Svrbenie uší: príčiny a ako sa ho zbaviť

Svrbenie uší je bežným zdravotným problémom, ktorý môže mať množstvo príčin a môže postihnúť ľudí všetkých vekových skupín. Tento článok poskytuje prehľad o možných príčinách svrbenia uší, ich diagnostike a liečbe, s cieľom pomôcť čitateľom lepšie porozumieť a efektívne riešiť tento nepríjemný stav.

 

Obsah

  1. Príčiny svrbenia uší
  2. Liečba svrbenia uší
  3. Prevencia svrbenia uší
  4. Záver
  5. Zdroje
pilulka

Príčiny svrbenia uší

Svrbenie uší môže byť spôsobené množstvom faktorov, vrátane infekcií, alergií, podráždenia od používania vatových tyčiniek alebo slúchadiel, chorôb vnútorného ucha a nadmerným čistením. Každá z týchto príčin vyžaduje špecifický prístup k diagnostike a liečbe.

Infekcie

Infekcie ucha (napr. zápaly vonkajšieho zvukovodu) sú bežnou príčinou svrbenia, najmä u detí a dospelých, ktorí často navštevujú bazény. Okrem svrbenia sa pri infekcii objavujú aj ďalšie príznaky – bolesť ucha, horúčka.

Nadbytok alebo nedostatok ušného mazu

Keď máte málo alebo naopak veľa ušného mazu, môžete pociťovať svrbenie uší alebo ich zvýšenú citlivosť.

Alergie

Alergické reakcie na potraviny, peľ, kovové šperky (predovšetkým s niklom) alebo kozmetiku môžu spôsobiť svrbenie uší.

Podráždenie a cudzie telesá v uchu

Nadmerné používanie vatových tyčiniek alebo nosenie slúchadiel môže podráždiť ušný kanál a spôsobiť svrbenie.

Kožné ochorenie

Svrbenie ucha môže byť prejavom dermatických ochorení (lupienka, atopický ekzém, svrab).

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Uši zachytávajú rôzne zvuky (hlasy, hudbu, hluk a pod.) v podobe zvukových vĺn a odovzdávajú ich do mozgu na spracovanie. Ochorenie alebo iné poruchy, ktoré uši postihujú, môžu ovplyvniť nielen sluch, ale aj rovnováhu. 

 

Ušný maz v tenkej vrstve chráni ušný bubienok pred nečistotami a infekciami z vonkajšieho prostredia. Na čistenie uší je vhodné zvoliť šetrnejšie metódy a pri normálnej produkcii ušného mazu sa odporúča čistiť uši 1–2× týždenne. Zvýšená frekvencia môže byť potrebná u ľudí so zúženým zvukovodom, s načúvacími prístromi alebo po ušných operáciách."

Liečba svrbenia uší

Liečba svrbenia uší závisí od jeho príčiny. Pre infekcie môžu byť predpísané antibiotiká alebo antifungálne liečivá, zatiaľ čo alergia sa často lieči antihistaminikmi. V prípade podráždenia je dôležité vyhýbať sa príčine podráždenia a zvoliť jemnejšie metódy čistenia.

 

Pri recidivujúcich a dlhotrvajúcich ťažkostiach je vhodné navštíviť ORL lekára, ktorý vaše uši spoľahlivo vyšetrí.

Prevencia svrbenia uší

V rámci prevencie a zamedzenia návratu ťažkostí môžu pomôcť nasledujúce opatrenia:

 

Záver

Svrbenie uší môže byť obťažujúcim problémom, ale správnym prístupom k liečbe a k prevencii je možné jeho symptómy účinne zmierniť. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pre správnu diagnózu a liečbu.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ste­fajir.cz/svede­ni-v-uchu

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/324671

https://www.web­md.com/cold-and-flu/ear-infection/why-do-my-ears-itch

https://www.he­althline.com/he­alth/itchy-ear#prevention

https://health­.clevelandcli­nic.org/the-truth-about-itchy-ears-you-may-be-causing-the-problem

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.