Spermatokéla: Komplexní přehled

 

Úvod do problematiky spermatokély

Spermatokéla je termín, ktorý je veľa ľudí úplne neznámy, ale týka sa problematiky, ktorá môže ovplyvniť mnoho mužov v rôznych vekových skupinách. Toto ochorenie spojené s mužským reprodukčným systémom môže mať rôzne príčiny a prejavy. Hoci je spermatokéla často bezbolestná a teda býva prehliadaná, je dôležité rozumieť jej príčine, možným komplikáciám a liečebným možnostiam.

 

Čo je spermatokéla?

Spermatokéla je nezhubná (benígna), tekutinou naplnená cysta, ktorá sa vyvíja v nadsemenníku – jedná sa o stočené kanáliky umiestnené hneď za semenníkom, ktoré slúžia na ukladanie a prenos spermií. Zvyčajne je spermatokéla guľatá alebo oválna a môže dosahovať rôzne veľkosti, od drobných a takmer nerozpoznateľných až po veľkosti, ktoré môžu spôsobiť nepohodlie alebo tlak. Vnútri každej spermatokély je číra alebo zakalená tekutina, ktorá môže obsahovať spermie.

 

Príčiny vzniku spermatokély

Napriek tomu, že presná príčina spermatokély nie je plne známa, existujú rôzne teórie a názory na to, čo môže k jej vzniku prispieť. Medzi hlavné faktory patria:

 

  • Zápal alebo infekcia: Zápalové procesy v oblasti nadsemenníka môžu viesť k vzniku cýst.
  • Uzavretie vývodov: Blokáda v cestách, ktorými prechádzajú spermie, môže spôsobiť hromadenie tekutín a následný vznik cysty.
  • Poškodenie: Akékoľvek trauma alebo zranenie v oblasti semenníkov môže byť spúšťačom pre vývoj spermatokély.
  • Genetická predispozícia: Niektorí muži sú geneticky náchylní k vývoju týchto cýst.
     

Je dôležité si uvedomiť, že v mnohých prípadoch je príčina vzniku spermatokély nejasná a nemusí byť spojená so žiadnym z vyššie uvedených faktorov.

 

Symptómy a prejavy spermatokély

Mnoho mužov so spermatokélou nemá žiadne zrejmé symptómy a nemusí si vôbec uvedomovať, že cystu majú. Keď sa však symptómy objavia, môžu zahŕňať:

 

  • Opuch v oblasti semenníkov: Jeden z najčastejších prejavov, pocit zväčšenia jednej časti miešku.
  • Bolesť: Niektorí muži pociťujú bolesť alebo nepohodlie v oblasti postihnutého semenníka, ktorá môže byť mierna až stredne závažná.
  • Ťažkosť: Postihnutý semenník môže pôsobiť ťažšie ako zdravé.
  • Pocit tlaku: Niektoré cysty spôsobujú pocit tlaku v oblasti miešku.
     

Je na mieste poradiť sa s lekárom pri akýchkoľvek zmenách v oblasti semenníkov alebo pri výskyte niektorého z vyššie uvedených symptómov. Niektoré z nich môžu byť tiež podobné symptómom zápalov mužských pohlavných orgánov, najmä zápalu semenníkov a nadsemenníkov.

 

Diagnostika spermatokély

Na diagnostiku a liečbu spermatokély sa špecializuje urológ. Vyšetrenie obvykle zahŕňa fyzikálne vyšetrenie postihnutej oblasti lekárom. Zásadné potvrdenie potom prinesie ultrazvuk. Toto zobrazovacie vyšetrenie môže pomôcť lekárovi vidieť cystu a odlíšiť ju od iných možných ochorení, ako je nádor. Lekár tiež môže v rámci vyšetrenia použiť silný zdroj svetla, aby presvietil miešok. Pokiaľ je výrastkom spermatokéla, svetlo presvita cez neho. Ďalej pri bolestivosti semenníkov môže lekár odporučiť laboratórne testy (analýza moču) na odhalenie možnej infekcie alebo zápalu.

 

V prípadoch, keď sú vyššie zmienené metódy nejasné alebo keď je potrebné podrobnejšie vyšetriť oblasť, môže byť využité aj zobrazovacie metódy magnetickej rezonancie (MRI) alebo výpočtovej tomográgie (CT).

