Svrbenie chrbta

Svrbenie chrbta môže byť nepríjemným a niekedy obťažujúcim príznakom. Môže mať mnoho príčin, od dermatologických až po ochorenia vnútorných orgánov. V tomto článku sa dozviete, aké faktory môžu spôsobiť svrbenie chrbta a aké sú možnosti ich liečby a prevencie.

 

Obsah

  1. Príčiny svrbenia chrbta
  2. Diagnostika
  3. Domáca liečba
  4. Lekárska starostlivosť
  5. Prevencia
  6. Kedy navštíviť lekára
  7. Záver

Príčiny svrbenia chrbta

kozni-onemocneni

Kožné ochorenia

Kožné ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny svrbenia. Ekzém a lupienka spôsobujú zápalové zmeny na koži, ktoré môžu byť svrbivé. Kontaktná dermatitída je reakcia na vyrážku na niečo, s čím pokožka prichádza do priameho kontaktu, napríklad na oblečenie, mydlá alebo niektoré krémy. Svrbenie môže byť aj príznakom iných dermatologických ochorení, napríklad pityriasis rosea, ichtyózy alebo lichen planus.

alergická reakcia

Alergické reakcie

Vystavenie určitým chemikáliám a potravinovým alergiám môže viesť k svrbeniu chrbta. Ide aj o alergické reakcie na pracie prostriedky, mydlá, kozmetiku alebo dokonca niektoré materiály, z ktorých je vyrobené oblečenie. Nadmerné potenie alebo dlhodobé nosenie tesného oblečenia môže tiež spôsobiť podráždenie a svrbenie kože. U niektorých liekov sú kožné vyrážky a svrbenie uvedené ako jeden z vedľajších účinkov.

infekcie

Infekčné príčiny

Hlavným príznakom infekčného zápalu spôsobeného roztočom svrabom je silné svrbenie a pupienky v oblastiach s tenšou kožou. Z iných infekčných ochorení môžu byť príčinou pedikulóza, dermatofytóza a iné plesňové ochorenia. Nemožno opomenúť ani vírusové (napr. herpes vírusy), bakteriálne príčiny a pohryznutie hmyzom.

suchá pokozka

Suchá pokožka

Predovšetkým v zimných mesiacoch môžete trpieť suchou pokožkou, ktorá spôsobuje svrbenie na chrbte a iných častiach tela.

organova-onemocneni

Systémové a orgánové ochorenia

Niektoré vnútorné zdravotné problémy môžu spôsobiť svrbenie kože na chrbte. Patria medzi ne ochorenia pečene, ako napríklad cirhóza alebo hepatitída, ktoré môžu viesť k hromadeniu toxínov v tele, ochorenia obličiek, štítnej žľazy, neurologické ochorenia alebo dokonca niektoré formy rakoviny. Za svrbením pokožky môžu byť aj hormonálne zmeny, najmä počas tehotenstva alebo menopauzy.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

"Koža je najväčšou funkčnou a imunitnou ochrannou bariérou. Infekcie, chemické látky sa do tela dostávajú ľahšie, ak je koža porušená. Mnohí odborníci sa zhodujú, že koža odráža celkový fyzický a psychický stav organizmu. Svrbenie chrbta je nepríjemný pocit, ktorý môže byť spôsobený čímkoľvek od miernejších zdravotných problémov, ako je suchá koža, až po neliečiteľný atopický ekzém a poškodenie vnútorných orgánov. Pri diagnostike je užitočné rozlišovať, či pruritus sprevádzajú zmeny na koži (nezahŕňame zmeny spôsobené škrabaním).  

 

Veľmi dôležitá je kompletná anamnéza – okolnosti vzniku pruritu, dĺžka trvania, strava, užívanie liekov, domácich zvierat, rodinná anamnéza alergií a atopie a napríklad zmeny pracích prostriedkov. Ak je podozrenie na dermatologické ochorenie (lupienka, atopický ekzém, lišajník), je nevyhnutné navštíviť dermatológa a absolvovať dermatologické vyšetrenie.

