerveným stredom a okolitá pokožka je svetlejšia ako zvyčajne. Okrúhla hrčka na koži obsahuje číru tekutinu.
Kto môže mať ploštice?
Ploštice môže dostať každý. K zamoreniu môže dôjsť, aj keď je váš domov čo najčistejší, a ploštice nemajú nič spoločné s dobrou hygienou a upratovaním. Ľudia si môžu doniesť domov ploštice v batožine, oblečení a iných osobných veciach bez toho, aby si to všimli.
Miestami, kde sa bežne vyskytujú ploštice, sú hotely, motely, výletné lode, bytové domy a útulky, nemocnice, domovy dôchodcov, ubytovne, autobusy a vlaky. Ploštice si môžete do domácnosti priniesť aj v použitom matraci alebo inom použitom nábytku.
Akonáhle sa dostanú do vášho domova, môžu sa presúvať medzi miestnosťami, kde sa rozmnožujú a živia. Hmyz sa živí vašou krvou niekoľko minút, kým sa nasýti. Potom sa oddelia a odplazia sa od vášho tela, aby strávili svoju potravu.
„Ploštice sú ektoparazity živiace sa krvou hostiteľa, sú aktívne predovšetkým v noci. Uhryznutie od ploštíc nie je zdravotne nebezpečné v tom zmysle, že by prenášali infekčné choroby, ale môžu spôsobiť významné dermatologické a psychické ťažkosti. Je dôležitá včasná diagnostika, liečba a dezinsekcia. Tiež je dôležité nezabúdať na prevenciu, prevažne kontrolou lôžkovín na ubytovaní a následne kufrov a tiež byť obozretný pri nákupe nábytku z druhej ruky.
Že sa u vás objavili ploštice poznáte podľa typických leziach na koži, obvykle na odkrytých miestach (ruky, nohy, krk) a nález ploštíc napr. v záhyboch matracov (exkrementy, vyzleky a živé ploštice).“
Znaky uhryznutia na tele sú najčastejším príznakom výskytu ploštíc. Väčšina ľudí je napadnutá počas spánku a nevie o tom, kým si nevšimne jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:
Vyvinutie reakcie organizmu na uhryznutie môže chvíľu trvať, takže príznaky sa nemusia objaviť hneď. U niektorých ľudí sa svrbivé pupienky objavia do niekoľkých dní od prvého uhryznutia, ale môže trvať až 14 dní, kým začne postihnuté miesto svrbieť.
Na svojom tele nenájdete ploštice. Na rozdiel od vši a roztočov, ploštice nežijú na ľuďoch. Vychádzajú z úkrytu, aby sa nakŕmili. Kŕmenie trvá približne 4 až 12 minút. Po nakŕmení sa ploštice vrátia do svojho úkrytu.
Nie, uhryznutia od ploštíc sa nešíria, keď sa poškriabete. Ploštice nie sú prenášačmi a nešíria choroby, takže ich uhryznutia nie sú nákazlivé.
Diagnostika uhryznutia plošticou sa stanovuje na základe fyzikálneho vyšetrenia a anamnézy pacienta. Hoci je to menej časté, pri uhryznutí plošticou môže dôjsť k závažnej alebo dokonca život ohrozujúcej reakcii. Medzi tieto reakcie patria:
Lekár môže predpísať lieky na základe nasledujúcich podmienok:
Liečba doma
Ak nemáte žiadne príznaky infekcie alebo závažnej reakcie, uhryznutie
môžete často ošetriť aj doma.
Uhryznutie umývajte vodou a mydlom. Pomôže to zabrániť infekcii kože a zmierniť svrbenie. Ak uhryznutie svrbí, naneste naň kortikosteroidný krém alebo iný ukľudňujúci krém. Tieto slabé formy si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu v miestnej lekárni. Silnejšie kortikosteroidy si vyžadujú lekársky predpis. Uhryznutia od ploštíc sa zvyčajne zahoja a zmiznú do jedného až dvoch týždňov.
Prevencia je kľúčom k minimalizácii rizika uhryznutia plošticou a zahŕňa:
Zbaviť sa ploštíc je náročný proces, pretože sú odolné a dobre sa schovávajú. Úspešná likvidácia vyžaduje kombináciu mechanických, tepelných, chemických a preventívnych opatrení.
Uhryznutie plošticou môže spôsobiť značné ťažkosti a zdravotné komplikácie. Včasná diagnostika a správna liečba môžu zmierniť príznaky a zabrániť vážnejším komplikáciám. Kľúčom k úspechu je prevencia, preto je dôležité zabezpečiť pravidelnú údržbu domácnosti a byť opatrný pri cestovaní a získavaní predmetov z druhej ruky. Ak máte podozrenie na uhryznutie plošticou, je dôležité poradiť sa s lekárom.
https://www.healthline.com/health/bed-bug-bites
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318083
Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb a americká Agentúra na ochranu životného prostredia. “Spoločné vyhlásenie amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) o kontrole výskytu štíhlych postelí v Spojených štátoch amerických.” Atlanta: Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb USA; 2010
Fallen, RS, Gooderham, M. “Bed bugs: an update on recognition and management.” Skin Therapy Lett. 2011; 16:5–7.
Steen CJ, Carbonaro PA, Schwartz RA. “Arthropoda in dermatology.” J Am Acad Dermatol 2004; 50:819–42.
https://www.aad.org/public/diseases/a-z/bed-bugs-causes
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17847-bedbugs#symptoms-and-causes
Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.
Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.