 

Liečba spermatokély

Spermatokéla pravdepodobne nezmizne bez liečby, avšak ak nespôsobuje žiadne symptómy a nie je príliš veľká, liečba nemusí byť nutná. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť sledovanie cysty, aby sa ubezpečil, že nerastie alebo nespôsobuje komplikácie.

 

Ak však cysta spôsobuje nepohodlie, bolesť alebo estetické starosti, môže byť odporučená liečba. Medzi možné liečebné postupy patrí najmä chirurgický zákrok, kedy v celkovej (niekedy aj lokálnej) anestézii lekár cystu odstráni. Na úľavu od bolestí a opuchu možno užívať analgetiká a protizápalové lieky. Možnosťou je aj ašpirácia, kedy sa iba pomocou ihly odstráni tekutina z cysty. Tento postup môže byť nasledovaný skleroterapiou. Do cysty sa vpraví sklerotizujúci liek za účelom zníženia opätovného naplnenia cysty.

 

Spermatokéla môže byť však v niektorých prípadoch prekvapivo aj užitočná. V prípade porúch plodnosti môže byť zdrojom vitálnych spermií k asistovanej reprodukcii.

 

Možné komplikácie

Aj keď spermatokéla zvyčajne nie je vážnym zdravotným problémom, existujú niektoré potenciálne komplikácie spojené s týmto ochorením. Väčšie spermatokély môžu spôsobiť bolesť a nepohodlie v oblasti semenníkov. Zväčšená cysta tiež môže spôsobiť viditeľnú asymetriu alebo opuch miešku, čo môže niektorých mužov znepokojovať. A hoci je to zriedkavé, do oblasti spermatokély môže vniknúť infekcia.

 

Prevencia a odporúčanie

Aj keď príčina väčšiny spermatokél zostáva nejasná a nie je známe, ako im predchádzať, existuje niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko vzniku spermatokély a ďalších problémov so semenníkmi:

 

  • Pravidelné samovyšetrenie semenníkov: Muži by mali pravidelne vyšetrovať svoje semenníky, aby si všimli akékoľvek zmeny. Samovyšetrenie by malo byť vykonávané aspoň raz mesačne.
    Ako si vyšetriť semenníky? Vykonávajte najlepšie po vlažnom kúpeli alebo sprche. Dochádza k uvoľneniu a zvláčneniu miešku, takže ľahšie odhalíte čokoľvek neobvyklé. Pred zrkadlom hľadajte akýkoľvek opuch na koži miešku. Veľmi jemne vyšetrujte medzi palcami a ostatnými prstami povrch semenníka, všímajte si akúkoľvek nepravidelnosť.
  • Obráťte sa na lekára: Ak si všimnete akýchkoľvek zmien v oblasti semenníkov, mali by ste sa obrátiť na lekára.
  • Chráňte sa pred zranením: Chráňte svoje semenníky pred údermi a zraneniami, najmä v niektorých druhoch športu a zamestnania. Využiť môžete suspenzor.

 

Záver

Spermatokéla je benígna cysta plná tekutiny, ktorá sa môže objaviť v miešku. Hoci zvyčajne nie je dôvodom na obavy, mali by ste sa poradiť s lekárom o akýchkoľvek zmenách alebo symptómoch, ktoré si všimnete. Správna diagnóza a liečba môžu pomôcť minimalizovať nepohodlie a potenciálne komplikácie spojené s týmto ochorením.


Tento článok je iba informačný a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc u lekára.

 

Zdroje

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/17492-spermatocele

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/sper­matocele/symptoms-causes/syc-20377829

https://www.u­rologyhealth.or­g/urology-a-z/s/spermatoceles

https://www.web­md.com/men/sper­matocele-or-epididemal-cysts

https://emedi­cine.medscape­.com/article/443432-overview?form=fpf

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/sper­matocele

https://www.cus­.cz/pro-pacienty/diag­nozy/onemocne­ni-varlat/?print=print

https://www.he­althline.com/he­alth/mens-health/spermatocele

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Spermatokély sú benígne (nezhubné) cysty, čo znamená, že nie sú rakovinové. Liečba väčšinou nebýva potrebná av prípade veľkých cýst ide o všeobecne minimálne invazívny zákrok, kedy človek môže očakávať skoré uzdravenie. 


Z dôvodu návratnosti a znovunaplnenia cysty sa postupy aspirácie a skleroterapie veľmi nepoužívajú. Je dôležité nepodceniť domáce samovyšetrovanie aspoň 1× za mesiac a pri problémoch neváhať a navštíviť svojho urológa.“

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.