Diagnostika

U každého pacienta so svrbivými prejavmi treba diagnostikovať, či ide o dermatologické alebo systémové ochorenie. Lekár vykoná základné fyzikálne vyšetrenie, odoberie anamnézu (opýta sa na alergie, ochorenia, trvanie svrbenia atď.) a môže vykonať kožné testy na zistenie alergií alebo krvné testy na kontrolu funkcie pečene a obličiek. Ak je príčinou orgánové ochorenie, hľadajú sa ďalšie charakteristické príznaky a lekár vykoná individuálne zamerané diagnostické testy. Vyšetrenie aspektov (zrakom), odbery kože a biopsie kože sa vykonávajú na vylúčenie špecifických kožných ochorení. V niektorých prípadoch môže byť na odhalenie vnútorných zdravotných problémov potrebná aj iná diagnostika, napríklad zobrazovacie vyšetrenie.

Domáca liečba

Na zmiernenie svrbenia chrbta v domácich podmienkach možno použiť rôzne metódy. Hydratačné krémy a masti, emoliencia, kúpele s pridaním olejov, najmä pri suchej pokožke, ktorú sa snažíte zjemniť. Ďalej otočte kohútik doprava a sprchujte sa v chladnejšej vode, ktorá je k suchej pokožke šetrnejšia ako teplá voda, alebo si vyberte kúpeľ v ovsených vločkách, ktoré majú upokojujúce a regeneračné účinky prinášajúce úľavu od svrbenia pokožky.

Dôležité je tiež obmedziť používanie dráždivých látok, ako sú drsné parfumované mydlá alebo pracie prostriedky.

Lekárska starostlivosť

Ak domáca liečba neposkytuje dostatočnú úľavu alebo ak je svrbenie chrbta spôsobené vážnejším zdravotným problémom, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Terapia sa zakladá na vyvolávajúcej príčine. Lekár môže predpísať lieky, ako sú topické kortikosteroidy, antibiotiká, antihistaminiká alebo dokonca imunosupresíva, v závislosti od zistenej príčiny svrbenia. Pri ochoreniach pečene, obličiek a iných orgánov môžu byť potrebné špecifické liečebné režimy.

Prevencia

Prevencia svrbenia chrbta zahŕňa:

  • Vyhýbanie sa známym dráždivým látkam
  • Udržiavanie hydratácie pokožky
  • Používanie jemných čistiacich prostriedkov
  • Nosenie voľného, priedušného oblečenia a pranie čo najskôr po potení

Zdravý životný štýl vrátane vyváženej stravy a dostatočného príjmu tekutín môže tiež pomôcť znížiť riziko svrbenia pokožky. V prípade alergií je dôležité identifikovať a obmedziť vystavenie alergénom.

Kedy navštíviť lekára

Ak svrbenie chrbta pretrváva, zhoršuje sa alebo je sprevádzané inými príznakmi, ako sú vyrážky, bolesť alebo celkové zdravotné problémy, neodkladajte návštevu lekára. Taktiež ak svrbenie zasahuje do každodenného života alebo spánku. Lekárska konzultácia je nevyhnutná pre správnu diagnózu a začatie účinnej liečby.

Záver

Svrbenie chrbta môže byť spôsobené širokou škálou faktorov, od bežných kožných ochorení až po vážnejšie vnútorné zdravotné ťažkosti. Na účinné riešenie problému je nevyhnutná včasná diagnostika a správna liečba. Zachovanie zdravého životného štýlu a starostlivosti o pokožku je kľúčovým aspektom prevencie a liečby. V prípade pretrvávajúcich alebo závažných príznakov je vždy dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

 

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.a­ad.org/public/e­veryday-care/itchy-skin/itch-relief/relieve-uncontrollably-itchy-skin

https://www.skin­carephysician­s.net/blog/me­dical-dermatology/itchy-back-it-may-be-more-than-just-dry-skin/

https://www.bu­oyhealth.com/le­arn/back-itch

https://www.nhs­.uk/condition­s/itchy-skin/

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2011/06/05­.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/449-kontaktni-alergie-diagnostika-a-lecba

https://drbai­leyskincare.com/blog­s/blog/what-causes-itching-in-the-middle-of-the-back

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/itchy-skin/symptoms-causes/syc-20355006

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/325706

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.